A gdyby kluby Ekstraklasy były państwami... Jak wtedy wyglądałaby liga?

Grzegorz Ignatowski
A gdyby polskie kluby były odrębnymi państwami? Każdy z nich miałby swój ustrój polityczny, głowę państwa, która wybiera godnego zaufania naczelnika, stającego się wedle ustroju generałem broni czy przewodnikiem duchowym. Jak by wtedy wyglądała liga?

Cracovia:
Ustrój polityczny – monarchia paranoidalna

W Cracovii królem od dawien dawna jest Janusz Filipiak. Sprawuje on rządy silnej ręki, lecz podejmowane przez niego decyzję nie zawsze wydają się kierowane logiką. Cóż, król ma prawo podejmować decyzje według własnego widzimisię. Jednak monarchia po kilku latach przybrała znamiona paranoidalnej, bowiem nieustająca pogoń za sukcesem skończyła się spadkiem z ekstraklasy.

Naczelnik – Wojciech Stawowy
Jak to w tym ustroju bywa, naczelnik wciąż popada w paranoję. Boi się, że go zwolnią, choć oficjalne stanowisko brzmi, że go nie zwolnią. Ale Stawowy już kiedyś podpisał 10-letni kontrakt, po czym zrzucono go ze stołka naczelnika.

Górnik Zabrze
Ustrój polityczny - wirtualna demokracja, model amerykański

Polega na szerzeniu propagandy typu "mamy milionowe długi, ale walczymy o mistrzostwo". Ta propaganda, połączona z wzorowym marketingiem jest nawet ważniejsza niż cele sportowe. Szarą eminencją jest w tym przypadku Małgorzata Mańka-Szulik, która pociąga za wszystkie sznurki i stara się wykreować atmosferę sukcesu bez sukcesu.

Big Boss – Robert Warzycha
Przybył zza oceanu, by uczyć piłkarzy soccera. Prawdopodobnie wybór padł na niego, bowiem USA to marketingowy raj.

Jagiellonia Białystok
Ustrój polityczny – wirtualna demokracja, model polski

W ostatnich latach w Białymstoku panował Hajtomityzm (ustrój opierający się na mitach i legendach przeszłości), lecz po nieporozumieniach, jakie wywołał ten ustrój skłoniło wodza do zmian. Obecnie klub z Podlasia przeszedł na mniej radykalną wirtualną demokrację. Polega ona na szerzeniu propagandy, że klub posiada świetnych wychowanków, a następnie sprowadzaniu tabunów obcokrajowców, którzy tym wychowankom zajmują miejsce.

Szef bałaganu − Piotr Stokowiec
Ogarniał już większy bałagan w Polonii Warszawa, więc dla niego przejście ze skrajnego modelu wirtualnej demokracji do modelu miękkiego jest ogromnym awansem.

Korona Kielce
Ustrój polityczny – hiszpańska inkwizycja

Jedyny ustrój, który może zastąpić panującą wcześniej anarchię. Nieco łagodniejszy, ale wciąż przewidujący sporą dawkę agresji. Widać, że inkwizytor nieco złagodził obyczaje w Kielcach, ale jego podopieczni wciąż mają inklinację do gryzienia, plucia i wydrapywania oczu. Możliwe, że jest to stan przejściowy do wprowadzenia wirtualnej demokracji.

Inkwizytor – Pacheta
Przybył z opromienionej sukcesami Hiszpanii, ale promyków sukcesu do Kielc ze sobą nie zabrał.

Lech Poznań
Ustrój polityczny - monarchia ekstremistyczna

Polega na trzymaniu się jednej wizji i nawet jeśli widać gołym okiem, że nie jest to wizja słuszna, trzymaniu się jej. Coś w rodzaju: Jest źle, ale skoro powiedziałem, że tak będzie to tak musi być. Ustrój przypomina monarchię paranoidalną, tyle, że król niechętnie wychyla głowę ze swojej komnaty i nie komentuje tego, co się dzieje w jego królestwie.

Naczelnik – Mariusz Rumak
Popada w paranoję, ze względu na fakt, że król nie wychodzi z komnaty i nie dostarcza mu nowych giermków. Co chwilę ogląda się za siebie i patrzy czy czasem nie stoi za nim ktoś z dwójki Maciej Skorża, Waldemar Fornalik i nie usiłuje go zepchnąć ze stołka.

Lechia Gdańsk
Ustrój polityczny - angsoc

Polega na sprawowaniu władzy bez informowania poddanym o tym kto tę władzę sprawuje. Coś w rodzaju Wielkiego brata z książki "Rok 1984". Podobno jest, ale nikt go nie widział.

