Leszek Jaźwiecki
BATE Borysów - Piast Gliwice 1:1.
BATE Borysów - Piast Gliwice 1:1. piast-gliwice.eu
Piast Gliwice zaskakująco dobrze grał z BATE Borysów i zremisował na wyjeździe. To ogromny sukces. W pierwszym meczu I rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów Piast Gliwice zremisował na wyjeździe z BATE Borysów 1:1. Zespół Waldemara Fornalika pokazał się z dobrej strony. Rewanż zostanie rozegrany 17 lipca o godzinie 20 w Gliwicach.

Piast Gliwice zaskoczył BATE

Mistrzowie Białorusi mają ogromne doświadczenie zdobyte w minionych latach w europejskich pucharach, ale w pierwszej konfrontacji z Piastem nie potrafili tego wykorzystać. Także dlatego, że zespół Waldemara Fornalika zaliczył całkiem dobry występ. W pierwszym meczu eliminacyjnym do Ligi Mistrzów najlepszy polski zespół zremisował 1:1 i jest w dobrej sytuacji przed spotkaniem rewanżowym, które rozegrane zostanie w Gliwicach, 17 lipca, o godzinie 20. Bezbramkowy remis i oczywiście każde zwycięstwo premiuje do następnej rundy ekipę z Okrzei.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Oba zespoły przystępowały do tego spotkania z różnego pułapu. Gospodarze są w trakcie rozgrywek, w lidze białoruskiej gra się systemem wiosna-jesień, gliwiczanie dopiero przygotowują się do kolejnego sezonu. W ostatniej kolejce BATE wygrało trzeci ligowy mecz z rzędu - w stolicy z Dynamem Mińsk 2:1 - i do prowadzącego Dynama Brześć traci już tylko dwa punkty.

- Nie jest to proste, by osiągnąć w tym okresie taki poziom jaki prezentuje drużyna będąca w trakcie sezonu - przestrzegał Fornalik. - Z drugiej strony właśnie mecze o stawkę najlepiej budują formę - dodał szkoleniowiec mistrza Polski.

Nie przegapcie

Spotkanie rozegrano na Borysów-Arenie. Położony w sosnowym lesie stadion przypomina zwiniętego węża. Na trybunach może zasiąść ponad 13 tysięcy kibiców, na meczu z Piastem kompletu nie było, ale i tak spotkanie oglądało ponad 11 tysięcy. Zadecydowała o tym chyba cena wejściówek, najtańsze kosztowały dwa dolary.

Trener Fornalik postawił na tych samych zawodników, którzy zagrali od pierwszych minut w wygranym 7:1 sparingu z Miedzią Legnica. Drobne problemy zdrowotne miał Tom Hateley, ale Anglik wyszedł w podstawowym składzie.

BATE Borysów - Piast Gliwice 1:1 ZDJĘCIA Z MECZU Zaskakujący...

Od początku piłkarze Piasta starali się pokazać, że nie przyjechali do Borysowa, żeby się bronić. Zaskoczyli gospodarzy agresywną grą i opanowali środek boiska. W 14 min. przed szansą stanął Jakub Czerwiński. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Hateleya pozostawiony bez opieki obrońca nie trafił jednak czysto w piłkę i ta minęła bramkę gospodarzy. Kolejnej dobrej okazji nie wykorzystał w 20 min Jorge Felix. Trener Fornalik tylko rozłożył ręce, widząc jak jego piłkarz z bliska nie trafił w piłkę. Potem umiejętności obchodzącego urodziny bramkarza Antona Cziczkana sprawdził Patryk Dziczek.

Gospodarze po raz pierwszy zagrozili bramce Frantiska Placha dopiero w 33 minucie. Po stracie piłki przez Martina Konczkowskiego strzał Stasiewicza w ostatniej chwili zablokował Czerwiński.

W końcu kibiców na Borysów-Arenie uciszył Piotr Parzyszek. Bramkarz gospodarzy zdołał obronić strzał Jorge Felixa, ale dobitka z bliska napastnika mistrza Polski trafiła już do siatki. Zaskoczeni takim obrotem sprawy piłkarze BATE do końca połowy nawet nie próbowali atakować bramki Piasta.

Piast Gliwice - BATE Borysów NAJLEPSZE MEMY Ruszyła maszyna!...

Po przerwie Piast dał się zepchnąć do obrony, stracił kontrolę nad grą. W dodatku w ciągu kilku minut gliwiczanie „złapali” trzy żółte kartki. W końcu stracili gola. Stanislaw Dragun wykorzystał dokładne podanie z boku boiska i strzałem z 11 metrów pokonał Placha. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki.

Gospodarze poczuli krew, atakowali, ale podopieczni Fornalika skutecznie się bronili. A potem wrócili do dobrej gry z pierwszej połowy i znowu byli groźni dla gospodarzy. W końcówce gra się zaostrzyła, drugą żółtą kartkę zobaczył strzelec bramki dla BATE Dragun. Wynik nie uległ już zmianie i Piast nadal pozostaje bez zwycięstwa w europejskich pucharach.