Ekstraklasa w reprezentacjach. Aż 19 zawodników zagrało w meczach el. ME

Adam Bochenek
Bartosz Kapustka był jednym z piłkarzy Ekstraklasy, którzy wpisali się na listę strzelców w el. ME BARTEK SYTA / POLSKA PRESS
Dziewiętnastu zawodników z naszej ekstraklasy wystąpiło podczas przerwy reprezentacyjnej w barwach swoich drużyn narodowych. Kto z naszych ligowców zaprezentował się najlepiej?

Chyba największym wygranym wrześniowych spotkań eliminacyjnych spośród naszych ekstraklasowych stranieri został Paulus Arajuuri. Fińska defensywa, kierowana przez stopera lechitów w obu spotkaniach – z Grekami oraz Wyspami Owczymi – zagrała na zero z tyłu. Szczególnie dobre recenzje Arajuuri zebrał zwłaszcza za spotkanie przeciwko mistrzom Europy z 2004 roku, a helsińska prasa widziała w defensorze „Kolejorza” jednego z bohaterów meczu. Do zwycięskiego dubletu ekipy Suomi swoje trzy grosze dorzucił inny zawodnik Lecha Poznań, Kasper Hamalainen. Rozgrywający zagrał 45 minut przeciwko Grekom, a także pojawił się w końcówce spotkania w rywalizacji z Farerami. Dzięki sześciu punktom wywalczonym we wrześniowej rundzie eliminacyjnej, zespół ze Skandynawii wciąż liczy się w walce o trzecie miejsce grupy F.

Aktualnie miejsce dające prawo gry w barażach w tej grupie zajmuje inna „polska” reprezentacja, a więc Węgry. W drużynie Bernda Storcka znalazło się aż czterech zawodników na co dzień przywdziewających klubowe trykoty nadwiślańskich zespołów: Tamas Kadar, Richard Guzmics, Nemanja Nikolic i Gergo Lovrencsics. Z tej czwórki tylko ten ostatni nie zagrał choćby minuty w arcyważnych spotkaniach przeciwko liderującym tabeli Rumunom i Irlandczykom z Północy. Niewiele zabrakło (dokładnie około minuty) by trafienie stopera Wisły Guzmicsa dało Madziarom komplet punktów w spotkaniu z wyspiarzami. Bramka Kyle’a Lafferty’ego w doliczonym czasie gry ogołociła Węgrów z dwóch oczek.

Jeszcze czterech piłkarzy z naszej ekstraklasy wpisało się na listę strzelców w spotkaniach reprezentacji. Kostantin Vassiljew dał zwycięstwo Estończykom z Litwinami, Fedor Cernych otworzył wynik w pojedynku Litwinów z ekipą San Marino, Wilde-Donald Guerrier także rozpoczął strzelanie, tyle że na Wyspach Karaibskich podczas rywalizacji Haiti z Grenadą, a debiutant Bartosz Kapustka wykorzystał świetne dośrodkowanie Kamila Grosickiego w meczu Polska-Gibraltar.

Warte odnotowania są także powroty po latach do swoich reprezentacji dwóch zawodników Lecha Poznań. Kebba Cessay po trzech latach rozłąki, za sprawą nowego selekcjonera, Raoula Savoya, ponownie znalazł się w drużynie narodowej Gambii, która uległa Kamerunowi 0:1. Także zmiana trenerska na ławce Bośni i Hercegowiny zakończyła ponad 7-letnią emigrację od zgrupowań reprezentacyjnych Jasmina Buricia. Do pełni szczęścia golkiperowi Lecha zabrakło tylko pojawienia się między słupkami, bo zarówno przeciwko Belgii, jak i Andorze w bośniackiej bramce fruwał zawodnik londyńskiej Chelsea – Asmin Begovic.

Oto pełna lista zawodników z polskiej ekstraklasy, którzy wystąpili we wrześniowych spotkaniach swoich reprezentacji:

• K. Mączyński (Wisła Kraków), 63 minuty w spotkaniu z Niemcami, 90 minut z Gibraltarem
  • T. Jodłowiec (Legia Warszawa), 90 minut z Niemcami
  • S. Peszko (Lechia Gdańsk), wszedł w 83 minucie spotkania z Niemcami
  • B. Kapustka (Cracovia Kraków), wszedł w 62 minucie spotkania z Gibraltarem (gol)
  • S. Mila (Lechia Gdańsk), wszedł w 87 minucie z Gibraltarem
  • K. Vassiljew (Estonia, Jagiellonia Białystok), 71 minut przeciw Litwie (gol), 90 minut ze Słowenią.
  • F. Cernych (Litwa, Jagiellonia Białystok), 90 minut z Litwą, 90 minut z San Marino (gol)