Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? [RAPORT]

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani są pod uwagę jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu.

Anglia:

Premier League:

Artur Boruc (Southampton) – „Święci” pokonali na wyjeździe Swensea City 1:0. Boruc rozegrał całe spotkanie w bramce Southampton. Zespół polskiego golkipera zajmuje 8. miejsce w lidze, z dorobkiem 55 punktów.

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – „Kanonierzy” pokonali 1:0 zespół West Bromwich Albion. Szczęsny zachował kolejne czyste konto w obecnym sezonie.

Championship:

Tomasz Kuszczak (Brighton) – Brighton pokonało 2:1 Nottingham Forest i zagra w barażach o awans do Premier League. Kuszczak rozegrał całe spotkanie w bramce Brightonu.

Radosław Majewski (Nottingham) – Radosław Majewski rozegrał 76 minut w barwach Nottingham Forest w meczu z Brighton. Nottingham zajmuje 11. miejsce w ligowej tabeli.

Marcin Wasilewski (Leicester) – Leicester City pokonało 1:0 zespół Doncaster. „Wasyl” rozegrał całe spotkanie na środku obrony gospodarzy.

Tomasz Cywka (Barnsley) – Barnsley przegrało na własnym obiekcie 2:3 z Queens Park Rangers. Tomasz Cywka rozegrał 71 minut w barwach gospodarzy. Barnsley zajmuje przedostatnie miejsce w Championship.

Belgia:

Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Brugia przegrała 0:1 z Anderlechtem RSC. W barwach gospodarzy cały mecz rozegrał były zawodnik Śląska Wrocław, Waldemar Sobota. Brugia plasuje się na 3. miejscu w ligowej tabeli.

Bułgaria:

A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Adam Stachowiak rozegrał całe spotkanie w bramce Boteva Plovdiv w meczu z Ludogoretsem (0:0). Botev plasuje się na 4. miejscu w ligowej tabeli z dorobkiem 64 punktów.

Chiny:

Super League:

Krzysztof Mączyński (Guizhou) – Dwa gole Krzysztofa Mączyńskiego w meczu Guizhou Renhe - Shanghai Shenhua (3:0). Polak wpisał się na listę strzelców w 51. i w 77. minucie meczu. Po 10 kolejkach Guizhou Renhe zajmuje 5. pozycję z dorobkiem 15 punktów.

Francja:

Ligue 1:

Grzegorz Krychowiak (Reims) – Stade Reims pokonało 1:0 Evian TG. Krychowiak rozegrał całe spotkanie w barwach Reims i w 22. minucie został ukarany żółtą kartką. Zespół Polaka zajmuje 8. miejsce w tabeli Ligue 1.

Dominik Furman (Toulouse) – Toulouse zremisowało 1:1 z Nantes. Dominik Furman całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych 10. drużyny francuskiej ekstraklasy.

Hiszpania:

Primera Division:

Damien Perquis (Betis) - W meczu 36. kolejki Primera Division Almeria pokonała 3:2 zespół Betisu Sewilla. W 54. minucie spotkania piłkarz Almerii sfaulował Perquisa za co został ukarany czerwoną kartką. Reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie w barwach Betisu, a w końcówce został ukarany żółtą kartką. Betis w przyszłym sezonie będzie grał w Segunda Division.

Bartłomiej Pawłowski (Malaga) – Malaga przegrała na własnym stadionie 0:1 z Elche. Bartłomiej Pawłowski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Malagi, która z dorobkiem 41 „oczek” zajmuje 13. miejsce w tabeli.

Holandia:

Eredivisie:

Mateusz Klich (PEC Zwolle) – PEC Zwolle zremisowało 2:2 z Twente Enschede. Reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie w barwach Zwolle, które z dorobkiem 40 punktów plasuje się na 11. pozycji.

Przemysław Tytoń (PSV) – PSV Eindhoven pokonało 2:0 N.A.C. Breda. Przemysław Tytoń cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych „Rolników”, którzy zajmują 4. miejsce w tabeli.

