Elite Round: Polacy odpadli na ostatniej prostej

Kaja Krasnodębska
Sławomir Kowalski
We wtorek w Portugalii punktualnie o 17:00 rozegrano ostatnie, decydujące już mecze w ramach Elite Round. W grupie Polaków o awans walczyły jeszcze wszystkie zespoły. Biało-Czerwoni o pełną pulę zagrali z gospodarzem. Nie udało im się osiągnąć celu – po zaciętej walce ulegli gospodarzom 1-3.

Tym samym zakończyła się przygoda reprezentacji Polski do lat 19 z tegorocznymi mistrzostwami Europy. Podopieczni Dariusza Dźwigały nie pojadą na lipcowe mistrzostwa Europy w tej kategorii wiekowej. Turniej odbędzie się w Gruzji i zagra tam osiem zespołów: gospodarz i siedem zwycięzców marcowych zawodów. Grupę Polaków zwyciężyła grająca w roli gospodarza Portugalia. Wygrywając dwa spotkania, zebrała na swe konto sześć punktów i pozbawiła marzeń o udziału w prestiżowym turnieju nie tylko biało-czerwonych, ale również Chorwację oraz Turcję.

O awansie Portugalczyków zadecydowały wtorkowe spotkania. Przed nimi wszystkie cztery zespoły miały na swoim koncie po trzy punkty. Wszystkie scenariusze były więc możliwe, a spełnił się ten najbardziej korzystny dla gospodarzy. Po dwóch golach Rui Pedro oraz jednym Diogo Carlosa pewnie pokonali zawodników Dariusza Dźwigały 3-1. Honorowego gola dla Polaków zdobył piłkarz Pogoni Szczecin, Marcin Listkowski.

Biało-czerwonym nie można jednak zasłużyć słabej gry. W pierwszej połowie to oni lepiej wyglądali, prowadzili grę i to oni po niespełna pół godzinie gry wyszli na prowadzenie. Nie mogli się z niego długo cieszyć – jeszcze przed przerwą gospodarze wyrównali. Portugalczycy na swój awans zapracowali dopiero w końcówce kiedy to w ciągu siedmiu minut zdobyli dwa gole. Na ich korzyść zadziałał również wynik drugiego meczu w tej grupie. Chorwacja bezbramkowo zremisowała w nim z Turcją.

Portugalia U-19 – Polska U-19 3-1 (1-1)
0-1Marcin Listkowski (29 min.)
1-1Rui Pedro (39 min.)
2-1 Diogo Quierós (75 min.)
3-1 Rui Pedro (82 min.)

Portugalia: Diogo Costa - Diogo Dalot, Diogo Queirós, João Queirós, Abdu Conté - Mésaque Djú (84. Bruno Paz), Rui Pires, Gedson Fernandes, Miguel Luís (75. José Gomes), Rafael Leão (62 João Filipe) - Rui Pedro

Polska: Radosław Majecki - Mateusz Spychała, Mateusz Żyro, Adam Chrzanowski, Mateusz Hołownia - Marcin Listkowski, Sebastian Milewski, Hubert Adamczyk, Sebastian Szymański, Kamil Jóźwiak (86. Florian Schikowski) - Przemysław Płacheta (76. Przemysław Macierzyński)