Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? [RAPORT, WIDEO]

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani pod uwagę są jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu.

Anglia:
Premier League:

Artur Boruc (Southampton) – W meczu 30. kolejki Premier League, Southampton wygrało 4:2 z Norwich City. Artur Boruc rozegrał całe spotkanie, a bramki puścił w 85. i 86. minucie spotkania. „Święci” plasują się na 8. pozycji w lidze.

Wojciech Szczęsny (Arsenal) - „Kanonierzy” wygrali 1:0 w derbowym meczu z Tottenhamem. Cały mecz w bramce Arsenalu rozegrał Wojciech Szczęsny.

Łukasz Fabiański (Arsenal) - Łukasz Fabiański cały mecz przeciwko "Spurs" spędził na ławce rezerwowych Arsenalu, który po 30 kolejkach plasuje się na 3. pozycji w tabeli z dorobkiem 62 punktów na swoim koncie.

Championship:

Marcin Wasilewski (Leicester) – Czwarte z rzędu zwycięstwo Leicester City w lidze. Tym razem lider wygrał 3:1 z Blackpool. „Wasyl” rozegrał pełne 90 minut w barwach gospodarzy.

Tomasz Kuszczak (Brighton) – Pewne zwycięstwo Brighton nad ekipą Boltonu (2:0). Były bramkarz m.in. Manchesteru United rozegrał całe spotkanie w barwach 8. drużyny angielskiej Championship.

Lukas Jutkiewicz (Bolton) – Cały mecz w barwach Boltonu rozegrał Lukas Jutkiewicz, który jest wypożyczony z Middlesbrough. Bolton plasuje się na 17. miejscu w ligowej tabeli.

Radosław Majewski (Nottingham) – Bezbramkowy remis w meczu Nottingham Forest – Doncaster. Majewski rozegrał pełne spotkanie w barwach Nottingham, które zajmuje 6. miejsce w tabeli.

Tomasz Cywka (Barnsley) – Watford wygrało na własnym stadionie 3:0 z Barsnley. Cywka cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Zespół Polaka zajmuje obecnie ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 29 punktów.

Belgia:
Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Club Brugge wygrało 2:0 z Cercle. Reprezentant Polski rozpoczął derby Brugii na ławce rezerwowych, a na boisko wszedł w 71. minucie zastępując de Suttera.

Bułgaria:
A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Botev Plovdiv pokonał 2:1 Lokomotiv Plovdiv, choć to drużyna gości wygrywała 1:0 do 84 minuty meczu. Adam Stachowiak rozegrał cały mecz w bramce Boteva.

Francja:
Ligue 1:

Grzegorz Krychowiak (Reims) – Reims zremisowało na własnym stadionie 1:1 z Olympique Marsylia. Reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie, a w ostatniej minucie meczu został ukarany żółtą kartką. Reims zajmuje 7. miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 43 punktów.

Dominik Furman (Toulouse) – Tuluza pokonała w wyjazdowym meczu Stade Rennes 3:2. Cały mecz na ławce rezerwowych spędził były piłkarz Legii Warszawa, Dominik Furman. W zespole Rennes zabrakło Kamila Grosickiego, który przed meczem zachorował.

Grecja:
Super League:

Sebastian Przyrowski (Levadiakos) – Kolejna ligowa porażka Levadiakosu. „Zieloni” przegrali 2:4 z Panioniosem. Sebastian Przyrowski cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych Levadiakosu, który obecnie plasuje się na 12. miejscu w tabeli.

Hiszpania:
Primera Division:

Damien Perquis (Betis) – Cały mecz Damiena Perquisa w meczu Elche – Real Betis (0:0). "Sevillistas" nadal okupują ostatnią lokatę, jednak piłkarze swoją formą dają swoim kibicom iskierkę nadziei na utrzymanie.

Segunda Division:

Cezary Wilk (Deportivo) – Bezbramkowy remis w meczu Deportivo La Coruna – FC Barcelona B. Były zawodnik Wisły Kraków cały mecz przesiedział na ławce wicelidera hiszpańskiej Segunda Division.

