Euro U-17. Polska rozbiła Irlandię w pierwszym meczu. 5:1! Luz i fantazja młodych Polaków. Dublet Mateusza Skoczylasa

Jacek Czaplewski
Polska rozniosła Irlandię na otwarcie Euro
Polska rozniosła Irlandię na otwarcie Euro TVP Sport
Euro U-17. Reprezentacja Polski rozpoczęła mistrzostwa Europy od bardzo wysokiego zwycięstwa. Mimo szybko straconej bramki jeszcze przed przerwą odwróciła wynik z Irlandią. Ostatecznie wygrała aż 5:1. Dwa gole strzelił Mateusz Skoczylas, po jednym dołożyli Dominik Szala, Karol Borys oraz wprowadzony Szymon Kądziołka. Wynik jest odzwierciedleniem znakomitej gry. W sobotę kolejnym rywalem Biało-Czerwonych będą gospodarze, czyli Węgrzy, którzy dziś zmierzą się z Walią.

Euro U-17. Polska - Irlandia 5:1. Kompletna dominacja

- Chcemy grać bardzo ofensywnie - zapowiedział przed turniejem trener Marcin Włodarski. I taka była też jego reprezentacja. Mimo bramki straconej już w 5 minucie błyskawicznie odzyskała rytm. Pomysł, intensywność, wreszcie skuteczność - to wszystko sprawiło, że jeszcze przed przerwą nasi młodzi rodacy objęli prowadzenie.

Zaczęło się źle, bo od Ikechukwu Oraziego. 15-letni snajper na raty pokonał Miłosza Piekutowskiego, kiedy piłkę w pole karne dograł spod linii bocznej prawoskrzydłowy.

Polska doprowadziła do wyrównania w 13 minucie. Autor gola Mateusz Skoczylas wykorzystał swoją szybkość. Najpierw wygarnął piłkę wślizgiem w szesnastce, potem skierował ją do siatki.

Polacy nie dali żadnych szans Irlandczykom

- Nasza drużyna jest wielowymiarowa. Mamy dużo jakości, potrafimy zaskoczyć. Oglądam i komentuję z dużą przyjemności. Dawajmy tym chłopcom szanse w Ekstraklasie! - apelował w TVP Sport komentujący mecz były obrońca Marek Wasiluk.

W pierwszej połowie Polska przeprowadziła prawdziwy nalot na bramkę Irlandczyków. Próbowaliśmy środkiem i skrzydłami. Był strzał w poprzeczkę Jakuba Krzyżanowskiego, przewrotką Filipa Rejczyka, aż wreszcie nastąpiła 44 minuta, gdy po dośrodkowaniu z rzutu wolnego głową trafił Dominik Szala, syn Wojciecha, byłego znanego obrońcy Legii Warszawa.

Na początku drugiej połowy Polacy uciekli na dwa gole. Prowadzenie podwyższył nie kto inny jak Skoczylas. Po odegraniu Filipa Wolskiego kopnął mocno pod poprzeczkę, w sam środek bramki.

Wymienność pozycji, gra na jeden kontakt, nieustanne nękanie rywala, a co za tym idzie głód kolejnych goli - to wszystko cechowało dziś Polaków, którzy prezentowali futbol kompletnie inny od seniorów na Mundialu w Katarze. Przed upływem godziny z dystansu podwyższył Karol Borys.

Jakby tego było mało, błysnęli także zmiennicy. Chwilę po wejściu wynik na 5:1 ustalił Szymon Kądziołka, trafiając z siedemnastego metra po rykoszecie.

Polska została liderem grupy A. Następny mecz rozegra z Węgrami. Początek w sobotę 20 maja o godzinie 20:00. Transmisja w TVP Sport.

Euro U-17: Polska - Irlandia 5:1 (2:1)

Bramki: Skoczylas 13', 49', Szala 44', Borys 54', Kądziołka 67' - Orazi 5'
Żółte kartki: Tomczyk, Gurgul - Turley, Grante
Spotkanie odbyło się w Budapeszcie.

Polska: Piekutowski - Szala, Orlikowski, Krzyżanowski (71' Gurgul) - Kolanko, Brzyski, Rejczyk (71' Adamczyk), Borys (63' Kądziołka), Wolski - Skoczylas (63' Mikołajewski), Tomczyk (55' Huras).