Waldemar Mazgaj
W listopadzie Resovia zremisowała z GKS-em Katowice 2:2. Gole zdobyte na wyjeździe mają decydować o awansie zespołu ze Śląska? fot. Krzysztof Łokaj
Nie wiadomo, jak długo potrwają przerwy w rozgrywkach piłkarskich, ale już rozgorzały dyskusje na temat nowej uchwały PZPN z czwartku. Mówi ona, że w przypadku zakończenia rozgrywek przed czasem kolejność drużyn w tabeli ustali się po ostatniej pełnej rozegranej kolejce.

Na dodatek w takiej sytuacji nie rozgrywano by baraży o awans w 1 i 2 lidze, tylko awans uzyskałaby trzecia drużyna z tabeli.
Gdyby stało się to już teraz - cieszono by się m.in. w Mielcu, bo Stal po rozegraniu 22. kolejek jest trzecia.

Bardziej zagmatwana sytuacja jest w 2 lidze, gdzie Resovia i GKS Katowice mają w tabeli po 41 punktów, a w bezpośrednim meczu w Rzeszowie był remis 2:2. Wprawdzie bilans bramkowy „pasiaki” mają lepszy o sześć goli, ale to „GieKSa” strzeliła gole na wyjeździe, a te ponoć liczą się podwójnie. Kto jest więc 3. i uzyskałby awans?

- Tabela na serwisie Łączy Nas Piłka pokazuje, że my. Zresztą regulamin mówi, że liczy się bezpośrednie mecze, a nie mecz. Ale są głowy, które tworzyły regulamin to niech myślą teraz, jak go zinterpretować – mówi krótko Szymon Grabowski, trener Apklan Resovii.

Są różne interpretacje, ale przychylam się do tej samej, którą prezentuje Resovia. Regulamin mówi o bezpośrednich meczach, a nie meczu

– dodaje Sławomir Ferenc, rzecznik prasowy Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

Oblatany w regulaminach Paweł Mogielnicki, jeden z założycieli bodaj najstarszego piłkarskiego serwisu 90minut.pl, jest jednak innego zdania: - Jak dla mnie to GKS jest trzeci! Regulamin nie zostawia żadnej furtki, a teoria o meczach a nie meczu nie broni się. Bo załóżmy, że ostatni zespół w tabeli ma punkt, a nie punkty i co wtedy? O awansie mają decydować bramki? Mam nadzieję, że w PZPN taka karkołomna decyzja nie zapadnie.

- Inna sprawa, że to tylko teoretyczne dywagacje, bo jestem przekonany, że rozgrywki zostaną dokończone. Wprawdzie przerwa może potrwać kilka tygodni, ale jeśli Euro przesuną na 2021 rok, to sezon będzie można do 30 czerwca wydłużyć i grać co trzy dni – dodaje „Mogiel”.

- Od trzeciej ligi w dół możemy grać nawet do końca czerwca – twierdzi Ferenc.

Podobna sytuacja z miejscami dotyczącymi awansu jest też w 3 lidze, gr. IV. Tam Hutnik Kraków i Motor Lublin na czele tabeli mają po 36 punktów, w bezpośrednim meczu wygrali krakowianie, ale lepszą różnicę bramek mają lublinianie.

Są również pomysły, żeby unieważnić cały sezon i do kolejnego przystąpić w takim samym składzie. Za takim pomysłem optuje m.in. Stal Stalowa Wola, ale wydaje się to karkołomnym rozwiązaniem.

Inne propozycje: ten sezon zakończyć, zdegradować tylko ostatnie zespoły w tabeli, a przyszły sezon zacząć w połowie lipca w szerszych składach i po roku „wyrównać” zwiększonymi spadkami. Im bardziej przerwa będzie się wydłużać, tym więcej „pomysłów” w głowach działaczy będzie się rodzić.

Marek Koźmiński, wiceprezes PZPN: Podkarpaciu potrzeba ekstraklasowej drużyny