Bayern Monachium mistrzem Niemiec! Kosmiczna dramaturgia w ostatniej kolejce Bundesligi. Borussia wypuściła tytuł z rąk przegrywając z Mainz

OPRAC.:
Piotr Rzepecki
PAP/EPA
Liga niemiecka. Bayern Monachium mistrzem Niemiec. Na prawdziwego rollercoastera zostali zabrani kibice śledzący ostatnią kolejkę Bundesligi. Ostatecznie po remisie BVB z FSV Mainz 2:2 i wygranej Bayernu z FC Koeln 2:1 to właśnie "Bawarczycy" sięgają po dziesiąty tytuł mistrza Niemiec.

Bayern mistrzem Niemiec. Gigantyczne emocje na zakończenie sezonu

Przed kończącą sezon serią spotkań liderem była Borussia, która miała dwa punkty przewagi nad Bawarczykami. Ekipa BVB miała wszystko w swoich rękach, a do pełni szczęścia brakowało jej zwycięstwa nad FSV Mainz. Gospodarze przegrywali już 0:2, w międzyczasie nie wykorzystali rzutu karnego, a ostatecznie zremisowali 2:2.

To nie wystarczyło do przerwania hegemonii Bayernu i pozbawiania go pierwszego od 2012 roku tytułu, bowiem monachijczycy wygrali na wyjeździe z FC Koeln 2:1. Goście długo prowadzili, stracili gola w 81. minucie z rzutu karnego, co oznaczało, że mistrzem będzie - choć wtedy przegrywała - Borussia, ale trafienie młodego Jamala Musiali w 89. minucie dało zwycięstwo i w konsekwencji ligowy prymat zespołowi trenera Thomasa Tuchela.

W końcowej tabeli zarówno Bayern, jak i Borussia zgromadziły po 71 punktów, ale bilans bramek, który w takim wypadku jest kolejnym kryterium, dużo lepszy ma drużyna z Monachium - plus 54 wobec plus 39 dortmundczyków.

W ostatniej kolejce gole zdobyli Jakub Kamiński z VfL Wolsfburg (1:2 z Herthą Berlin) i Marcin Kamiński dla Schalke 04 Gelsenkirchen, które jednak przegrało z RB Lipsk 2:4 i po roku ponownie żegna się z Bundesligą.

Z kolei Robert Gumny z FC Augsburg (0:2 z Borussią Moenchengladbach) już pod koniec pierwszej połowy został ukarany czerwoną kartką. (PAP/oprac. własne)