Jakie obłożenie w hotelach na majówkę 2024? „Hotelarze oceniają, że długi weekend majowy zapowiada się optymistycznie”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Hotelarstwo w Polsce z optymistycznymi prognozami na majówkę 2024. Pomimo wyzwań związanych z pandemią, sektor hotelarski powoli wraca do formy. Wyniki ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego pokazują, że ponad połowa hoteli zgłasza już 50-proc. obłożenie, w tym z frekwencją powyżej 70 proc. jest niemal co czwarty hotel.

Spis treści

Ponad połowa obiektów (54 proc.) jest już zapełniona w ponad 50 proc.
Wyniki badań prognozy na majówkę 2024 są o kilkanaście pp. lepsze niż w analogicznym okresie rok temu. Według Izby wskazuje to na powolną, ale poprawę w wydłużaniu okienka rezerwacyjnego. Unsplash/ Albert Vincent Wu

Majówka 2024. Hotelarstwo w Polsce na plusie

Według comiesięcznej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP), hotelarze w Polsce mają powody do optymizmu. Nadchodząca majówka zapowiada się obiecująco, z ponad połową obiektów hotelarskich zgłaszających już 50-proc. obłożenie. Dodatkowo, okres Świąt Wielkanocnych był oceniany przez hotelarzy jako bardzo udany.

Jak podano w komunikacie IGHP, „hotelarze oceniają okres Świąt Wielkanocnych jako udany, równie optymistycznie zapowiada się majówka." Wyniki ankiety na majówkę 2024 są o kilkanaście punktów procentowych lepsze niż w analogicznym okresie rok temu. Według Izby, wskazuje to na powolną, ale zdecydowaną poprawę w wydłużaniu okienka rezerwacyjnego.

W jakich hotelach największe obłożenie?

Ankieta IGHP pokazała, że 30 proc. hoteli uczestniczących w ankiecie posiada obłożenie poniżej 30 proc. Dodatkowo, 19 proc. obiektów nie sprzedaje oferty specjalnej w tym okresie.

– Hotele wypełnione więcej niż w połowie jest 32 proc. Hotele biznesowe, podobnie jak w czasie Świąt, wypadają wyraźnie gorzej niż wypoczynkowe. 45 proc. nie sprzedaje oferty, a obłożenie poniżej 30 proc. notuje 38 proc. obiektów. W hotelach wypoczynkowych tylko 4 proc. nie sprzedaje oferty, a 15 proc. posiada aktualnie obłożenie poniżej 30 proc. – wskazano.

Jednocześnie ponad połowa obiektów (54 proc.) jest już zapełniona w ponad 50 proc., w tym z frekwencją powyżej 70 proc. jest 23 proc. hoteli – zauważono w ankiecie IGHP.

Sytuacja hoteli biznesowych i wypoczynkowych w marcu 2024

Zgodnie z informacją IGHP wyniki marca były na poziomie poprzedniego miesiąca i nadal (podobnie jak w styczniu i lutym) słabsze od uzyskanych w marcu ubiegłego roku.

– Hoteli z frekwencją poniżej 30 proc. było 16 proc. (2 pp. mniej niż w lutym), a obłożenie powyżej 50 proc. zanotowało 46 proc. (tyle samo co w lutym), w tym 17 proc. obiektów powyżej 70 proc. (3 pp. lepiej niż miesiąc temu) – podano.

Nastąpiła jednak zmiana w podziale na hotele biznesowe i wypoczynkowe. Hotele biznesowe utrzymały lub poprawiły obłożenie w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Natomiast obiekty wypoczynkowe straciły na frekwencji w efekcie braku gości korzystających z ferii zimowych przez cały luty. „Wśród hoteli biznesowych blisko połowa (49 proc.) uzyskała obłożenie powyżej 50 proc., w tym 17 proc. powyżej 70 proc. To wyniki lepsze niż w lutym o 7 pp. Frekwencji 30 proc. nie osiągnęło 15 proc. hoteli. Natomiast wśród obiektów wypoczynkowych obłożenie było wyraźnie niższe niż miesiąc temu: tylko 35 proc. przekroczyło frekwencję 50 proc. (spadek o 13 pp. do poprzedniego miesiąca), w tym 19 proc. z obłożeniem powyżej 70 proc. Frekwencję poniżej 30 proc. zanotowało 15 proc. hoteli."

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu