GKS Katowice - Ruch Chorzów. Niebiescy wygrali przy Bukowej, a potem spadli z ostatniego miejsca do II ligi

Tomasz Kuczyński
22.10.2017 r. Derby Śląska w I lidze: GKS Katowice - Ruch Chorzów.
22.10.2017 r. Derby Śląska w I lidze: GKS Katowice - Ruch Chorzów. Lucyna Nenow / Polska Press
W sobotę 27 maja 2023 roku w derbach Śląska w Fortuna 1. Lidze GKS Katowice zagra z Ruchem Chorzów (początek o godz. 17.30). W poprzednim meczu przy Bukowej w 2017 roku górą byli Niebiescy, którzy spadli potem do II ligi. Teraz Ruch walczy o awans do PKO Ekstraklasy. Zobacz ZDJĘCIA z tamtych derbów.

22 października 2017 roku w 14. kolejce Nice 1. ligi GKS Katowice podejmował Ruch Chorzów. GieKSa liczyła się w grze o awans, a Niebiescy staczali się po równi pochyłej. Chorzowski klub skończył tamten sezon na ostatnim miejscu, mając odjęte 6 punktów za zaległości finansowe.

Zobacz ZDJĘCIA z derbów Śląska GKS Katowice - Ruch Chorzów, 22.10.2017 roku.

GKS Katowice - Ruch Chorzów: Dwa ciosy Niebieskich

Ruch po 13. kolejce też był na ostatnim miejscu, a GieKSa siódma. Mecz przy Bukowej obejrzało 7.100 widzów. Niespodziewanie w 7. minucie chorzowianie objęli prowadzenie. Do siatki GieKSy trafił Vilim Posinković. W 38. minucie podwyższył Michał Walski. Wynik meczu na 1:2 w 73. minucie ustalił Armin Cerimagić. W składzie gospodarzy był Tomasz Foszmańczyk, czyli obecny kapitan drużyny z Chorzowa. Kibice GieKSy specjalną zaprezentowali oprawę, nie zabrakło pirotechniki.

GKS Katowice - Ruch Chorzów: Kibice przy Cichej

Na stadionie przy Bukowej nie było kibiców Ruchu. Fani Niebieskich przyszli przed meczem na stadion przy Cichej i tam żegnali piłkarzy wyjeżdżających do Katowic. Po derbach kibice witali chorzowian, którzy wygrali prestiżowe derby.

Ruch wygrał z GieKSą również w rewanżu w Chorzowie 12 maja 2018 roku po bramce z rzutu karnego Macieja Urbańczyka w 30. minucie. GKS zakończył sezon na 5. miejscu. Niebiescy spadli do II ligi, następnie do III.

22.10.2017 rok, GKS Katowice - Ruch Chorzów 1:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Vilim Posinković (7), 0:2 Michał Walski (38), 1:2 Armin Cerimagić (73)

GKS Katowice: Sebastian Nowak - Adrian Frańczak, Lukas Klemenz, Tomasz Midzierski, Mateusz Mączyński (46. Tomasz Foszmańczyk) - Oktawian Skrzecz, Bartłomiej Kalinkowski, Łukasz Zejdler, Andreja Prokić (64. Armin Cerimagić), Dawid Plizga - Grzegorz Goncerz (46. Wojciech Kędziora).

Ruch: Nikołaj Bankow - Santiago Villafane, Marcin Kowalczyk, Bojan Marković, Mateusz Hołownia - Michał Walski (89. Gracjan Komarnicki), Miłosz Trojak (77. Mello), Mateusz Zawal, Maciej Urbańczyk, Miłosz Przybecki - Vilim Posinković (67. Bartosz Nowak).

Żółte kartki: Midzierski - Trojak, Walski, Urbańczyk, Bankow

Sędziował: Dominik Sulikowski (Gdańsk)

Widzów: 7.100