Naczelnik – Michał Probierz
Obawiał się, że Wielki Brat nie darzy go wielką sympatią. Zdawał sobie sprawę z faktu, że jest pozostałością po poprzednim ustroju i lada chwila może nie być nie tylko jego, ale i jego stanowiska. Chodziły słuchy, że od nowego sezonu będzie stworzona nowa komórka zwana minifut (skrót od ministerstwo futbolu), na czele której ma stanąć pewien Niemiec. Czas pokazał, że pozostałości po starym ustroju zmienia się przy pierwszej okazji. Probierza już nie ma, nowy naczelnik jest w drodze.

Legia Warszawa
Ustrój polityczny - monarchia religijna

Jedna z pochodnych monarchii paranoidalnej. Polega na łaskawym traktowaniu wszystkich i wszystkiego przez władcę. Na ustępstwa mogą liczyć przede wszystkim kibice, ale czasem też piłkarze, a często też rywale na boisku. Taka sytuacja powoduje, że kibice czasem się buntują, piłkarze się obijają, a rywale wygrywają, ale cokolwiek by się działo, władcy, wraz z naczelnikiem, zazwyczaj są zadowoleni.

Naczelny kleryk – Henning Berg
Władca stracił wiarę w poprzedniego naczelnika, więc zaufał przybyszowi z dalekiej Norwegii. Nie do końca wiadomo dlaczego. Chodzą słuchy, że jego wielka miłość przytuliła pierwszego chętnego, który zawitał do jego biura.

Piast Gliwice
Ustrój polityczny - Iberomityzm

Polega na niezrozumiałym uwielbieniu wszystkiego, co hiszpańskie. Ociera się o hiszpańską inkwizycję, choć jest znacznie mniej agresywny. Znacznie bliżej mu do polskiego modelu wirtualnej demokracji. Chodzą słuchy, że Iberomityzm lada chwila w Gliwicach upadnie ale nie do końca wiadomo w którą stronę chcieli by pójść władcy. Możliwe, że nastąpi chaos.

Siewca mitów − Marcin Brosz
Jest w rozsypce, bo nie wie czy władcy go popierają i nie jest pewny czy poddani chcą, by nimi kierował. W efekcie płynie z prądem i patrzy, co za chwilę się wydarzy. Spodziewa się chaosu.

Podbeskidzie Bielsko-Biała
Ustrój polityczny - monarchia ekstremistyczna

W Bielsku-Białej zawsze balansują nad krawędzią. Co rok zagląda im w oczy widmo degradacji i chyba już się do tego przyzwyczaili. Nie wiadomo jak zareagują poddani na lepsze czasy, być może za szybko do nich przywykną, więc lepiej utrzymać w państwie bielskim monarchię ekstremistyczną.

Naczelnik – Leszczek Ojrzyński
Wcześniej zarządzał anarchią w Kielcach i teraz też jego praca ma znamiona anarchii. W Bielsku są jednak świadomi, że ziarenko tego ustroju jest niezbędne, żeby utrzymać monarchię ekstremistyczną na dłużej.

Pogoń Szczecin
Ustrój polityczny - Das Eksperiment

W Pogoni nie ma ustroju jako takiego. Trwa tam pewien eksperyment. Postanowiono skleić kilka pozornie nie pasujących do siebie elementów i sprawdzić, czy coś z tej fantazji wyniknie. I tak mamy dwóch Japończyków, krnąbrnego Małeckiego, kilku ludzi po przejściach jak Murawski, Janukiewicz czy Ława, oraz młodych gniewnych jak Kun czy Bąk. Co ciekawe na razie ta wybuchowa mieszanka przyniosła 5. miejsce. Czy to zasługa ordynatora?

Ordynator – Dariusz Wdowczyk
Nad całym eksperymentem panuje ordynator w postaci Dariusza Wdowczyka, który... sam jest eksperymentem. Wdowczyk wrócił do pracy po długoletniej przerwie spowodowanej korupcją i radzi sobie znakomicie. Chwała ordynatorowi!

Ruch Chorzów
Ustrój polityczny - Republika bananowa

Ruch Chorzów jest biedny, ale to nikomu nie przeszkadza. Wódz czuwa i choć prowadzi rządy na swój sposób, to trzeba przyznać, że radzi sobie całkiem nieźle. W Chorzowie dobrobytu nie będzie jeszcze długo, ale osiągnięcie dobrych wyników w trudnej sytuacji pokazuje, że mądry dyktator jest w stanie wycisnąć ze swoich poddanych ostatnie soki i jeszcze sprawić, że będą oni szczęśliwi.

