Braga niespodziewanie w finale! Villarreal pożegnał się z honorem

Marcin Szczepański
Dzięki bramce Custodio z 18. minuty Sporting Braga pokonał Benficę Lizbona 1:0 i dzięki bramce zdobytej na wyjeździe w przegranym pierwszym meczu awansowała do finału Ligi Europejskiej. W drugim półfinale Villarreal nie odrobił strat z pierwszego pojedynku i odpadł, mimo zwycięstwa 3:2 w rewanżu, z FC Porto.

Już tydzień temu było niemal pewne, że w finale zmierzą się dwie portugalskie drużyny. Mało kto przypuszczał jednak, że Braga odrobi stratę z pierwszego spotkania i to Benfica, praktycznie wicemistrz Portugalii, zmierzy się z FC Porto, które jest już pewne tytułu mistrzowskiego. Tymczasem to pogromcy Lecha Poznań szybko zdobyli dzisiaj bramkę i do końca spotkania kontrolowali losy meczu, choć zespół z Lizbony miał kilka okazji do wyrównania.

Braga - Benfica 1:0 - zobacz zapis naszej relacji na żywo!

Drugi dzisiejszy półfinał był tylko formalnością i meczem o honor dla piłkarzy Villarreal. W pierwszym pojedynku Porto wygrało 5:1 i do czwartkowego rewanżu portugalski zespół przystępował w komfortowej sytuacji.Jednak "Żółtej łodzi podwodnej" (tak nazywany jest hiszpański klub) nadzieje na nawiązanie walki o awans do finału dał gol Caniego w 17. minucie.

Goście jednak szybko zareagowali; pięć minut przed przerwą wyrównał Hulk, a trzy minuty po zmianie stron do siatki trafił Falcao - ten, który tydzień temu zdobył cztery bramki. Wówczas było już jasne, że w finale znajdzie się FC Porto, bo rywale musieliby strzelić aż sześć bramek, aby awansować.

Villarreal jednak godnie pożegnał się z rozgrywkami; w 75. minucie wyrównał Joan Capdevila, a pięć minut później gospodarzy na prowadzenie wyprowadził Giuseppe Rossi skutecznie wykorzystując rzut karny. Straty z pierwszego meczu okazały się jednak zbyt duże, aby wywalczyć awans do finału. W nim Porto zagra w Dublinie z innym portugalskim klubem - SC Braga, który w 1/16 finału wyeliminował Lecha Poznań.

Villarreal - FC Porto 3:2 - zobacz zapis naszej relacji na żywo!

Awans do finału jest bez wątpienia dużym sukcesem dla zespołu utalentowanego młodego trenera Andre Villas-Boas.