Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ŁKS tworzył ekstraklasę i strzelił w niej pierwszego gola. To były derby Łodzi

Dariusz Kuczmera
Jan Durka z ŁKS strzela pierwszego gola w historii ekstraklasy
Jan Durka z ŁKS strzela pierwszego gola w historii ekstraklasy Ze zbiorów Jacka Bogusiaka
ŁKS przypomniał, że równo 92 lata temu - 4 grudnia 1926 roku w Warszawie doszło do spotkania dwunastu klubów, założycieli ligi polskiej, pierwszej ekstraklasy. Wśród nich nie zabrakło oczywiście przedstawicieli Łódzkiego Klubu Sportowego.

Rozgrywki ligowe zainaugurowano wiosną 1927 roku. Mecz ŁKS z Turystami rozegrany 3 kwietnia uważa się powszechnie za pierwszy mecz w historii tych rozgrywek, natomiast gola Jana Durki z zespołu „czerwonych”, bo tak wówczas zwano ełkaesiaków uważa się natomiast za pierwszą bramkę w historii ligi.

Mecz odbył się na nieistniejącym od ponad pół wieku boisku Klubu Turystów przy ul. Wodnej, tam gdzie teraz jest skwer i targowisko, na przeciwko szkoły Salezjanów. Z okazji 85-lecia powstania polskiej ekstraklasy piłkarskiej, czyli w 2012 roku redakcja Dziennika Łódzkiego podjęła działania, by upamiętnić miejsce historycznego wydarzenia.Redaktor Marek Kondraciuk pisał: W ideę aktywnie włączyła się Fundacja Ełkaesiak Jacka Bogusiaka oraz grono entuzjastów z czołowym kolekcjonerem odznak sportowych i laureatem konkursów kibiców Mirosławem Wieczorkiem oraz wieloletnim działaczem ŁKS Marianem Papisem byłą ogrodnik miasta Grażyną Ojrzyńską na czele.

Powstała koncepcja upamiętnienia historycznego miejsca głazem narzutowym z okolicznościową tablicą. Z pomocą przyszedł Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, dla którego skojarzenie z ul. Wodną ma walor promocyjny i sfinansował przedsięwzięcie. Projekt wykonała architekt Monika Reppel-Michnowska, a formę w kamieniu nadał mu właściciel firmy “Kaprot” Jan Tomaszewski.

Pomysłowi życzliwie patronowała prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Projekt zaakceptował plastyk miasta Jacek Gaweł. Z uznaniem odniósł się do idei PZPN i ŁZPN.

Jackowi Bogusiakowi udało się odszukać rodziny Wawrzyńca Cyla, Antoniego Gałeckiego i Stefana Sowiaka oraz prawnuczki Jana Durki, zdobywcy pierwszej bramki w dziejach polskiej ligi: Sylwię Kuczkowską i Annę Piechowicz. Posłanka Małgorzata Niemczyk ufundowała pamiątkowe puchary dla rodzin pionierów ekstraklasy.

Udział w uroczystości wzięli m.in. wiceprezesi PZPN Antoni Piechniczek i Janusz Matusiak. Nie zabrakło oczywiście wybitnych naszych piłkarzy: Jana Tomaszewskiego, Ryszarda Kowenickiego, Zdzisława Kostrzewińskiego.

Podkreślano, że mecz ŁKS - Turyści to nie tylko pierwszy mecz polskiej ligi, ale i także pierwsze derby Łodzi.

Skoro wspominamy, to idźmy na całość. Autor tego tekstu tak pisał pół roku temu: Po awansie w minionym sezonie ŁKS do pierwszej i Widzewa do drugiej ligi kibice marzą, by łódzkie drużyny prawem serii, w roli beniaminków, osiągnęły kolejny przeskok w hierarchii polskiej piłki nożnej. Gdyby marzenia się spełniły, ŁKS awansowałby do ekstraklasy, a Widzew do pierwszej ligi. Pierwsze w nowożytnej historii derby Łodzi w ekstraklasie odbyłyby się jesienią 2020 roku. Zleci, jak z bicza trzasł, trzeba mieć tylko silne drużyny. Ostatnie derby Łodzi w ekstraklasie odbyły się przy al. Unii 31 marca 2012 ŁKS - Widzew 1:1 (Marek Saganowski 52 - Marcin Kaczmarek 50).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak ŁKS tworzył ekstraklasę i strzelił w niej pierwszego gola. To były derby Łodzi - Dziennik Łódzki

Wróć na gol24.pl Gol 24