Cezary Kulesza potwierdza: Polska ubiega się o organizację Euro

Bartosz Głąb
Opracowanie:
Cezary Kulesza (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej).
Cezary Kulesza (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej). Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) ogłosił, że Polska ponownie będzie ubiegać się o organizację piłkarskich mistrzostw Europy kobiet w 2029 roku. To drugie podejście naszego kraju do bycia gospodarzem tej prestiżowej imprezy, po tym jak UEFA zdecydowała, że przyszłoroczny turniej odbędzie się w Szwajcarii.

Ambitne plany PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej nie ukrywa swoich ambitnych planów związanych z rozwojem piłki nożnej kobiet w Polsce. Prezes PZPN, Cezary Kulesza, wyraził swoje nadzieje na organizację turnieju:

- Chcemy tu, w Polsce, stworzyć wyjątkowe święto piłki nożnej kobiet. Jest to istotny element ogólnej strategii federacji. Jeden z czterech jej priorytetów - zapewnił prezes PZPN Cezary Kulesza.

Warto przypomnieć, że Polska już wcześniej miała okazję organizować ważne wydarzenia piłkarskie pod egidą UEFA i FIFA. Wśród nich znalazły się m.in. mistrzostwa Europy UEFA EURO 2012, finały Ligi Europy w 2015 i 2021 roku, mistrzostwa Europy do lat 21 w 2017 roku oraz mistrzostwa świata do lat 20 w 2019.

Wymagania UEFA i Konkurencja

UEFA rozpoczęła proces wyboru gospodarza Mistrzostw Europy kobiet w 2029 roku, a wnioski o organizację można składać do 24 września. Decyzja o wyborze gospodarza zapadnie w grudniu przyszłego roku. Turniej będzie gościł 16 reprezentacji narodowych, co stawia przed organizatorami wysokie wymagania.

Zgodnie z wymogami UEFA, gospodarzami turnieju mogą być maksymalnie dwa sąsiadujące ze sobą kraje, dysponujące odpowiednimi stadionami.

Wymagane są:

  • jeden stadion mogący pomieścić 50 tys. widzów,
  • trzy stadiony o pojemności 30 tys. widzów,
  • cztery stadiony na więcej niż 20 tys. widzów.
  • Łącznie gospodarz musi zapewnić osiem obiektów z naturalną nawierzchnią. Polska z pewnością ma potencjał, aby spełnić te wymagania, co czyni ją poważnym kandydatem.

Przyszłość piłki nożnej kobiet w Polsce

Polska ma już doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń piłkarskich, co może być atutem w staraniach o kolejną wielką piłkarską imprezę. W przyszłym roku w Polsce odbędą się mistrzostwa Europy juniorek do lat 19, a rok później mistrzostwa świata kobiet U-20.

- Naszym celem jest również organizacja Euro w wydaniu pierwszych reprezentacji. Byłby to kolejny duży krok w rozwoju piłki nożnej kobiet w Polsce" – dodał Kulesza.

Polskie piłkarki wciąż walczą o pierwszy w historii udział w mistrzostw Europy. W październiku i listopadzie czeka je udział w barażach. W pierwszym dwumeczu zawodniczki trenerki Niny Patalon zmierzą się z Rumunkami, a w ewentualnym finale spotkają się z lepszym w parze Austria - Słowenia.

Wykaz turniejów i europejskich finałów organizowanych w Polsce w ostatnich latach

  • 2012 - Euro 2012 Polska i Ukraina
  • 2015 - finał Ligi Europy (Warszawa)
  • 2017 - mistrzostwa Europy do lat 21
  • 2019 - mistrzostwa świata do lat 20
  • 2021 - finał Ligi Europy (Gdańsk)
  • 2024 - Superpuchar Europy (Warszawa)
  • 2025 - finał Ligi Konferencji (Wrocław)
  • 2025 - mistrzostwa Europy kobiet do lat 19
  • 2026 - mistrzostwa świata kobiet do lat 20

(PAP)

Daniel Stefański i Karolina Bojar-Stefańska to najbardziej znana para sędziów piłkarskich w Polsce. On jest arbitrem w Ekstraklasie, a ona w niższych ligach. Czy Karolina kiedyś także będzie arbitrem na najwyższym szczeblu rozgrywkowym?Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia klikaj strzałkę w prawo!

Oto najsłynniejsza para sędziów piłkarskich w Polsce. Daniel...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejny cios w PKOL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24