Dni Otwarte Stadionu Śląskiego to również wyjątkowa wystawa

Ola Szatan
Tak powstaje dzieło sztuki. Bartek Buczek, jeden z twórców wielkoformatowych obrazów, podczas pracy
Tak powstaje dzieło sztuki. Bartek Buczek, jeden z twórców wielkoformatowych obrazów, podczas pracy Rafał Kaźmierczak
Dwie odsłony wystawy „Potęga emocji” oraz premierowe pokazy dwóch filmów - dokumentalnego oraz animacji - to część atrakcji Dni Otwartych.

Instytucja Kultury Ars Cameralis przygotowuje wydarzenia, które w czasie Dni Otwartych Stadionu Śląskiego przypomną o tej legendarnej, wręcz ikonicznej dla kilku pokoleń Polaków przestrzeni. To przede wszystkim wystawa zatytułowana „Potęga emocji”, składająca się z dwóch odsłon. Zagości w stadionowych przestrzeniach wystawienniczych: Galerii Poziom Jeden i Galerii Poziom Zero.

- Zdecydowaliśmy się na porządek chronologiczny w cyklu dekadowym. Rozpoczynamy zatem od lat 50. XX wieku i początków Stadionu Śląskiego, a kończymy na współczesności - zapowiada Marek Zieliński, dyrektor Instytucji i zarazem pomysłodawca wystawy.

Stadion Śląski

Dzień Otwarty na Stadionie Śląskim PROGRAM 1.10.2017 ZDJĘCIA + WIDEO

Rytm poszczególnych dekad wyznaczają najważniejsze wydarzenia, takie jak słynne mecze piłkarskie, zarówno klubowe, jak i reprezentacyjne, w tym pamiętny, zwycięski pojedynek z ZSRR. Bo to piłka nożna, a zatem i antropologia futbolu dominowały w opowieści o Śląskim przez wiele lat.

To przecież ta dyscyplina sportu - znakomite mecze Górnika Zabrze w europejskich pucharach, a następnie spotkanie reprezentacji Polski z Anglią czy Holandią sprawiły, że Śląski uległ mitologizacji.

I to na tyle silnej, że do dzisiaj brzmienie wypowiedzianych po raz pierwszy w latach 70. XX wieku słów „Kocioł Czarownic” budzi w nas poczucie dumy i przywołuje emocjonalne skojarzenia.

Wystawa nie ogranicza się jednak wyłącznie do piłki nożnej.

W poszczególnych dekadach uwaga widza zwrócona jest także na inne dyscypliny, jak lekkoatletyka i wyniki osiągane przez Irenę Kirszenstein-Szewińską, żużel i pierwszego polskiego mistrza świata Jerzego Szczakiela, wreszcie kolarstwo i słynne etapowe finisze na Śląskim.

Legenda Stadionu Śląskiego, początkowo zawężona do wydarzeń czysto sportowych, w latach 90. zyskała dla siebie nową przestrzeń. Stały się nią koncerty największych zespołów świata, które nie tylko po raz pierwszy przyjeżdżały na występy do Polski, ale także zapisywały się wielkimi literami na kartach historii muzyki.

Ekspozycja poświęcona Śląskiemu jest wystawą multimedialną, mocno symboliczną, operującą znakami, ale też obiektami artystycznymi i historycznymi, wykorzystującą także materiały źródłowe - filmowe, dźwiękowe oraz tekstowe.

Jest ona skonstruowana tak, aby dać odbiorcy możliwość odczytania wszystkich istotnych znaczeń, a jednocześnie pomóc mu w otwieraniu własnych szuflad pamięci.

Za jej formalny kształt odpowiadają cenione studia projektowe: SOKKA i Pracownia bro.Kat. Ekspozycja ma charakter mobilny i jest tak skonstruowana, aby mogła bez większych kłopotów trafiać do innych przestrzeni wystawienniczych. Warto podkreślić, że Ars Cameralis rozpoczyna tym projektem prace koncepcyjne nad wystawą stałą, poświęconą historii Stadionu Śląskiego.

Znani współcześni artyści w wielkim formacie

Druga odsłona ekspozycji „Potęga emocji” to prace artystów współczesnych poświęcone Stadionowi Śląskiemu.

- Zwróciliśmy się z propozycją do pięciu działających na Śląsku artystów, aby przygotowali wielkoformatowe prace, poświęcone temu kanonicznemu obiektowi - mówi Marek Zieliński z Ars Cameralis, pomysłodawca wystawy.

Na ekspozycji zobaczymy więc prace Ireneusza Walczaka, Piotra Kossakowskiego, Michała Minora, Jakuba Adamka oraz Bartka Buczka. Kuratorem i komisarzem wystawy jest Marek Kuś. Zostaną na niej zaprezentowane także plakaty, które przez kilka ostatnich miesięcy powstawały w pracowniach nie tylko śląskich artystów. Autorami plakatów są: Marian Oslislo, Roman Kalarus, Edward Dwurnik, Marta Gawin oraz Sławomir Elsner.

Można zobaczyć... legendę

„Aby Narodowy w Warszawie mógł dorównać Śląskiemu, to moim zdaniem musimy poczekać jeszcze dwa, trzy pokolenia” - mówi trener Antoni Piech-niczek w filmie „Stadion Śląski. W Kotle Czarownic”.

W czasie Dni Otwartych Stadionu Śląskiego będzie można premierowo zobaczyć film dokumentalny „Stadion Śląski. W Kotle Czarownic”, w którym twórcy zaproszą widzów w podróż do niemal wszystkich przestrzeni stadionowych, oraz film animowany „Legendarny Śląski” (30 września, Kino Kosmos, wstęp tylko z zaproszeniami).

„Legendarny Śląski” to animacja opowiadająca w emocjonalny sposób o wielkiej historii stadionu, wielkich postaciach, jak strzelec dwóch bramek w słynnym meczu z ZSRR - Gerard Cieślik, które miały okazję tutaj grać, wielkich meczach piłkarskich czy wielkich koncertach najważniejszych formacji muzycznych na świecie.

Dzień Otwarty na Śląskim, niedziela 1.10.2017

  • Dokładny program wydarzeń na Stadionie Śląskim zaplanowanych na 1 października.
  • 10.00 Otwarcie bram stadionu
  • 10.30 Przywitanie widzów
  • 10.40 Występ zespołu muzycznego
  • 11.20 Finisz zwycięzcy Silesia Marathonu
  • 11.35 Ceremonia kwiatowa - mężczyźni
  • 11.45 Finisz najszybszej maratonki
  • 12.15 Ceremonia kwiatowa - kobiety
  • 13.15 Dekoracja zwycięzców maratonu i półmaratonu
  • 14.45 Dekoracje kategorii wiekowych i klasyfikacji dodatkowych
  • 15.30 Zakończenie Silesia Marathonu
  • 15.40 Wręczenie nagród w konkursie fotograficznym Dziennika Zachodniego
  • 15.50-16.00 Wywiady z zaproszonymi gośćmi
  • 16.15 Sportowa lekcja historii - mecz wspomnień Polska - ZSRR z 1957 r.: Reprezentacja Śląska Oldbojów - Zaproszone Gwiazdy
  • 16.45-17.00 Wywiady z zaproszonymi gośćmi
  • 17.30 Zakończenie meczu
  • 18.00 Zamknięcie bram stadionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dni Otwarte Stadionu Śląskiego to również wyjątkowa wystawa - Dziennik Zachodni

Wróć na gol24.pl Gol 24