Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne gwiazdy ekstraklasy na ławkach w niższych ligach i Regionalnym Totolotek Pucharze Polski

Hubert Zdankiewicz
Hubert Zdankiewicz
Tomasz Sokołowski II
Tomasz Sokołowski II Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Teoria, że dobry piłkarz nie może być dobrym trenerem już dawno odeszła do lamusa, co udowadnia nie tylko Zinedine Zidane w Realu Madryt. Pozytywne przykłady mamy również w Regionalnym Totolotek Pucharze Polski, w którym drużyny prowadzą piłkarze dobrze znani z boisk polskiej ekstraklasy.

Gdy 22 kwietnia (o godzinie 16.30) o ćwierćfinał RTPP powalczą Mazovia Mińsk Mazowiecki i Legia II Warszawa, na ławce zespołu ze stolicy zasiądzie (nomen omen) Tomasz Sokołowski II. Czemu drugi? Bo kiedy w 2003 roku wychowanek Iglopolu Dębica (był kiedyś taki klub) przechodził z Amiki Wronki do Legii Warszawa, po boisku przy Łazienkowskiej 3 biegał już inny Tomasz Sokołowski.

Panowie spokrewnieni nie są, ale połączyło ich boisko, choć akurat w Legii największy sukces Sokołowskiego II przyszedł, gdy jego imiennika nie było już w stolicy. W sezonie 2005/06 wywalczył z Legią mistrzostwo Polski. Grając w Amice zdobył trzy Puchary Polski oraz jeden Superpuchar.

Jako trener zaczynał w 2012 roku od pracy z młodzieżą, był też drugim trenerem w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski U-18. W Legii II również jest na razie drugi. Pomaga Piotrowi Kobiereckiemu, wcześniej pomagał dawnemu koledze z boiska Markowi Saganowskiemu, który obecnie jest asystentem trenera pierwszej drużyny Legii Aleksandara Vukovicia.

Trenerem został również pierwszy Tomasz Sokołowski, który jako piłkarz rozegrał w barwach Legii 291 spotkań i strzelił 42 gole. Zagrał z nią również w Lidze Mistrzów, a także wywalczył mistrzostwo Polski (sezon 2001/2002), Puchar Polski (1996/97) i Superpuchar (1997). Prowadzony przez niego Drukarz Warszawa z Regionalnym Totolotek Pucharem Polski już się co prawda pożegnał (po listopadowej porażce z Mszczonowianką Mszczonów), ale ogólnie pracę byłej gwiazdy ekipy z Ł3 oceniana jest jak najbardziej pozytywnie.

Trenerem Mszczonowianki (która 22 kwietnia zagra z Wisłą II Płock) jest z kolei inny były legionista Maciej Śliwowski. Wychowanek Okęcia Warszawa przy Łazienkowskiej spędził co prawda niewiele ponad jeden sezon, ale zapisał się w pamięci tamtejszych kibiców. To był właśnie ten sezon, w którym stołeczny zespół wywalczył mistrzostwo Polski, odebrane mu później przez PZPN (po słynnej ostatniej kolejce, w której Legia i ŁKS toczyły korespondencyjny pojedynek na bramki).

To właśnie Śliwowski był najlepszym strzelcem drużyny prowadzonej wówczas przez Janusza Wójcika. W ataku jego partnerem był Wojciech Kowalczyk. Jesienią 1993 roku „Śliwka” odszedł do Rapidu Wiedeń, ale kilka meczów rozegranych dla Legii w rundzie jesiennej pozwoliły mu dopisać sobie do CV mistrzostwo Polski, wywalczone przez swoich byłych kolegów w kolejnym sezonie. Jako trener zaczynał w 2011 roku, tworząc z Piotrem Świerczewskim duet trenerski w Zniczu Pruszków.

W Wiśle II Płock trenerem jest z kolei Adam Majewski, kolejny gracz znany z występów przy Łazienkowskiej 3 (występował również m.in. w Lechu Poznań). Mistrz Polski z sezonu 2001/02 karierę trenerską zaczynał jako asystent w pierwszej Wiśle Płock. W kwietniu 2019 zakończył jednak kurs i uzyskał licencję UEFA PRO, która upoważnia go do prowadzenia drużyn występujących w najwyższych klasach rozgrywkowych we wszystkich europejskich ligach. Na razie prowadzi rezerwy Wisły, ale w przyszłości…

W niższych ligach i w Regionalnym Totolotek Pucharze Polski można natknąć się również na drużyny, w których na trenerskiej ławce zasiadają byli piłkarze innego klubu ze stolicy – Polonii. MKS Piaseczno (przegrało jesienią z Victorią Sulejówek) jeszcze niedawno prowadził Igor Gołaszewski, który z zespołem Czarnych Koszul wygrał w Polsce wszystko co było do wygrania – mistrzostwo Polski, Puchar, Superpuchar i Puchar Ligi. W sumie w ekstraklasie Gołaszewski rozegrał 222 mecze i strzelił 35 goli.

Jako trener prowadził m.in. Świt Nowy Dwór Mazowiecki i Polonię Warszawa. Z zespołem z Piaseczna rozstał się z końcem czerwca 2019 roku, zastąpiony przez Arkadiusza Modrzejewskiego. Co ciekawe, rywalem Victorii Sulejówek będzie 22 kwietnia Polonia Warszawa.

Z młodzieżą (konkretnie z rocznikiem 2002) pracuje w MKS Piaseczno Piotr Czachowski, były piłkarz m.in. Stali Mielec, Zagłębia Lubim, ŁKS-u i Legii. Z tą ostatnią wywalczył w sezonie 1993/94 mistrzostwo Polski, choć jego udział w tym sukcesie był symboliczny, bo rozegrał wówczas tylko dwa mecze w rundzie jesiennej. Grał również m.in. we włoskim Udinese i szkockim Dundee F.C. Ponadto rozegrał 45 meczów w reprezentacji Polski. Oprócz pracy trenera Czachowski jest dziś również ekspertem stacji Eleven Sports. Komentuje też mecze w Polsacie Sport.

Trenerem bramkarzy w Błoniance Błonie (przegrała jesienią z Victorią Sulejówek jest były golkiper Polonii Robert Gubiec. W Huraganie Wołomin pracuje Sergiusz Wiechowski, znany z występów m.in. w Ruchu Chorzów, Legii, Pogoni Szczecin i Widzewie Łódź. Z młodzieżą Unii Warszawa (przegrała jesienią w RTPP z Bugiem Wyszków) pracował do niedawna były legionista Piotr Mosór. Mistrz Polski z sezonu 1994/95 występował również m.in. w Ruchu Chorzów, Widzewie i Amice Wronki. Od 5 listopada 2019 roku jest trenerem drugoligowego Znicza Pruszków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dawne gwiazdy ekstraklasy na ławkach w niższych ligach i Regionalnym Totolotek Pucharze Polski - Sportowy24

Wróć na gol24.pl Gol 24