1/5 sezonu za nami. Wisła rządzi

Marek Iwaniszyn
Lechia Gdańsk 0:1 Wisła Kraków
Lechia Gdańsk 0:1 Wisła Kraków Piotr Jarmulowicz (Ekstraklasa.net)
6 spotkań, 6 zwycięstw, 13 strzelonych bramek i tylko dwie stracone - to bilans broniącej mistrzostwa Wisły Kraków po 6 kolejkach. "Biała Gwiazda" tym razem wygrała w Gdańsku i pozostaje jedyną niepokonaną drużyną w Ekstraklasie.

W szóstej kolejce Wisła pojechała do Gdańska na mecz przyjaźni z Lechią. Ewentualne zwycięstwo dawało gospodarzom awans na drugą pozycję w tabeli. Tak się jednak nie stało i krakowianie po raz kolejny kończyli mecz z kompletem punktów. Jak tak dalej pójdzie, to podopieczni Macieja Skorży jesienią zbudują tak dużą przewagę, że wiosną obrona tytułu będzie formalnością.

W pogoni za mistrzem prym wiodą na razie dwa śląskie zespoły: Polonia Bytom i Ruch Chorzów. Obie ekipy zagrały w minionej kolejce ze zmiennym szczęściem. Ta pierwsza rozgromiła inną śląską drużynę - Piast Gliwice, 4:0, natomiast chorzowianie przegrali w Bełchatowie 1:2, tracąc decydującą bramkę w samej końcówce.

Kolejka zmienników
Trzeba przyznać, że trenerzy mieli w ten weekend nosa do zmian. W ostatniej kolejce aż pięć bramek padało po strzałach zawodników, którzy rozpoczynali mecz na ławce rezerwowych. Dwie z nich padły łupem Trzeciaka (Polonia Bytom), który na boisku pojawił się w 65 minucie i zdążył do końca meczu dwukrotnie pokonać Szmatułę. Osiem minut potrzebował na strzelenie bramki Ujek. Jeszcze szybciej - bo po pięciu minutach - trafił Edson da Silva. Wszystkich jednak przebił Jackiewicz, który strzelił gola w ok. 30 sekund po pojawieniu się na murawie. To się nazywa wejście smoka!

Bramka Jackiewicza wzbudziła dużo emocji, ponieważ zapewniła pierwsze punkty Zagłębiu Lubin. Dodać należy, że na ławce trenerskiej oficjalnie zadebiutował Franciszek Smuda. Czy to oznacza, że Zagłębie rozpoczyna nowy - lepszy - rozdział w ligowej rzeczywistości?

"Jaga" na dnie... tabeli
Bez wątpienia najciekawsze widowisko oglądali kibice w Białymstoku, gdzie Jagiellonia prowadziła z Lechem już 2:0, by jeszcze przed przerwą remisować 2:2. W końcówce "Jaga" dała sobie wbić jeszcze jedną bramkę i - przy zwycięstwie Zagłębia - spadła na ostatnie miejsce w tabeli. Od momentu odrobienia kary ujemnych punktów, drużyna Michała Probierza przestała je zdobywać.

Rozczarowani mogli być kibice, którzy przybyli na wojskowe derby. Mecz Śląska z Legią rozczarował. Brak bramek, mało sytuacji bramkowych - tak grająca Legia może mieć problemy z wywalczeniem miejsca "na pudle".

W szóstej kolejce gospodarze okazywali się nad wyraz gościnni - połowa z nich oddała komplet punktów gościom. Dwukrotnie wygrywali gospodarze. Tyle samo razy dochodziło do podziału punktów.