MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Hiszpania w finale Euro 2024. Błyskawiczna remontada. Francja i Mbappe za burtą

Jacek Czaplewski
Hiszpania - Francja 2:1
Hiszpania - Francja 2:1 PAP/EPA
Hiszpania jako pierwsza wywalczyła awans do finału Euro 2024. Rewelacja turnieju pokonała w półfinale Francję 2:1, chociaż jako pierwsza straciła bramkę. O sukcesie zadecydowała remontada, czyli błyskawiczne odwrócenie wyniku. Już w 25 minucie decydującego gola strzelił Dani Olmo, przed którym wyrównał najmłodszy strzelec w historii mistrzostw Europy, Lamine Yamal. W środę Hiszpania pozna rywala w wielkim finale.

Euro 2024: Wynik i skrót meczu Hiszpania - Francja 2:1

- Hiszpanie od początku grają swoje, narzucając swoją narrację. Miewają swoje problemy, tak jak dzisiaj na początku z Francją, ale podnoszą głowy i wracają do swojego rytmu - podsumował tuż przed końcem ekspert TVP, Robert Podoliński. Tuż po jego słowach okazję na doprowadzenie do dogrywki zmarnował Kylian Mbappe, który skończył Euro z ledwie golem i asystą.

Tę asystę Mbappe - już bez maski na twarzy - zaliczył w 9 minucie półfinału, gdy idealnie zacentrował na główkującego Randala Kolo Muaniego (pierwszy i jedyny gol Francuzów z gry na turnieju!). Francja nie poszła jednak za ciosem, co się prędko zemściło. Odpowiedź Hiszpanii była zabójcza.

Kibice nie mogli wejść na stadion Euro 2024 z polską flagą

Najpierw fantastycznego gola na 1:1 strzelił Lamine Yamal wybrany piłkarzem meczu. Z dwudziestego piątego metra uderzył od prawego słupka. Piłka pędziła ponad sto kilometrów na godzinę. W sobotę, w przeddzień finału jego najmłodszy uczestnik obchodzić będzie dopiero 17. urodziny. Oprócz bramki ma trzy asysty.

- Hiszpania jest piękna, lśni, błyszczy. To uśmiech, optymizm, futbol, który kochamy - powiedział komentator Mateusz Borek.

Francję dobił Dani Olmo, który trafił Julesa Kounde. Początkowo gol zaliczono jako samobójczy, ale w przerwie zweryfikowała go UEFA na korzyść Hiszpana grającego dla niepokonanej (komplet zwycięstw) drużyny.

W końcówce polała się krew i posypały kartki, ale rezultat ani drgnął. Jutro o mniej więcej tej samej godzinie Hiszpania pozna rywala. W Berlinie (14 lipca) zagra z Anglią albo Holandią. Walczy o czwarte złoto w historii, pierwsze od 2012 roku.

Czy to zarazem koniec Didiera Deschampsa po dwunastu latach w reprezentacji Francji?