Centralna Liga Juniorów U-18. Święto w Kielcach! Korona wygrała rozgrywki!

red
Wojciech Wojtkielewicz
Centralna Liga Juniorów U-18. Najważniejsze rozstrzygnięcie zapadło, mistrzostwo zdobyła Korona Kielce, która przez cały sezon solidnie na to pracowała. Dalej toczy się walka o utrzymanie w lidze.

Podopieczni trenera Marka Mierzwy chcieli jednak w mistrzowskim stylu fetować tytuł i to się udało. Pewnie pokonali Śląsk, po golach Artura Piróga i Mateusza Sowińskiego. Mecz był dwukrotnie przerywany, bo kibice z Młyna odpalali race. Po końcowym gwizdku była na murawie boiska wielka zabawa, bo Korona po raz drugi w historii zapewniła sobie mistrzostwo Polski w kategorii juniorów. Pierwszy raz udało się to zrobić w 2008 roku, ale wtedy był inny system rozgrywek – turniej z udziałem czterech najlepszych drużyn w makroregionie. W tym sezonie po raz pierwszy 16 najlepszych drużyn kraju rywalizowało w jednej lidze, z których Korona okazała się zdecydowanie najlepsza. Na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek ma aż 15 punktów przewagi nad drugim w tabeli Śląskiem.

- Bardzo cieszymy się z tego sukcesu. Już kilka kolejek wcześniej niektórzy przypisywali nam tytuł, ale dziś stał się on faktem. Wielkie gratulacje dla chłopaków, bo rzeczywiście byli najlepsi – przyznał Marek Mierzwa, trener Korony, którą prowadził razem z Krzysztofem Mądzikiem.

Korona przed przerwą prowadziła po uderzeniu Artura Piróga, a po zmianie stron wejście smoka miał Mateusz Sowiński. W 60 minucie zameldował się na murawie, a już w 62 wpisał się na listę strzelców po strzale z pola karnego z ostrego kąta, a w 73 minucie skopiował swój wyczyn.
- Bardzo się cieszę, udało nam się wywalczyć tytuł wygrywając z bezpośrednim rywalem. Dobrze mi się dzisiaj grało – mówił po meczu Sowiński.

W tym samym tonie wypowiadali się inni piłkarze Korony. - Zasłużyliśmy na to mistrzostwo, byliśmy najlepsi – przyznał Wiktor Długosz. - To niesamowite uczucie. Zdobyliśmy tytuł w wielkim stylu - dodał Bartosz Gawlik, syn Dariusza Gawlika, byłego znakomitego obrońcy Korony w latach 90-tych.

Powody do świętowania mieli w Białymstoku, gdzie Jagiellonia podejmowała Legie. Spotkanie miało zaskakująco jednostronny przebieg, a gospodarze wygrali 4:1. Zagłębie Lubin podejmowało zdegradowaną już Elanę Toruń. Po przerwie prowadziło 1:0, a wynik meczu ustalił w 73. minucie Adam Borkowski.

O utrzymanie w lidze dzielnie walczy chorzowski Ruch, który wygrał z Lechem Poznań 4:2. Zabłysnął Lucjan Klisiewicz - 17-letni napastnik Niebieskich zaliczył klasycznego hat-tricka. Klisiewicz na zdobycie trzech bramek potrzebował zaledwie ośmiu minut. Najpierw wykorzystał karnego, a później dwukrotnie posłał piłkę do siatki Lecha wykańczając akcje kolegów z drużyny.

– Zagraliśmy bardzo dobry mecz. Wygraliśmy 4:2 z Lechem, ale mogliśmy wygrać zdecydowanie wyżej - powiedział Ireneusz Psykała, trener Ruchu. - W pierwszej połowie byliśmy bardziej skoncentrowani, natomiast przy wyniku 4:1 pojawiło się troszkę za dużo nonszalancji i ta stracona bramka również z tego wynikała. Przeciwnik zrobił zdecydowanie za mało, aby ją zdobyć. My natomiast mieliśmy piorunujące kontry i mogliśmy zdobyć ze 2-3 gole więcej. Ale fakt, że do takich sytuacji dochodziliśmy, to jedynie powód do radości. Był kolektyw, walka i momentami graliśmy tak, jak potrafimy grać, czyli utrzymywać się przy piłce, operować nią tworząc dokładne akcje po dużej ilości podań - dodał opiekun Niebieskich.

Wysoką wygraną 4:1 zanotował GKS Bełchatów, który wygrał z Wisłą Kraków 4:1. Drugi krakowski zespół pokonał przed własną publicznością z Motorem Lublin. Dzięki temu zwycięstwu Cracovia awansowała na piąte miejsce w tabeli. Arka Gdynia jeszcze nie ma zapewnionego utrzymania, ale to wydaje się być tylko formalnością, a zwycięstwem nad Pogonią znacznie się do tego przybliżyła. Wysoką porażkę przed własną publicznością zanotował Górnik Zabrze, który przegrał z Escolą aż 1:5.