Arka pokonała Gryfa w iście arktycznych warunkach

Adam Kamiński
Arka wygrała pierwszy sparing w przerwie zimowej
Arka wygrała pierwszy sparing w przerwie zimowej Grzegorz Mehring/Polskapresse
Arka Gdynia pokonała na Narodowym Stadionie Rugby Gryf Wejherowo (3:1). Było to pierwsze sparingowe zwycięstwo Arki w przerwie zimowej. Bramki dla gdynian zdobywali: Flis, Krajanowski oraz testowany Edimo.

Sparingi - czytaj więcej o zimowych grach kontrolnych polskich zespołów!

Mecz odbywał się w iście arktycznych warunkach. Ale nawet 10-stopniowy mróz nie przeszkodził fanom, zarówno Arki, jak i Gryfa pojawić się na stadionie. Obie grupy kibiców głośno dopingowały swoje drużyny.

Po stronie Arki zagrało trzech testowanych zawodników: Adrian Chomiuk, Christian Toko Edimo oraz Ryotaro Nakano. Dwóch pierwszych piłkarzy miało duży wkład w to zwycięstwo. Pierwsza bramka padła po rajdzie Chomiuka, a Nigeryjczyk Edimo wywalczył karnego oraz sam wpisał się na listę strzelców. W składzie żółto-niebieskich pojawił się także nowy nabytek - Wallace Benevente, były obrońca GKS-u Bogdanka.

Gospodarze od początku meczu kontrolowali grę i nie pozwalali zawodnikom Gryfa dojść do głosu. Ataki Arki przyniosły efekt już w 7. minucie. Dośrodkowanie Chomiuka zbyt krótko wybił obrońca, a do piłki doskoczył Flis, który strzałem głową nie dał szans Adamowi Dudzie. Na odpowiedź piłkarzy z Wejherowa nie trzeba było długo czekać i po błędzie Bartosza Brodzińskiego w 14. minucie sytuację sam na sam, zamienił na bramkę Fidziukiewicz.

Arka szukała sposobu na Gryf w prostych środkach. Zawodnicy gospodarzy najczęściej próbowali dogrywać prostopadłe piłki do Edimo. Nigeryjczyk jednak nie był w stanie wygrać pojedynku z dobrze dysponowaną dwójką środkowych obrońców Kochanek-Sobczyński. Edimo zapisał się jednak w pamięci kibiców swoją akcją z 32. minuty. Nigeryjczyk poczuł, że jest popychany przez jednego z obrońców Gryfa i wykorzystał sytuację, przewracając się w polu karnym. Sędzia bez wahania podyktował jedenastkę. Karnego na bramkę pewnie zamienił Krajanowski.

Wynik meczu został ustalony w 34. minucie. Kowalski miękkim dograniem w polu karnym znalazł Flisa. Młody napastnik Arki zagrał piłkę wzdłuż bramki gdzie czekał Edimo. Nigeryjczyk z najbliższej odległości wpakował piłkę do bramki i ustalił wynik meczu na 3:1.

Po przerwie w obu zespołach zaszły zmiany. Trener Niciński postanowił dokonać aż 10 zmian. Petr Nemec był bardziej powściągliwy i wymienił 5 graczy. Szansę na pokazanie się w Gdyni dostali między innymi Jędrzejowski, Nakano czy też Szwoch.

Drugie 45 minut było już gorsze, Arka starała się kontrolować grę. Gryf miał jednak w drugiej połowie swoje szanse. W 72. minucie Grzegorz Gicewicz oddał bardzo dobry strzał z rzutu wolnego, który sprawił sporo problemów Maciejowi Szladze. Zaś w 87. minucie Toporkiewicz nie wykorzystał znakomitej okazji sam na sam po błędzie Krajanowskiego.

Bardzo dobrze w drużynie gospodarzy zaprezentował się Wallace, który będzie pewnym punktem defensywy Arki w rundzie wiosennej, co widać już teraz. Pod dużym znakiem zapytania stoi obsada bramki. Szlaga zaprezentował się poprawnie, choć kilka jego interwencji o mało nie skończyłoby się bramkami. Marcin Juszczyk został przesunięty do rezerw, a testowany Żukowski, raczej nie zaskarbi sobie sympatii kibiców. Czy trener Nemec rozwiąże ten problem?

Zwycięstwo na pewno podbuduje morale zespołu po ostatniej porażce 1:4 ze Stomilem Olsztyn. Piłkarze Arki powinni uwierzyć w swoje umiejętności, widać że praca w Cetniewie z trenerem Nemecem nie poszła na marne. Następny sprawdzian już w sobotę, naprzeciw Arki stanie Chojniczanka.

Arka Gdynia - Gryf Wejherowo 3:1 (3:1)

Bramki: Flis 7', Krajanowski 32' (k), Edimo 34'- Fidziukiewicz 14'

Arka: Szlaga - Chomiuk, Benevente, Brodziński, Krajanowski - Kowalski (46' Jędrzejowski), Jarzębowski (46' Kasperkiewicz), Benat (46' Nakano), Radzewicz (85' Słowiński) - Flis (46' Szwoch), Edimo (46' Surdykowski)

Gryf: I połowa Duda - Felisiak, Sobczyński, Kochanek, Oleszczuk - Krzemiński, Kotwica, Szymański, Stefanowicz - Szudrowicz, Fidziukiewicz
II połowa Ferra - Kowalski, Kaczykowski, Skwiercz, Kochanek, Kotwica (70' Szlas) , Kołc, Pietroń, Gicewicz, Wicki, Toporkiewicz

Sędzia: Paweł Dreschel

Zapisz się na piłkarski NEWSLETTER! - codziennie najważniejsze wydarzenia w Twojej skrzynce

Kto powinien zagrać w pierwszym składzie reprezentacji na Euro 2012? Zabaw się w selekcjonera w serwisie CalaPolskaKibicuje.pl!