Eliminacje Euro 2024. Hiszpania wysoko wygrała z Norwegią w Maladze. Wynik lepszy niż gra. Do 84. minuty utrzymywał się wynik 1:0

Piotr Rzepecki
Eliminacje Euro 2024. Reprezentacja Hiszpanii wygrała w Maladze z reprezentacją Norwegii 3:0. W drużynie ze Skandynawii zabrakło m.in. Erlinga Haalanda. Najwięcej emocji było w końcówce. Do 84. minuty utrzymywał się bowiem wynik 1:0, a wygraną przypieczętował zmiennik Joselu, który potrzebował trzech minut po wejściu, by strzelić dwie bramki.

Eliminacje Euro 2024. Hiszpania - Norwegia 3:0 (1:0)

Wynik otworzyli Hiszpanie już w 13. minucie. Podanie ze skrzydła Alejandro Balde wykorzystał pomocnik RB Lipsk Dani Olmo, który trafił piętką do siatki Norwegów. Takiego wykończenia nie spodziewał się jego klubowy kolega Orjan Nyland.

Norwegowie nie złożyli broni po szybko straconej bramce. Zagrozili Hiszpanom po pół godzinie gry - obok bramki uderzył napastnik Alexander Sorloth. Niewiele brakowało, a piłka po strzale napastnika Realu Sociedad zatrzepotałaby w siatce.

Na kwadrans przed końcem Hiszpanie mogli podwyższyć prowadzenie. Znakomitą sytuację zmarnował zmiennik, napastnik Villarrealu Yeremy Pino, który uderzył płasko po ziemi obok słupka bramki gości.

Kilka minut później odpowiedzieli Norwegowie. W stuprocentowej sytuacji pomylił się Sorloth obsłużony podaniem przez Patricka Berga, pomocnika Bodo/Glimt, który zagrał w obu meczach 1/16 finału LKE przeciwko Lechowi Poznań.

Końcówka należała do Hiszpanii. Wejście smoka Joselu

Na 2:0 strzelił 32-letni napastnik Joselu. Nosa miał selekcjoner reprezentacji Hiszpanii, który wprowadził zarówno strzelca gola jak i asystenta przy tej bramce - Fabiana Ruiza.

Ledwie minutę później padł kolejny gol dla Hiszpanii. Z najbliższych metrów piłkę do siatki wpakował Joselu, który świętował dwa trafienia po trzech minutach od wejścia na murawę.

Mecz z Norwegią był debiutem selekcjonerskim Luisa de la Fuente. Po mundialu, na którym Hiszpanie odpadli na etapie 1/8 finału z federacji został zwolniony Luis Enrique, którego ostatnim meczem była porażka 0:3 z rewelacją katarskiej imprezy, Marokiem.

PAP/EPA

Zabrakło Pedriego i Haalanda

W kadrze obu drużyn zabrakło największych gwiazd. Nieobecny w reprezentacji Hiszpanii był Pedri, który od kilku tygodni zmaga się z urazem. Pomocnika Barcelony czeka minimum jeszcze dwa tygodnie przerwy. Zdaniem hiszpańskich dziennikarzy nie zdąży się wykurować na El Clasico, które odbędzie się 5 kwietnia.

Decyzją nowego selekcjonera w kadrze Hiszpani zabrakło Sergio Ramosa. Obrońca PSG ze 180 meczami w narodowych barwach na koncie jest absolutnym rekordzistą.

Nieobecnym z kolei w reprezentacji Norwegii był Erling Haaland. Gwiazdor Manchesteru City również z uwagi na uraz nie był do dyspozycji selekcjonera. Opuścił zgrupowanie kadry kilka dni temu, gdy okazało się, że ma problemy z pachwiną.

Hiszpania otwiera grupę A eliminacji do niemieckiego Euro. Innymi drużynami w tej grupie eliminacyjnej są Szkocja, Gruzja i Cypr.

Hiszpania - Norwegia 3:0 (1:0)
Bramki: Olmo 13', Joselu 84', 85'
Skład reprezentacji Hiszpanii: Arrizabalaga - Carvajal, Nacho, Laporte, Balde - Rodri, Merino (82' Ruiz), Olmo (68' Pino), Aspas (58' Ceballos), Gavi (58' Oyarzbal) - Morata (82' Joselu).
Skład reprezentacji Norwegii: Nyland - Pedersen (75' Ryerson), Strandberg, Ostrigard, Meling (75' Bjorkan) - Odegaard, Berg, Aursnes - Berge (74' Solbakken), Sorloth (87' Brynhildsen), Elyounoussi (74' Larsen).

EURO 2024 w GOL24

Co było przyczyną blamażu reprezentacji Polski w meczu z Czechami? Najpewniej nie da się wskazać jednej rzeczy, ale eksperci i kibice są zgodni - w Pradze zabrakło przede wszystkim liderów. Oto lista najbardziej doświadczonych graczy, których można nazwać liderami, a w meczu przeciwko Czechom ich brak był widoczny gołym okiem.Sprawdź kolejnych piłkarzy klikając w prawo!

Fernando Santosowi brakuje liderów w kadrze? Oto nieobecni i...