Filip Kurto (Roda) – Roda Kerkrade pokonała 1:0 na wyjeździe G.A. Eagles, jednak „Górnicy” muszą pogodzić się ze spadkiem do Eereste Divisie.

Mateusz Prus (Roda) – Rezerwowy bramkarz Rody całe spotkanie przesiedział na ławce.

Litwa:

A Lyga:

Jakub Wilk (Żalgiris) – Liderujący w tabeli Żalgiris Wilno wygrał na wyjeździe z Suduvą 3:0. Jakub Wilk rozpoczął spotkanie w podstawowej jedenastce i rozegrał 72 minuty. W jego miejsce wszedł Janusauskas.

Niemcy:

1. Bundesliga:

Robert Lewandowski (Borussia) – Borussia Dortmund wygrała 3:2 z Hoffenheim. Robert Lewandowski rozegrał pożegnalne spotkanie na Signal Iduna Park, w którym rozegrał 90 minut, a w jego miejsce wszedł Julian Schieber.

Łukasz Piszczek (Borussia) – Łukasz Piszczek zdobył bramkę dla Borussii w 34. minucie spotkania. Prawy obrońca reprezentacji Polski rozegrał całe spotkanie w barwach wicemistrza Niemiec.

Eugen Polanski (Hoffenheim) – Polanski rozegrał 60. minut, w jego miejsce wszedł Gyau. W pierwszej połowie reprezentant Polski został ukarany żółtą kartką.

Sebastian Boenisch (Bayer) – Bayer Leverkusen pokonał na wyjeździe Eintracht Frankfurt 2:0. Sebastian Boenisch rozegrał całe spotkanie w barwach „Aptekarzy”, którzy z dorobkiem 58 punktów zajmują 4. miejsce w tabeli.

2. Bundesliga:

Grzegorz Wojtkowiak (TSV Munich) – TSV Monachium pokonało 2:0 VfL Bochum. Wojtkowiak rozegrał całe spotkanie na prawej obronie TSV.

Piotr Ćwielong (Bochum) – Ćwielong rozpoczął spotkanie w podstawowym składzie, lecz został zmieniony w 58. minucie przez Klostermanna. Bochum zajmuje 15. miejsce w ligowej tabeli.

Adam Matuszczyk (Koeln) – Matuszczyk rozegrał całe spotkanie w meczu Kolonii z St. Pauli. „Koziołki” wygrały aż 4:0.

Sławomir Peszko (Koeln) – Sławomir Peszko całe spotkanie z St. Pauli oglądał z wysokości ławki rezerwowych lidera 2. Bundesligi.

Kacper Przybyłko (Arminia) – Arminia Bielefeld bezbramkowo zremisowała na własnym stadionie z FSV Frankfurt. Kacper Przybyłko rozegrał całe spotkanie w barwach Arminii, która plasuje się na przedostatniej pozycji w tabeli.

Norwegia:

Tippeligaen:

Piotr Leciejewski (Brann) – Brann zremisowało 1:1 na wyjeździe ze Startem. Polski bramkarz rozegrał całe spotkanie w bramce Brann, które zajmuje 14. miejsce w tabeli norweskiej ekstraklasy.

Portugalia:

Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Vitoria) – Vitoria Setubal zremisowała w wyjazdowym meczu z Benficą Lizbona 1:1. Paweł Kieszek rozegrał całe spotkanie w bramce Vitorii, która zajmuje 8. miejsce w tabeli.

Rosja:

Premjer Liga:

[b]Jakub Wawrzyniak (Amkar Perm) – Amkar przegrał z CSKA Moskwa 1:3. Wawrzyniak rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy, a w 54. minucie został ukarany żółtą kartką.

Janusz Gol (Amkar Perm) – Również całe spotkanie w zespole Amkara rozegrał były Legionista Janusz Gol.

Damian Zbozień (Amkar) – Damian Zbozień całe spotkanie przeciwko CSKA spędził na ławce rezerwowych. Amkar z dorobkiem 37 punktów plasuje się na 8. pozycji.

