III liga piłkarska: świąteczne zwycięstwa Pogoni II i Świtu

Jakub Lisowski
Szymon Kapelusz pokonał bramkarza Unii Janikowo.
Szymon Kapelusz pokonał bramkarza Unii Janikowo. Fot. Świt Szczecin facebook
Ważne wygrane szczecińskich trzecioligowców w 16. kolejce rozgrywek. Kolejna porażka Błękitnych Stargard i remis Vinety Wolin.

Pogoń II grała w piątek na boisku Sokoła Kleczew. Trener Paweł Ozga nie miał „posiłków” z pierwszego zespołu, ale raz jeszcze jego podopieczni potwierdzili, że i bez wzmocnień są mocni. Pogoń wygrała 1:0, a gola w 32. minucie zdobył Wojciech Lisowski. Nie pierwszy raz w tym roku ten obrońca wyręcza zawodników ofensywnych i zdobywa bramkę na wagę zwycięstwa.

W II połowie Sokół przycisnął, ale Pogoń nie dała się zaskoczyć. Mogła pokusić się o szybsze rozstrzygnięcie spotkania, ale brakowało w akcjach wykończenia. Dla Portowców było to trzecie zwycięstwo z rzędu.

Pogoń awansowała w piątek na pozycję wicelidera z punktem straty do prowadzącej Gedanii Gdańsk. Dwa oczka mniej ma Olimpia Grudziądz, która w sobotę zagra z Błękitnymi w Stargardzie.

Na 4. miejsce wskoczył Świt Szczecin, który w Święto Niepodległości pokonał Unię Janikowo 4:2. To był mecz pełen podtekstów. Latem Świt nawiązał bliską współpracę z głównym sponsorem Unii, a w tym samym kierunku podążyli najlepsi piłkarze Unii z poprzedniego sezonu – Przemysław Kędziora, Grzegorz Goździk i Jędrzej Kujawa. A w trakcie sezonu dołączył jeszcze Ernest Hulisz. Wszyscy byli w kadrze meczowej, ale nie wpisali się na listę strzelców.

Świt za sprawą Szymona Kapelusza objął prowadzenie już w 6. minucie, ale rywale szybko wyrównali. W 16. minucie gospodarze znów mieli przewagę, bo do siatki trafił Oleg Synytsia. Ukrainiec podwyższył wynik po czterech minutach i do przerwy Świt prowadził 3:1.

Kwadrans po przerwie Unia zdobyła kontaktowego gola i próbowała wyrównać, ale w końcówce – po rzucie rożnym – wynik ustalił Adam Nagórski.

Świt i Pogoń w spokoju mogły czekać na sobotnie rozstrzygnięcia z udziałem zespołów z czołówki. Dwa z nich przyjechały na Pomorze Zachodnie: Olimpia Grudziądz i KP Starogard.

Olimpia zaprezentowała się na boisku Błękitnych Stargard i od początku spotkania miała optyczną przewagę, miała więcej pomysłów na ofensywne akcje. Gospodarze długo się trzymali, ale w końcówce I połowy stracili bramkę. Nim stargardzianie rzucili się za odrabianie strat w II połowie rywale zdobyli drugiego gola, a z drużyny Błękitnych „uszło powietrze”.

Możliwe, że wpływ na grę piłkarzy miała informacja, że z końcem rundy zakończy się współpraca klubu z trenerem Maciejem Sayedem. Szkoleniowiec ponad rok pracował z Błękitnymi, ale bez sukcesów. Za jego kadencji drużyna stała się średniakiem III ligi, którego stać czasami na miłą niespodziankę. Nie ma jeszcze decyzji, kto będzie nowym trenerem.

Dużo emocji w Wolinie. Vineta podejmowała KP Starogard i mogła szybko objąć prowadzenie. Zrobili to goście po 20 minutach gry i długo potrafili bronić prowadzenia. W końcówce Wikingowie mocno naciskali i w ostatniej akcji meczu mieli szczęście. Dośrodkowanie do Kryspina Leśniaka i ten celnie główkował.

Wyniki 16. kolejki
Świt Szczecin – Unia Janikowo 4:2 (6. Szymon Kapelusz, 16. i 20. Oleg Synytsia, 87. Adam Nagórski – 10. Dawid Zaborowski, 58. Mateusz Ławniczak), Sokół Kleczew – Pogoń II Szczecin (32. Wojciech Lisowski), Vineta Wolin – KP Starogard 1:1 (93. Kryspin Leśniak – 23. Serhij Napołow), Błękitni Stargard – Olimpia Grudziądz 0:4 (44. Patryk Winsztal, 49. Sebastian Rogala, 65. i 79. Szymon Stanisławski), Gedania Gdańsk – Polonia Środa Wielkopolska 1:3, Stolem Gniewino – Cartusia Kartuzy 1:2, Unia Solec Kujawski – Zawisza Bydgoszcz 3:4, Pogoń Nowe Skalmierzyce – Unia Swarzędz 0:2.

W tabeli Pogoń II jest na 3. miejscu, Świt na 4., Błękitni na 8., a Vineta na 14.