Generał armii – Jan Kocian
Żeby ludzie byli zadowoleni potrzebny jest ktoś, kto odpowiednio pokieruje wojskiem. Tym kimś jest Jan Kocian, trener, który wygrał tyle wspaniałych bitew, że poddani nasycili się nimi lepiej niż porządnym obiadem.

Śląsk Wrocław
Ustrój polityczny – Anydyktatura

Pan i władca wrocławskiego kramu, czyli Zygmunt Solorz-Żak, niezbyt się interesował tym co się działo się w jego państwie. Bardziej martwił się dziurą w ziemi, która miała przynieść góry złota i tony diamentów. Kiedy okazało się, że złota i diamentów nie będzie, przestał się interesować swoimi poddanymi. Władzę przejęło więc miasto, które kontynuuje jego rządy.

Naczelnik – Tadeusz Pawłowski
Nie zawraca zbytnio głowy antydyktatorom, więc wszyscy są z niego zadowoleni.

Widzew Łódź
Ustrój polityczny – Monarchia ekstremistyczna

W Łodzi nie zauważono, że czas monarchii ekstremistycznej minął i dalej stosują ustrój, który zupełnie się nie sprawdza. Metoda pustego portfela sprawdza się wtedy, kiedy wleje się w tryby funkcjonowania ustroju odrobinę anarchii, co obserwujemy w Podbeskidziu. Ustrój upada, a król nie wie czy ma uciekać, czy usiłować jeszcze coś zmienić.

Naczelnik – Artur Skowronek
Nikt nie chciał być naczelnikiem w państwie łódzkim, więc postawiono na Radosława Mroczkowskiego. Podziękowano mu za brak wyników i znów szukano na siłę. Zatrudniono Rafała Pawlaka. Podziękowano mu i zatrudniono Artura Skowronka. Jemu zaraz podziękują i chyba będzie trzeba dzwonić po babcię Kowalczyka.

Wisła Kraków
Ustrój polityczny – smudzizm

Polega na utrzymywanie zabobonnej wiary w cuda, o których opowiada Franciszek Smuda. Podobno ten ustrój działa i przynosi bardzo dobre efekty, dopóki poddani w niego wierzą. W Krakowie sprawdza się znakomicie.

Mesjasz, Cudotwórca, Jedyny Zbawiciel – Franciszek Smuda
Jest jak największy z wszystkich greckich herosów, jak Tommy Lee Jones w ściganym, jak Sex Pistols podczas koncertów w Wielkiej Brytanii. On jest, który jest.

Zagłębie Lubin
Ustrój polityczny - Demokracja konformistyczna

To ciekawy ustrój, niespotykany w innych krajach. Polega na tym, że poddani po zaadaptowaniu się w lubińskiej rzeczywistości ulegają dziwnym wpływom tego miejsca. Dziwnym trafem szybko tracą swoje najcenniejsze walory i popadają w przeciętność. Mówi się, że ten ustrój przypomina trochę działanie trójkąta bermudzkiego, ale nikt nie rozwiązał zagadki, co dokładnie powoduje, że te wpływy są tak silne, że niewielu jest w stanie im się oprzeć.

Walczący z wiatrakami − Orest Lenczyk
W Lubinie to stanowisko jest bardzo wymowne. Walczących z wiatrakami było wielu i zazwyczaj szybko się ich zmienia ze względu na uleganie wpływom tego specyficznego miejsca. Orest Lenczyk wciąż się przed tymi wpływami broni, ale jego silna wola słabnie i za pół roku może się okazać, że i on ulegnie magii tego miejsca.

Zawisza Bydgoszcz
Ustrój polityczny - Osuchizm kontrolowany (nie mylić z masochizmem)

Nie wiadomo na czym polega. To wie tylko Radosław Osuch, ale ukrywa tą tajemną wiedzę przed światem. Kibice się domyślają o co chodzi i zarzucają bydgoskiemu władcy różne rzeczy, ale nikt nie wie, czy są to zarzuty prawdziwe.

Kierownik zamieszania - Ryszard Tarasiewicz
Pracując w nieświadomości trudno osiągnąć wyniki, chyba że kierownik zamieszania się tą nieświadomością nie przejmuje. Tak właśnie czyni Ryszard Tarasiewicz, który pozostaje nieczuły na wszelkie nieporozumienia na linii Osuch - kibice. Efekt? Zawisza jest w czołowej ósemce. Czy to znaczy, że jest to dobry sposób na sukces w ekstraklasie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3