Gdańsk: Mnóstwo zgłoszeń do miejskiego wolontariatu

Piotr Wiśniewski/Dziennik Bałtycki
Gdańskie stare miasto
Gdańskie stare miasto gdansk.pl
Blisko 3 tys. zgłoszeń napłynęło od kandydatów na wolontariuszy miast gospodarzy Euro 2012. Kandydatury pochodzą nie tylko z Polski, ale i z wielu innych państw.

Organizatorzy informują, że dziennie napływa około 100 zgłoszeń. Najmłodszy kandydat ma 18 lat, najstarszy 77. Rekrutacja potrwa do końca stycznia.

Zakończył się natomiast proces rekrutacji wolontariuszy UEFA. Czym się różnią oba te wolontariaty? - Podczas Euro 2012 w Polsce będą prowadzone dwa programy wolontariatu: wolontariat UEFA i wolontariat miast gospodarzy. Wolontariat UEFA to część sportowa turnieju (takie miejsca jak stadion i inne miejsca oficjalne turnieju). Wolontariat miast gospodarzy dotyczy miejskiej przestrzeni publicznej - informuje Paweł Aleksandrowicz, koordynator projektu wolontariat w spółce PL.2012, koordynującej przygotowania do tej wielkiej imprezy w Polsce.

- Wolontariuszy będzie można spotkać w miejscach takich jak dworce, lotniska, dojścia do stadionów, strefy kibiców, komisariaty, szpitale, miejskie centra medialne - dodaje Aleksandrowicz.

Aby zostać wolontariuszem, należy wypełnić formularz dostępny w językach polskim i angielskim na stronie www.wolontariatmiejski2012.pl . Tam znajduje się test złożony z 25 pytań. - Test nie stanowi kryterium wyboru - zastrzega Aleksandrowicz. - Po prostu jest sygnałem dla kandydatów, że wymagamy komunikatywnej znajomości angielskiego. Podczas rozmowy rekrutacyjnej będzie okazja poznać i ten aspekt kandydatury. Wyboru dokonamy na podstawie chęci i motywacji.

- Drugim kryterium będzie dyspozycyjność - wylicza nasz rozmówca. - Będziemy się również kierować doświadczeniem kandydata w zakresie wolontariatu, ale nie jest to czynnik decydujący, a wzmacniający czyjąś kandydaturę - wyjaśnia Aleksandrowicz.

Zgłoszenia będą jeszcze przyjmowane do drugiej połowy stycznia. Potem nastąpi weryfikacja danych i rozmowy kwalifikacyjne, a w połowie maja zakwalifikowani kandydaci przejdą odpowiednie szkolenie.

- Proces rekrutacji mamy tak ustalony, że po 2 grudnia można ją sprostować i dostosować się do wyników losowania grup. Jeśli się okaże, że na przykład w Gdańsku będą grali Holendrzy, to będziemy zachęcać kandydatów ze znajomością niderlandzkiego do pracy w Gdańsku. Szkolenie dla wszystkich wolontariuszy planujemy rozpocząć w połowie maja. Potrwa ono do 7 czerwca.

Każda zakwalifikowana osoba będzie miała obowiązek udziału w 3-6-dniowych szkoleniach. Program cyklu szkoleniowego obejmie aspekty takie jak zasady wolontariatu, mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012, organizacja UEFA Euro 2012, pierwsza pomoc, komunikacja interpersonalna i międzykulturowa, a ponadto: bezpieczeństwo i BHP, reagowanie w sytuacji paniki tłumu, sytuacji okołokryzysowej, topografia miasta, turystyka i kultura, program kulturalno-rozrywkowy, komunikacja miejska, podmiejska i krajowa oraz umiejętności liderskie, a także szkolenia wprowadzające.

Rekrutacja rozpoczęła się 19 października. Od tego czasu napłynęło już blisko 3 tys. zgłoszeń. Wśród nich sporą część stanowią kandydatury spoza Polski. Organizatorzy podają, że otrzymali zgłoszenia również z Francji, Holandii, Irlandii, Meksyku, Turcji i Węgier, a nawet z USA.
Opiekę nad turystami i kibicami sprawować będzie około 1000 wolontariuszy w stolicy i prawie 600 w pozostałych miastach Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24