Tomasz Kuczyński
Sparing: Górnik Zabrze - Bank Ostrawa 2:1.
W pierwszym swoim sparingu w trakcie przygotowań do rundy wiosennej PKO Ekstraklasy Górnik Zabrze wygrał z Banikiem Ostrawa 2:1 (0:1). Mecz rozegrano na boisku Unii Bieruń Stary. Drużyna Marcina Brosza zagrała bez Igora Angulo i nowego pomocnika - Słowaka Erika Jirki. W Baniku od 60. minuty grał słynny Milan Baros.

Górnik Zabrze miał problem ze zorganizowaniem sparingu, ponieważ w umowie z Banikiem jest zapis o grze na naturalnej trawie. Nie było takiej możliwości w Zabrzu, dlatego rozpoczęto poszukiwania. Ostatecznie zagrano na obiekcie Unii Bieruń Stary, występującej w klasie B.

Oficjalna strona Górnika przypomniała, że wychowankiem Unii jest Henryk Latocha, jedna z legend zabrzańskiego klubu. Latocha grał w Górniku w latach 1965-1973. Był też reprezentantem Polski.

- Bardzo cieszę się, że mój Górnik przyjeżdża do mojej rodzinnej miejscowości. Podobnie jak kibice stęskniłem się już za meczami ulubionej drużyny – mówił Latocha, który oczywiście stawił się w sobotę na obiekcie Unii, aby obejrzeć sparing.

- W tym roku nasz klub świętował będzie 95. rocznicę powstania. Cieszymy się, że ten szczególny rok rozpoczynamy takim wydarzeniem, jak mecz Górnika z Banikiem – dodał Łukasz Odelga, działacz Unii.

Do Bierunia z Górnikiem przyjechał pierwszy zimowy nabytek klubu, czyli Erik Jirka. 22-letni Słowak został wypożyczony na pół roku z Crvenej Zvezdy Belgrad. Jesienią grał w serbskim FK Radnicki. Słowacki pomocnik, podobnie jak Igor Angulo nie zagrał w meczu, ale brał udział w równolegle odbywającym się treningu. Tak zaplanował trener Marcin Brosz.

W 60. minucie na boisko wszedł słynny zawodnik Banika Milan Baros. Były reprezentant Czech ma za sobą występy m.in. w FC Liverpool.

Zabrzanie przegrywali do przerwy 0:1, ale w drugiej połowie bramki zdobyli Adam Ryczkowski i Michał Koj i Górnik wygrał 2:1. W bramce Górnika pojawił się Dawid Kudła, który w grudniu opuścił areszt.

Do drugiej drużyny przesunięci są Adam Örn Arnarson, Juan Bauza i Ishmael Baidoo, dlatego zabrakło ich w Bieruniu.

Sparing: Górnik Zabrze – Banik Ostrawa 2:1 (0:1)

0:1 Robert Hruby (24), 1:1 Adam Ryczkowski (67), 2:1 Michał Koj (82)

Górnik: I połowa: Chudy (33. Neugebauer) - Sekulić, Wiśniewski, Bochniewicz, Janża - Zapolnik, Matuszek, Bainović, Jimenez – Kopacz, Wolsztyński.
II połowa: Neugebauer (63. Kudła) - Pawłowski, Paluszek, Koj, Gryszkiewicz - Ryczkowski, Matras, Manneh, Ściślak, Rostkowski – Krawczyk.