Jak angielski futbol wspiął się na światowe szczyty w niespełna trzy dekady? [RECENZJA]

Materiał partnera
Jak angielski futbol wspiął się na światowe szczyty w niespełna trzy dekady?
Jak angielski futbol wspiął się na światowe szczyty w niespełna trzy dekady?
Jeszcze kilka dekad temu liga angielska kojarzyła się z dzikimi, nieokiełznanymi kibolami, których bała się cała Europa, błotnistymi boiskami i prymitywną taktyką. Piła w przód i wrzutka ze skrzydła w pole karne. Nie minęło 30 lat i ewolucja, która dokonała się w Anglii, zmieniła Premier League w bogatego i fascynującego kolosa, jakiego obecnie znamy i uwielbiamy. Ta książka to właśnie pokazuje - w jaki sposób Premier League stała się najbogatszym, najbarwniejszym i najbardziej popularnym produktem sportowym na naszej planecie.

To opowieść z pogranicza sportu i biznesu, traktująca o tym, jak pieniądze, ambicje i dwadzieścia pięć lat ciągłego rozwoju zmieniły wszystko. Kiedy rozpoczynano eksperyment, nikt nie mógł tego przewidzieć, a jednak stało się: z jednej strony ludzie bogaci, biznesmeni, a z drugiej fanatycy i trochę cwaniacy doprowadzili do tego, że ich twór zaczął ociekać złotem.

Bardzo szybko dołączyli do nich ludzie, którzy dla zysku i sławy nie zawahali się zaryzykować własnych pieniędzy: od rosyjskich oligarchów po szejków z Emiratów Arabskich, od amerykańskich magnatów przemysłu po azjatyckich tygrysów finansowych. Niektórzy odnieśli sukcesy ponad wszelkie wyobrażenia. Inni stracili wszystko. Dzisiaj zawodników sprzedaje się za dziesiątki milionów, wartość poszczególnych klubów osiąga miliardy, a mecze Premier League transmitowane są niemal do dwustu krajów. Tymczasem liga walczy także o to, aby zachować angielską tożsamość.

Klub jest książką rzetelnie udokumentowaną, opartą na niemal stu wywiadach, w tym na rozmowach z ludźmi, którzy decydują o losach najważniejszych angielskich klubów piłkarskich. Jest autorytatywną i zabawną opowieścią o tym, jak Premier League zapanowała nad światem.

„Jeszcze niecałe trzydzieści lat temu kibicowanie angielskiemu klubowi piłkarskiemu groziło utratą zdrowia lub śmiercią tym, którzy znaleźli się wśród hord rozwrzeszczanych fanatyków, a wizyta w stadionowej toalecie była przeżyciem, którego już nigdy nie zamierzało się powtórzyć. Joshua Robinson i Jonathan Clegg wprowadzają czytelników do luksusowych lóż, w których zwyczajowo zasiadają członkowie klubowych zarządów, agenci piłkarscy, wizjonerzy i pospolici cwaniacy – a teraz także oligarchowie, szejkowie i właściciele funduszy hedgingowych, którzy przekształcili pstrą gromadę wiecznie zadłużonych klubów w międzynarodowego kolosa, króla wszystkich lig sportowych. Klub jest wyrazistym i autorytatywnym portretem wszystkiego, co osiągnięto – i utracono – na długiej drodze, która w nieprawdopodobny sposób odmieniła ligę piłkarską, na drodze ku wysokiej jakości, ku pieniądzom, władzy i ku toaletom, na których widok nie chce się już wymiotować”.
- Jonathan Wilson, autor Inverting the Pyramid

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24