GKS Górnik Łęczna pokonał ZNK Split 4:1. Piłkarki z Łęcznej w drugiej fazie eliminacji Ligi Mistrzyń. Zobacz zdjęcia

Bartosz Litwin
Piłkarki łęczyńskiego Górnika wyeliminowały mistrzynie Chorwacji i zameldowały się w kolejnej rundzie eliminacji kobiecej Champions League. Zielono-czarne pokonały ZNK Split 4:1.

Polsko - chorwacka konfrontację utrudniały warunki atmosferyczne. Mecz w Łęcznej był rozgrywany w strugach deszczu. W pierwszej części spotkania brakowało sytuacji bramkowych. W początkowych dziesięciu minutach optyczną przewagę miały zawodniczki gości. Nie były w stanie jednak wywalczyć nic poza kolejnymi rzutami rożnymi.

Po kwadransie gry inicjatywę przejęły "Górniczki". Gospodynie na prowadzenie wyszły w 32. minucie po uderzeniu Patricii Hmirovej. Słowaczka otrzymała podanie w okolicach siódmego metra i uderzyła z pierwszej piłki. Niewiele brakowało, by w pierwszej połowie dołożyła do bramki asystę. W 45. minucie wyłożyła piłkę Nikoli Karczewskiej. Ta jednak mimo dogodnej sytuacji trafiła prosto w bramkarkę z Chorwacji.

Po zmianie stron do ataku ruszyły przyjezdne ze Splitu. Najbliżej wyrównania była Anela Lubina w 53. minucie. Jej uderzenie z rzutu wolnego okazało się jednak nieznacznie chybione. Zdecydowanie lepszą sytuację miała sześć minut później Anna Zając. Pomocniczka zamykała dobrą akcję gospodyń, ale jej zbyt lekki strzał nie zdołał zaskoczyć golkiperki przyjezdnych. Chwilę później ta sama zawodniczka zmarnowała bardzo dobre podanie Emilii Zdunek i posłała piłkę wysoko nad poprzeczką.

Na 2:0 podwyższyła Nikola Karczewska w 68. minucie. Bramkarka gości popełniła fatalny w skutkach błąd i podała piłkę pod nogi zawodniczki gospodyń. Ta wykorzystała potknięcie rywalki i umieściła piłkę w siatce. Trzy minuty później było już 3:0. Patricia Hmirova głową wykończyła dośrodkowanie Emilii Zdunek i zdobyła swojego drugiego gola.

Chorwatki siedem minut później zdobyły bramkę kontaktową po uderzeniu Merjemy Medic. Gospodynie jednak szybko odpowiedziały trafieniem Emilii Zdunek, która ustaliła wynik spotkania na 4:1.

GKS Górnik Łęczna – ZNK Split 4:1 (1:0)

Bramki: Hmirova 32, 71, Karczewska 68, Zdunek 78 - Medic 77

GKS Górnik: Palińska – Dyguś, Górnicka, Guściora, Hmirova, Karczewska, Ratajczyk (87 Głąb), Siwińska, Zając, Zawadzka, Zdunek. Trener: Piotr Mazurkiewicz

ZNK Split: Bukovec - Bosnjak, Bukac, Dujmovic, Dulcic, Gegollaj (38 Kirilenko), Grebenar, Hadzic, Lubina (79 Hladikova), Medic, Pedic (69 Bakalar). Trener: Bozidar Miletic

Żółte kartki: Hmirova