Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko i komputer, tablet, telefon. Ile czasu czasu może spędzać przed ekranem? Jak wygląda uzależnienie? Mamy podpowiedzi dla rodziców

Magdalena Dańda-Pyzik
Magdalena Dańda-Pyzik
Dzieci korzystające z komputerów, tabletów lub telefonów potrafią się zupełnie zatracić i stracić poczucie czasu. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice wyznaczyli jasne zasady korzystania z takich urządzeń.
Dzieci korzystające z komputerów, tabletów lub telefonów potrafią się zupełnie zatracić i stracić poczucie czasu. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice wyznaczyli jasne zasady korzystania z takich urządzeń. fot. Getty Images
Przed nami długie jesienne i zimowe wieczory, podczas których - jak wiedzą rodzice - dzieci się nudzą i jeszcze częściej sięgają po komputery, tablety czy telefony. Zawsze wtedy powstaje pytanie - jak długo nasze pociechy powinny używać takich ekranowych urządzeń? Wiadomo, że nie wolno im tego kategorycznie zabronić, ale trzeba znaleźć złoty środek, jak mądrze korzystać z takiej technologii. Podpowiadamy kilka przydatnych rad i wskazówek.

Spis treści

Nadużywanie urządzeń ekranowych - komputerów, tabletów lub telefonów - staje się plagą naszych czasów. Nowoczesna technologia zdominowała nasz życie zawodowe, towarzyskie i rodzinne. Jeśli my dorośli tak intensywnie korzystamy z takich urządzeń, nie ma się co dziwić, że tak samo robią nasze dzieci. Jednak w tej kwestii trzeba mieć nad tym kontrolę i pamiętać, że wiele złych nawyków dzieci przejmują od rodziców, więc to my powinniśmy im dawać dobry przykład.

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

Rodzice sami wiedzą, co jest najlepsze dla ich dzieci, ale w niektórych sprawach, zawsze warto zasięgnąć opinii specjalistów. Niewątpliwie tak jest w przypadku tej bardzo ważnej kwestii, czyli limitu czasu, który dzieci mogą spędzić przed ekranem komputera, tabletu lub telefonu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Amerykańska Akademia Pediatrii zbadały ten temat i podały konkretne wartości:

dzieci do 2. roku życia zero kontaktu z ekranami
dzieci 2-5 lat do 1 godziny dziennie
dzieci 6-12 lat do 2 godzin dziennie
nastolatki do 4 godzin dziennie

Zasady używania komputera, tabletu i telefonu w domu

Temat dzieci i ich uzależnienia od urządzeń ekranowych to bardzo ważny społeczny problem, na którym skupiły się m.in. Fundacja dajemy dzieciom siłę i państwowy instytut badawczy NASK. W wyniku współpracy obu instytucji w 2020 roku powstała kampania "Zadbaj o dziecięcy mózg". Jej celem jest zwrócenie uwagi rodziców na potrzebę zachowania równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych przez dzieci oraz uważnego towarzyszenia dziecku i spędzania z nim czasu bez zbędnych rozpraszaczy w postaci komputera, tabletu lub telefonu. Specjaliści z fundacji zaproponowali rodzicom wprowadzenie kilku domowych zasad używania takich urządzeń, ale pod jednym warunkiem - wytyczne obowiązują zarówno dzieci jak i rodziców, w myśl zasady, że "przykład idzie z góry". Oto "Domowe Zasady Ekranowe":

  • Ograniczaj dziecku czas spędzany przed ekranami różnych urządzeń;
  • Nie pozwalaj, aby dziecko patrzyło w ekran przed snem;
  • Nie zostawiaj na noc w pokoju dziecka żadnych urządzeń ekranowych;
  • Nie korzystajcie z telefonu lub tabletu podczas posiłków;
  • Odkładaj wszystkie ekrany - komputery, tablety, telefony - w jedno miejsce;
  • Baw się z dzieckiem bez używania jakichkolwiek ekranów;
  • Spędzaj aktywnie czas z dzieckiem, ważny jest przede wszystkim ruch;
  • W czasie podróży staraj się ograniczać dziecku przeglądanie telefonu lub tabletu.

Zobacz jeden ze spotów kampanii "Zadbaj o dziecięcy mózg"

Objawy uzależnienia dzieci od komputera lub telefonu

Niestety zdarzają się przypadki, gdy nastolatkowie, a nawet dzieci, pozbawieni kontroli rodzicielskiej bardzo szybko uzależniają się od gier komputerowych czy od Internetu. Specjaliści wyodrębnili kilka objawów, które wskazują na nałóg (siecioholizm, FOMO), jakim może się stać komputer lub telefon dla dzieci, szczególnie nastolatków:

  1. senność,
  2. problemy z koncentracją,
  3. gorsze wyniki w nauce,
  4. pogorszenie relacji z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi,
  5. zaniedbywanie obowiązków w domu i szkole,
  6. rezygnacja z jakichkolwiek zainteresowań czy hobby i spędzanie całego czasu przed ekranem komputera lub telefonu.

Jeśli zauważycie takie objawy u swojego dziecka, warto się zasięgnąć fachowej pomocy:

  • Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił pilotażowy program dla dzieci uzależnionych od komputera lub smartfonu,
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi infolinię w sprawie bezpieczeństwa dzieci, pod numerem telefonu 800 100 100 o poradę mogą pytać nie tylko rodzice, ale też nauczyciele.
Rolą rodziców jest pokazanie dzieciom jak mądrze korzystać z komputera, telefonu czy tabletu.
Rolą rodziców jest pokazanie dzieciom jak mądrze korzystać z komputera, telefonu czy tabletu. fot. Getty Images

Zalety korzystania z komputera, tabletu lub telefonu przez dzieci

Mimo niewątpliwie wielu zagrożeń, które płyną z niewłaściwego użytkowania urządzeń ekranowych przez dzieci, nie wolno nam zapominać, że mają też one pozytywny wpływ na dzieci. Wszystko zależy od rodziców - czy i w jaki sposób kontrolują poczynania swoich pociech. Warto też wspomnieć o edukacyjnych walorach gier, które niejednokrotnie pomagają dzieciom w nauce i poszerzają ich horyzonty.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dziecko i komputer, tablet, telefon. Ile czasu czasu może spędzać przed ekranem? Jak wygląda uzależnienie? Mamy podpowiedzi dla rodziców - GRA.PL

Wróć na gol24.pl Gol 24