Fortuna 1 Liga. Zwycięstwo Odry Opole nad Stomilem Olsztyn [ZDJĘCIA]

Wiktor Gumiński
Odra Opole - Stomil Olsztyn 2:0 (1:0)
Odra Opole - Stomil Olsztyn 2:0 (1:0) Wiktor Gumiński
Zwycięstwem Odry Opole 2:0 zakończyło się jej domowe spotkanie ze Stomilem Olsztyn w ramach 9. kolejki Fortuna 1 Ligi.

Choć opolanie przystępowali do tego starcia w roli faworyta, bo mierzyli się z aktualnie ostatnią ekipą w tabeli, historia ich spotkań z olsztynianami nie zapowiadała łatwej przeprawy. Z ośmiu stoczonych w ostatnich latach ze Stomilem bojów, Odra przegrała aż sześć, w tym również ten poprzedni w Opolu (1:2). Do niedzieli nigdy też nie pokonała ekipy z Olsztyna u siebie.

To się zmieniło, choć sukces opolskiej ekipy narodził się w dużych cierpieniach. Niezwykle istotną rolę odegrał w nim bramkarz Mateusz Kuchta. Już przed przerwą parokrotnie uratował on swoim kolegom „skórę”, szczególnie imponując obroną mocnego strzału po ziemi tuż przed końcem pierwszej części. W drugiej odsłonie golkiper Odry również miał okazje do pokazania swojego kunsztu. W chwilach próby nie tylko nie zawiódł, ale i przynajmniej dwa razy jego parady stanowiły wartość dodaną dla zespołu.

Jeżeli natomiast chodzi o poczynania Odry z przodu, można właściwie powiedzieć, że jej piłkarze wykorzystali praktycznie wszystkie okazje, jakie sobie stworzyli. W 34. minucie Mateusz Marzec dobrze odnalazł się w polu karnym i sfinalizował dogranie z prawej strony od Miłosza Trojaka. Niedługo po przerwie, w 50. minucie, Słowak Tomas Mikinic, jeden z najniższych graczy na boisku, zdobył natomiast gola głową po rzucie rożnym.

- Wiedzieliśmy, że Stomil grał ostatnio dużo spotkań, więc chcieliśmy od początku narzucić swoje warunki gry. To nam się jednak nie udało - podsumował Piotr Plewnia, trener Odry. - Motoryka po naszej stronie w tym starciu pozostawiała wiele do życzenia, ale drużynie należy się szacunek za osiągnięcie korzystnego wyniku. Nie da się pięknie grać 34 meczów w sezonie, a zwyciężanie w meczach, w których nie idzie, to też ważna umiejętność. Zdajemy sobie jednak sprawę, że czeka nas do wykonania dużo pracy i zabieramy się za nią już od poniedziałku.

Bramki: 1:0 Marzec - 34., 2:0 Mikinic - 50.
Odra: Kuchta - Mikinic, Żemło, Kostrzycki (46. Pawlik), Maćkowiak (65. Klimek) - Nowak (72. Sauczek), Trojak, Niziołek, Marzec (65. Żak), Janus - Piech (78. Wróbel).
Stomil: Bąkowski - Ciechanowski (58. Moneta), Remisz, Simba, Dampc (63. Zych) - Żwir, Tecław (63. Spychała), Reiman, Fundambu, Straus - Mikita.
Żółta kartka: Maćkowiak.