Holandia:
Eredivisie:

Mateusz Klich (PEC Zwolle) - W meczu 28. kolejki holenderskiej Eredivisie PEC Zwolle wygrało 2:0 z Go Ahead Eagles. Reprezentant Polski zanotował w tym spotkaniu asystę przy pierwszej bramce strzelonej przez Drosta. To już ósma asysta Klicha w obecnym sezonie ligowym w holenderskiej ekstraklasie.
Link do asysty Klicha

Filip Kurto (Roda) – Porażka Rody Kerkrade 1:2 w meczu z Heraclesem. Filip Kurto rozegrał całe spotkanie w bramce „Górników”.

Mateusz Prus (Roda) – Mateusz Prus cały mecz spędził na ławce rezerwowych, ponieważ wciąż przegrywa rywalizacje z Filipem Kurto. Roda zajmuje ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 25 punktów na koncie.

Przemysław Tytoń (PSV) – PSV Eindhoven wygrało na wyjeździe z Vitesse Arnhem 2:1. Przemek Tytoń cały mecz spędził na ławce rezerwowych. Podstawowym golkiperem PSV ciągle jest Zoet.

Kazachstan:
I liga:

Łukasz Gikiewicz (Toboł) – Debiut Łukasza Gikiewicza w zespole Tobołu Kostanaj w 1. kolejce kazachskiej ekstraklasy. Nowy zespół Polaka wygrał 2:1 ze Spartakiem Semej, a „Giki” rozegrał całe spotkanie.

Litwa:
A Lyga:

Jakub Wilk (Żalgiris) – Żalgiris Wilno pokonał 8:1 Suduve Mariampol, a jedną z bramek dla Mistrza Litwy zdobył Jakub Wilk, który wrócił do Żalgirisu po przygodzie w rumuńskim Vaslui. Polak przebywał na boisku przez pełne 90 minut.
Gol Wilka od 0:45

Niemcy:
1. Bundesliga:

Robert Lewandowski (Borussia) – Borussia Dortmund przegrała przed własną publicznością z Borussią M’Gladbach 1:2. Lewandowski grał cały mecz, a w 60. minucie zobaczył żółtą kartkę.

Łukasz Piszczek (Borussia) – Prawy obrońca w meczu z Borussią M’Gladbach rozegrał 67 minut.

Sebastian Boenisch (Bayer) – Bayer Leverkusen przegrał w hicie kolejki z Bayernem Monachium 1:2. Cały mecz w barwach „Aptekarzy” rozegrał Sebastian Boenisch. Bayer w ostatnich pięciu kolejkach zdobył raptem jeden punkt i obecnie zajmuje 4. miejsce w tabeli Bundesligi.

Eugen Polanski (Hoffenheim) – Hoffenheim z Eugenem Polanskim w składzie przegrało z Mainz 2:4. Reprezentant Polski popisał się fenomenalną bramką, która otworzyła wynik spotkania.

Zobacz bramkę Polanskiego

Ludovic Obraniak (Werder) – Ludovic Obraniak rozegrał 73 minuty w meczu Werder Brema – Stuttgart, który zakończył się remisem 1:1. Reprezentanta Polski na boisku zastąpił Eljero Elia.

Martin Kobylanski (Werder) – Kobylanski wszedł na boisko w 58. minucie zastępując Petersena. Werder obecnie plasuje się na 12. pozycji w tabeli.

Arkadiusz Milik (Augsburg) – Augsburg przegrał na własnym stadionie 1:2 z Schalke Gelsenkirchen. Arkadiusz Milik wszedł na boisko w 66. minucie spotkania, zastępując Bobadille.

2. Bundesliga:

Grzegorz Wojtkowiak (TSV Munich) – Bramka Grzegorza Wojtkowiaka w meczu TSV Monachium - Erzgebirge Aue (2:2). Wojtkowiak zdobył gola już w drugiej minucie po strzale z główki z rzutu rożnego. Wojtkowiak rozegrał cały mecz.

Piotr Ćwielong (Bochum) – Aalen przegrało 0:2 z VfL Bochum. Piotr Ćwielong rozegrał 89 minut, a na boisku zastąpił go Butscher. Bochum zajmuje 14. lokatę w ligowej tabeli z dorobkiem 30 „oczek”.

Kacper Przybyłko (Arminia) – Sandhausen pokonało 1:0 Arminię Bielefeld. Reprezentant polskiej młodzieżówki wszedł na murawę w 57 minucie zastępując Sahara.

Portugalia:
Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Setubal) – Zwycięstwo Vitorii Setubal 3:1 w meczu przeciwko Belenenses. Całe spotkanie w bramce Vitorii rozegrał Paweł Kieszek. „Os Sadinos” zajmują obecnie 9. miejsce w portugalskiej ekstraklasie.

