Hutnik Kraków spadł do III ligi. Porażka z Wisłą Puławy pozbawiła go złudzeń

Tomasz Bochenek
Joanna Urbaniec
Hutnik Kraków dwie kolejki przed końcem sezonu stracił szansę na utrzymanie w II lidze. W sobotę 7 maja nowohucki zespół uległ w Puławach Wiśle 1:4, podczas gdy swoje spotkania wygrały KKS Kalisz i Śląsk II Wrocław - i tym samym krakowianie stracili matematyczne szanse na wyprzedzenie tych drużyn i wydostanie się ze strefy spadkowej.

W Puławach koszmarem okazała się dla piłkarzy Hutnika końcówka I połowy. Koszmarem, który w dużym stopniu sami sobie wykreowali, choć tu raczej trzeba po imieniu i nazwisku. Adrian Basta sfaulował Dominika Banacha, gdy ten nie miał piłki, a jedynie istniała możliwość że będzie adresatem podania. Faul miał miejsce tuż obok sędziego, no i ten podyktował "jedenastkę". W ten sposób na sam koniec I połowy Wisła objęła prowadzenie.

Wieczysta Kraków - LKS Jawiszowice

Wieczysta Kraków - LKS Jawiszowice. Do przerwy 0:0... A co b...

Gola pierwszego Hutnik stracił chwilę wcześniej, w minucie 44. Puławianie przeprowadzili akcję z lewej strony, obrońcy z Nowej Huty się pogubili, a odbitą piłkę kapitalną przewrotką z paru metrów wpakował do siatki Adrian Paluchowski.

Tak krakowianie w krótką chwilę zniweczyli całą robotę wykonaną w I połowie, a przede wszystkim - stracili prowadzenie, które objęli po rzucie rożnym (w zamieszaniu Krzysztof Świątek wepchnął piłkę do siatki). Mecz był szarpany, fajnie budowanych akcji było mało. Gospodarze chcieli prowadzić grę, ale szło im jak po grudzie. Trzeba jednak przyznać, że po dwóch strzałach Bartłomieja Bartosiaka naprawdę niewiele zabrakło im do gola - w 19 min pomocnik Wisły trafił w słupek, a w 38 z wolnego w poprzeczkę.

Po przerwie to wiślacy wyglądali lepiej, byli aktywniejsi w ataku. Hutnik pierwszy raz zagroził rywalom w 66 min, ale Bartłomiej Gradecki wyszedł z opresji. A krakowianie w 74 min popełnili błąd w wyprowadzeniu piłki i - po podaniu Banacha - Carlos Daniel strzelił na 3:1. Nadzieje na utrzymanie w II lidze w tym momencie stały się już tylko marzeniem. A Portugalczyk w 86 min jeszcze dobił hutników.

Krakowianie w dwóch ostatnich kolejkach zagrają ze Zniczem Pruszków i Ruchem Chorzów. Teraz pozostaje im walka - z Pogonią Grodzisk Mazowiecki - o 15. miejsce w tabeli. Pierwsze pod kreską, a więc warto je mieć - na wypadek, gdyby jakiś zespół nie przystąpił do rozgrywek II ligi w sezonie 2022/2023.

Hutnik Kraków - Radunia Stężyca. Publiczność na meczu (1 maja 2022)

Kibice na meczu Hutnik - Radunia. Kto miał szalik, na stadio...

Wisła Puławy - Hutnik Kraków 4:1 (2:1)

Bramki: 0:1 Świątek 31, 1:1 Paluchowski 44, 2:1 Bartosiak 45+2, 3:1 Carlos Daniel 74, 4:1 Carlos Daniel 86.
Wisła: Gradecki - Cheba, Flak (71 Bracik), Wiech, Wawszczyk, Kona, Carlos Daniel, Bartosiak (71 Drozdowicz), Banach (75 Kondracki), Puton (80 Ryszka), Paluchowski.
Hutnik: Frasik - Basta, Hoyo-Kowalski, Jurkowski, Becht (76 Becht) - Andrzejewski, Drąg (65 Kitliński), Świątek, Zawadzki (65 Kieliś) - Lelek (73 El Bouh), Wyjadłowski (65 Chmiel).
Sędziował: Dmytro Kriwuszkin (Charków/Poznań). Żółte kartki: Banach - Zawadzki, Basta, Leszczyński (na ławce), El Bouh.

Wisła Kraków. Żony, narzeczone, dziewczyny piłkarzy "Białej ...