Co musi się stać, żeby reprezentacja Polski awansowała do 1/8 finału Euro 2024?

Bartosz Głąb
Robert Lewandowski (kapitan reprezentacji Polski).
Robert Lewandowski (kapitan reprezentacji Polski). Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Nie taki miał być wynik meczu z Austrią dla reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni przegrali na Olympiastadion w Berlinie 1:3 i zminimalizowali swoje szanse na awans do 1/8 finału Euro 2024. Co musi się stać, by podopieczni Michała Probierza zagrali w fazie pucharowej turnieju? Analizujemy scenariusze.

Polska przegrała z Austrią w Berlinie

Mecz Polska - Austria miał być kluczowy dla obu reprezentacji w kontekście wyjścia z grupy. Tę szansę wykorzystali Austriacy, którzy pokonali Biało-Czerwonych 3:1. Już w 9. minucie objęli prowadzenie po trafieniu głową Gernota Traunera, jednak jeszcze w pierwszej połowie wyrównał Krzysztof Piątek. Ostatnie minuty przed przerwą były obiecujące dla Polaków, ale po zmianie stron Austriacy rozwiali wszelkie wątpliwości i zadali dwa kolejne ciosy.

Przegrana reprezentacji Polski bardzo skomplikowała jej sytuację w kontekście wyjścia z grupy. Po dwóch meczach podopieczni Michała Probierza mają zerowy dorobek punktowy, podczas gry wszystkie pozostałe reprezentacje w grupie D mają po 3 punkty.

Polska wyjdzie z grupy na Euro 2024? Szanse może stracić już w piątek

Od teraz zaczyna się liczenie punktów i bramek. Biało-Czerwoni mogą już w piątek stracić szansę na awans, jeśli Holandia nie wygra meczu z Francją. W przypadku remisu punktowego o kolejności w tabeli decydują wyniki bezpośrednich meczów, dlatego Polacy nie mają już szans wyprzedzić ani Holandii, ani Austrii. Aby zająć 3. miejsce - a cztery z sześciu ekip z tych lokat zakwalifikują się do 1/8 finału - muszą zatem upatrywać szansy w rywalizacji z Francuzami.

Jeśli jednak wicemistrzowie świata wywalczą co najmniej punkt z Holandią w Lipsku, los podopiecznych Michała Probierza będzie już przesądzony. Wówczas ich ostatnie spotkanie - we wtorek w Dortmundzie - będzie już wyłącznie "o honor".

Co decyduje o kolejności w grupie na Euro 2024?

Z każdej grupy awansują dwie najlepsze drużyny. W przypadku takiej samej liczby punktów na koniec fazy grupowej, o kolejności będą decydowały:

1. Bilans bezpośredni
  2. Bilans bramek
  3. Gole strzelone
  4. Kartki
  5. Ranking kwalifikacji

Przypomnijmy, że cztery najlepsze ekipy, które zajmą 3. miejsca, także awansują do fazy pucharowej. W przypadku wygranej Holandii, to będzie ostatnia szansa dla Biało-Czerwonych.