Rosja:
Premjer Liga:

Jakub Wawrzyniak (Amkar) – Amkar Perm zremisował bezbramkowo z liderem rosyjskiej ekstraklasy – Lokomotiwem Moskwa. Jakub Wawrzyniak rozegrał cały mecz w barwach swojego nowego klubu, a w pierwszej połowie został ukarany żółtą kartką.

Janusz Gol (Amkar) – Również całe spotkanie w barwach Amkara rozegrał Janusz Gol, który jest podstawowym pomocnikiem rosyjskiej drużyny.

Damian Zbozień (Amkar) – Damian Zbozień cały mecz przeciwko liderowi spędził na ławce rezerwowych. Amkar Perm ma na koncie 34 punkty i zajmuje 7. lokatę w tabeli.

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – FK Krasnodar zremisował 1:1 w wyjazdowym meczu z Tomem Tomsk. Artur Jędrzejczyk rozegrał całe spotkanie w formacji defensywnej Krasnodaru. Zespół Polaka plasuje się na 6. pozycji ze stratą 10 punktów do liderującego Lokomotiwu Moskwa.

Marcin Komorowski (Terek) – Terek Grozny przegrał na wyjeździe 1:2 z Uralem Jekaterynburg. Terek od 12 minuty grał w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartkę obejrzał Kudrjasov. Marcin Komorowski rozegrał cały mecz.

Maciej Rybus (Terek) – Również pełne 90 minut zaliczył Maciej Rybus, jednak polski skrzydłowy nie rozegrał dobrego spotkania. Terek spadł na 15. pozycję w tabeli.

Marcin Kowalczyk, Piotr Polczak, Ariel Borysiuk (Wołga) – Wołga Niżnyj Nowogród z trzema Polakami w składzie przegrała na wyjeździe z Rubinem Kazań 1:3. Kowalczyk, Polczak i Borysiuk rozegrali pełne spotkanie.

Rumunia:
I Liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – Steaua Bukareszt pokonała 3:0 Gaz Metan. Cały mecz na środku obrony lidera rumuńskiej ekstraklasy rozegrał Łukasz Szukała, który zimą łączony był z transferem do rosyjskiej Anży Machaczkała.

Kamil Biliński (Dinamo) – Dinamo Bukareszt pokonało w wyjazdowym meczu Universitatea Cluj 1:0. Były napastnik Żalgirisu Wilno rozpoczął spotkanie w podstawowym składzie i rozegrał 61 minut. Dinamo zajmuje 4. pozycję w tabeli.

Szkocja:
Premiership:

Radosław Cierzniak (Dundee) – Dundee United po bardzo ciekawym meczu wygrało 3:2 z St. Mirren. Goście prowadzili w tym spotkaniu 2:0, jednak piłkarze Dundee rozpoczęli pogoń w 79. minucie spotkania i udało się im rzutem na taśmę pokonać rywala. W bramce Dundee cały mecz rozegrał Radosław Cierzniak.

Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic Glasgow pewnie pokonał na wyjeździe Kilmarnock (3:0). Hattrickiem popisał się Kris Commons. Załuska całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Celtiku.

Włochy:
Serie A:

Rafał Wolski (Fiorentina) – Fiorentina pokonała u siebie Chievo Veronę 3:1 w meczu 28. kolejki Serie A. Rafał Wolski rozpoczął spotkanie w podstawowym składzie i rozegrał 75 minut, a w jego miejsce wszedł Vargas. „Viola” uzbierała do tej pory 48 punktów i plasuje się na 4. pozycji w ligowej tabeli.

Tomasz Kupisz (Chievo) – Cały mecz z Fiorentiną Tomasz Kupisz spędził na ławce rezerwowych. Chievo zajmuje 16. miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 24 punktów.

Paweł Wszołek, Bartosz Salamon (Sampdoria) – Atalanta pokonała 3:0 Sampdorię Genua. Paweł Wszołek oraz Bartosz Salamon spotkanie oglądali z wysokości ławki rezerwowych Sampdorii, która zajmuje 13. lokatę w tabeli.

Serie B:

Paweł Bochniewicz (Reggina) – Walcząca o utrzymanie w Serie B Reggina przegrała 1:4 pojedynek z Crotone. 18-letni Bochniewicz cały mecz spędził na ławce rezerwowych Regginy.