Bartosz Kijeski
Warta Poznań odnosi szóste zwycięstwo na wyjeździe w obecnym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Zieloni pokonali Piast Gliwice 2:0 Arkadiusz Gola
Czy Wartę Poznań na wyjeździe jest w stanie ktokolwiek zatrzymać? Zieloni jak walec w tej rundzie przejeżdżają się po gospodarzach. Tym razem ofiarą Zielonych padł pogrążony w kryzysie Piast Gliwice. Bramki Miguela Luisa i Dimitriosa Stavropoulosa dały kolejne trzy punkty poznaniakom. Niewątpliwie będzie to jedna z najspokojniejszych przerw zimowych w ostatnich latach dla warciarzy, choć przed nimi jeszcze jedno spotkanie w tym roku.

Przed sezonem warciarze byli wymieniani wśród kilku zespołów jako kandydat do spadku z ligi. Zawirowania w składzie, kontuzje kilku kluczowych zawodników nie wróżyły dobrze tej ekipie na sezon 2022/23. Zieloni na czele z trenerem Dawidem Szulczkiem potwierdzają jednak ogromną siłę charakteru oraz zaangażowanie. Szczególnie na wyjazdach.

Mistrzowie meczów na boisku rywala, w taki sposób najlepiej scharakteryzować Zielonych, którzy w ośmiu spotkaniach delegacyjnych przywieźli do stolicy Wielkopolski aż 16 punktów. To plasuje ją właśnie na 1. miejscu w tabeli, podliczając wyłącznie spotkania wyjazdowe. Co więcej, Wartę od miejsca premiowanego grą w europejskich pucharach dzieliło zaledwie 5 "oczek". Szansa na przybliżenie się do podium była wyborna, gdyż poznaniacy udali się na Śląsk na spotkanie z Piastem Gliwice.

Piłkarze nowego trenera Aleksandara Vukovicia nie mogą obecnego sezonu zaliczyć do udanych. 13 punktów oraz zagrożenie strefą spadkową, to dotychczasowy dorobek Piastunków. Oprócz tego gliwiczanie mieli na swoim koncie zaledwie 15 strzelonych goli, choć tyle samo mieli ich przeciwnicy.

Na początku był chaos... później gol Miguela Luisa

Początek pojedynku to ogromny chaos na boisku. Piłka dłużej przebywała w powietrzu, aniżeli na płycie boiska, przez co to nie był atrakcyjny dla kibica mecz. Warta miała minimalnie optyczną przewagę, jednak groźniejsze sytuacje tworzyli sobie gospodarze. W 6. minucie, blisko trafienia do własnej bramki był Szymonowicz, który po dośrodkowaniu przez Katranisa próbował wybić piłkę, lecz niewiele zabrakło, aby przelobował swojego golkipera. Później pięknym strzałem popisał się Chrapek, lecz jego próba zatrzymała się jedynie na poprzeczce bramki strzeżonej przez Jędrzeja Grobelnego.

Pomimo że Warta przez długi czas nie dawała żadnych oznak, aby pokwapić się o zdobycie bramki, to w 31. minucie gry, Zieloni jako pierwsi mogli cieszyć się z prowadzenia. W pojedynek jeden na jeden z Katranisem wdał się Kajetan Szmyt, który w ostatniej chwili zastąpił Niilo Maenpee. Młodzieżowiec Zielonych wygrał tę rywalizację z zawodnikiem Piasta, dośrodkował na głowę Miguela Luisa, a Hiszpan precyzyjnie zdobył trzecią bramkę w tym sezonie.

Piast był groźniejszy, jednak Warta skuteczniejsza

Piast wyszedł z podobnego założenia, co w ostatni poniedziałek Radomiak w spotkaniu właśnie z Wartą. Od razu po rozpoczęciu drugiej części gry zaatakowali gości, chcąc jak najszybciej doprowadzić do wyrównania. Najpierw pomylił się Grzegorz Tomasiewicz, a później piękne dogranie Katranisa przejął Ivanov.

W międzyczasie w 56. minucie przypadkową okazję na podwyższenie prowadzenia stworzył sobie Adam Zrelak. Słowak z prawego skrzydła zacentrował bardzo niecelnie w pole karne. Jednak z tej próby dośrodkowania zrobił się "centrostrzał", który trafił w poprzeczkę bramki strzeżonej przez Frantiska Placha.

Piast z każdą minutą coraz bardziej naciskał Zielonych, lecz poznaniacy są doskonale znani z tego, że wystarczy im pół akcji, aby dobić przeciwnika. I tak właśnie było w 78. minucie. Najpierw z kontrą wyszli Enis Destan oraz Maciej Żurawski. Ten drugi oddał strzał, ale jeden z obrońców Piasta zdołał wybić ją na rzut rożny. Jednak po tym stałym fragmencie gry, było praktycznie po zawodach. Dośrodkowanie z kornera wykonał Zrelak, a głowę w odpowiednim miejscu dostawił Stavropoulos, który ustalił wynik spotkania na 2:0.

Warta nie przestaje zaskakiwać. Dla ekipy Dawida Szulczka była to już, uwaga, szósta wygrana na wyjeździe. Obecnie poznaniacy mają na koncie 24 punkty i strefa pucharowa jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Do naszego zestawienia trafiły utytułowane drużyny oraz te, które nie osiągnęły większych sukcesów. Pod uwagę wzięliśmy wyłącznie kluby, które prowadzą czynną działalność i zostały założone w Poznaniu.Przejdź do galerii ---->

Te kluby są najstarsze, a wciąż istnieją! Oto ranking najsta...