Maciej Rybus (Terek) – Terek Grozny przegrał 0:3 z Anży Machaczkałą. Rybus wszedł na boisko w 61. minucie zastępując Aissatiego.

Marcin Komorowski (Terek) – Marcin Komorowski rozegrał całe spotkanie w formacji defensywnej Tereka, a w 11. minucie został ukarany żółtą kartką.

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – FK Krasnodar wygrał 1:0 w wyjazdowym meczu z Wołgą Niżny Nowogród. Artur Jędrzejczyk rozegrał pełne 90 minut w barwach Krasnodaru. FK zajmuje 5. miejsce w ligowej tabeli.

Marcin Kowalczyk (Wołga) – Całe spotkanie byłego piłkarza Śląska Wrocław w barwach Wołgi Niżny Nowogród w przegranym meczu przeciwko Krasnodarowi. Kowalczyk w 90. minucie został ukarany żółtym kartonikiem.

Ariel Borysiuk (Wołga) – Ariel Borysiuk całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych Wołgi.

Rumunia:

I Liga:

Kamil Biliński (Dinamo) – Dinamo Bukareszt przegrało 0:2 w wyjazdowym meczu z FC Brasov. Kamil Biliński pojawił się na placu gry w 46. minucie, zastępując Mansalya. Dinamo plasuje się na 4. miejscu w tabeli rumuńskiej ekstraklasy.

Michał Gliwa (Pandurii) – Pandurii przegrało 0:1 z Vaslui. Całe spotkanie w bramce Pandurii rozegrał były golkiper Zagłębia Lubin, Michał Gliwa. Pandurii plasuje się na 6. pozycji w ligowej tabeli.

Szkocja:

Premiership:

Radosław Cierzniak (Dundee) – Dundee United zremisowało na wyjeździe z Inverness 1:1. Cierzniak rozegrał całe spotkanie w bramce Dundee, które z dorobkiem 58 punktów zajmuje 4. miejsce w lidze.

Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic Glasgow wygrał 5:2 z Aberdeen. Łukasz Załuska całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Mistrza Szkocji.

Szwecja:

Allsvenskan:

Piotr Cibicki (Malmoe) – Malmoe przegrało na własnym stadionie 1:2 z Hacken. Cibicki wszedł na boisko w 71. minucie zastępując Forsberga. Malmoe jest obecnie liderem szwedzkiej ekstraklasy z dorobkiem 16 punktów na koncie.

Turcja:

Super Lig:

Adrian Mierzejewski (Trabzonspor) – Cały mecz Adriana Mierzejewskiego w spotkaniu Bursaspor – Trabzonspor (2:2). Trabzonspor z dorobkiem 50 punktów zajmuje 4. miejsce w tabeli tureckiej ekstraklasy.

Włochy:

Serie A:

Kamil Glik (Torino) – Torino pokonało na wyjeździe Chievo 1:0. Kamil Glik rozegrał pełne 90 minut w barwach szóstej drużyny włoskiej ekstraklasy.

Piotr Zieliński (Udinese) – Grad bramek w spotkaniu Udinese – Livorno. Gospodarze wygrali aż 5:3, a Piotr Zieliński cały mecz spędził na ławce rezerwowych Udinese.

Łukasz Skorupski (Roma) – AS Roma niespodziewanie przegrała z Catanią Calcio aż 1:4. Były bramkarz Górnika Zabrze całe spotkanie oglądał z wysokości ławki rezerwowych.

Bartosz Salamon (Sampdoria) – Sampdoria przegrała 0:2 z Parmą. Salamon cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych Sampdorii, która zajmuje 12. lokatę w ligowej tabeli.

Serie B:

Thiago Cionek (Modena) – Modena wygrała na wyjeździe z Sieną 3:1. Cionek rozegrał cały mecz i w 87. minucie został ukarany żółtą kartką. Modena plasuje się na 8. miejscu w ligowej tabeli.