Fortuna Puchar Polski. Arka Gdynia w półfinale. Pięć ciosów znokautowało Puszczę Niepołomice

Przemyslaw Swiderski
Fortuna Puchar Polski. Arka Gdynia jako pierwsza zameldowała się w półfinale krajowego pucharu. W Niepołomicach drużyna Dariusza Marca rozniosła Puszczę 5:2 (1:1). Dublet na swoim koncie zapisał 36-letni Marcus da Silva.

Mecz Puszcza Niepołomice - Arka Gdynia
Obie drużyny przystąpiły do meczu bezpośrednio po ligowej kolejce. Puszcza przegrała w niej z Resovią (2:1), a Arka wygrała z GKS Jastrzębie (1:0). Po golu strzelili napastnicy, którzy dziś też zaczęli od początku: po stronie Puszczy Ukrainiec Jewhen Radionow, po stronie Arki wypożyczony z Legii Warszawa Maciej Rosołek.

Droga Puszczy do ćwierćfinału:

• 4:1 na wyjeździe z Jaguarem Gdańsk
  • 2:0 na wyjeździe z GKS Jastrzębie
  • 3:1 z Lechią Gdańsk w Sosnowcu

Trenerzy mocno namieszali w składach. Tomasz Tułacz dokonał aż siedmiu roszad w jedenastce Puszczy. Z kolei Dariusz Marzec zdecydował się na pięć korekt. W niedzielę te drużyny spotkają się w Niepołomicach raz jeszcze, a stawką będą ligowe punkty w ramach 19. kolejki.

Droga Arki do ćwierćfinału:

• 5:0 na wyjeździe z Górnikiem Polkowice
  • 2:0 u siebie z Koroną Kielce
  • 2:1 u siebie z Górnikiem Łęczna

Na przerwę obie drużyny zeszły z bramką na koncie. Żałować powinna Arka, ponieważ pozwoliła Puszczy wrócić do gry w doliczonym czasie. To wtedy Luis Valcarce sfaulował Erika Cikosa, a jedenastkę wykorzystał Marcin Stefanik.

Arka prezentowała się nieco lepiej w pierwszej połowie. Nie miała wprawdzie zbyt wielu klarownych sytuacji, ale często gościła na połowie Puszczy. Aktywny był Marcus da Silva, który jednak nieczysto złożył się do woleja. Gola strzelił Mateusz Żebrowski. Kopnął technicznie, z lewej nogi, przy prawym słupku.

Po przerwie Arka szybko wróciła na prowadzenie. Dynamiczną akcję Luisa Valcarce na bramkę zamienił Maciej Rosołek. Nowy napastnik żółto-niebieskich dobił piłkę po strzale Mateusza Żebrowskiego.

W końcówce obserwowaliśmy prawdziwą demolkę. Rozpoczął ją Marcus da Silva. Brazylijczyk dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Za pierwszym razem dość szczęśliwie z rzutu karnego pokonał Gabriela Kobylaka. Z kolei tuż przed końcem regulaminowego czasu gry popisał się ładnym półwolejem.

Rozbitych gospodarzy pognębił jeszcze Luis Valcarce. Hiszpan po szybkiej kontrze technicznym strzałem pokonał bramkarza Puszczy. Rozmiary porażki gospodarzy tuż przed ostatnim gwizdkiem zmniejszył Erik Cikos.

Piłkarz meczu: Marcus da Silva
Atrakcyjność meczu: 7/10

PUCHAR POLSKI w GOL24

Cracovia to prawdziwa Wieża Babel. W kadrze drużyny jest 21 obcokrajowców z 14 różnych krajów. Ich obecność niespecjalnie przekłada się na wyniki. Obecnie drużyna zajmuje dopiero czternaste miejsce i widmo spadku rzeczywiście zagląda jej w oczy. Nawet jeśli w nawias weźmiemy mityczny argument trenera o pięciu ujemnych punktach to Cracovia i tak punktuje na maksymalnie dwunaste miejsce. Przed nowym sezonem Cracovia potrzebuje więc nowego otwarcia. Myśleć i działać trzeba już teraz, bo trwająca edycja zakończy się w połowie maja, czyli za dobre dwa miesiące. To właściwy moment na skreślenie kilku graczy i podjęcie negocjacji z tymi, którym w innych klubach umowy wygasają w czerwcu. Tak zadziałała Wisła Kraków w przypadku Mateusza Młyńskiego, tak zrobił Lech Poznań z Radosławem Murawskim, a wcześniej Raków Częstochowa z Mateuszem Wdowiakiem... Z punktu widzenia sportowego, PR-owego, ale i dla dobra szatni Cracovia musi pożegnać kilku obcokrajowców. Oto nasze sugestie.