Japonia wygrywa z Danią

Marcin Makowski
Dzięki zwycięstwu 3:1 nad Danią reprezentacja Japonii zapewniła sobie awans do 1/8 finału. W pierwszej połowie dwa perfekcyjnie wykonane rzuty wolne ustawiły mecz. W drugiej połowie oba zespoły zdobyły po jednej bramce.

Dania - Japonia 1:3 (0:2)

Jon Dahl Tomasson 80' - Keisuke Honda 17', Yusuhito Endo 30', Shinji Okazaki 87'

Żółte kartki - Dania: Per Kroeldrup, Christian Poulsen, Nicklas Bendtner. Japonia: Yasuhito Endo,
Yuto Nagatomo.

Sędzia: Jerome Damon (RPA) Widzów: 27,967

Dania: Thomas Soerensen - Per Kroeldrup (56. Soeren Larsen), Daniel Agger, Lars Jacobsen, Simon Poulsen - Dennis Rommedahl, Christian Poulsen, Thomas Kahlenberg (63. Christian Eriksen), Jon Tomasson, Martin Joergensen (34. Jakob Poulsen) - Nicklas Bendtner.

Japonia: Yoshikatsu Kawaguchi - Yuki Abe, Yuji Nakazawa, Tulio Tanaka, Yuichi Komano - Yuto Nagatomo, Yasuhito Endo (90+1. Junichi Inamoto), Daisuke Matsui (74. Shinji Okazaki), Makoto Hasebe, Keisuke Honda - Yoshito Okubo (88. Yasuyuki Konno)

Przed spotkaniem trudno było wskazać faworyta. Kibice spodziewali się wyrównanego pojedynku, w którym o zwycięstwie może zadecydować jedna bramka. Tymczasem Japończycy szybko zaatakowali i już w 17. minucie piłkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni wyszli na prowadzenie. Keisuke Honda precyzyjnie przymierzył z rzutu wolnego z prawej strony boiska, a kopnięta przez niego piłka wpadła do bramki tuż przy jej lewym słupku.

Po wyjściu na prowadzenie piłkarze z Azji nie cofnęli się do obrony, tylko nadal atakowali. Przez cały mecz dominowali nad Duńczykami techniką i precyzją, raz po raz stwarzając zagrożenie pod bramką niezbyt pewnego w tym meczu Thomasa Soerensena. Swoją przewagę udokumentowali po raz drugi w 30. minucie. Tym razem rzut wolny z lewej strony boiska wykonywał Yasuhito Endo i w niemal identyczny sposób pokonał Soerensena, umieszczając piłkę tuż przy prawym słupku bramki Duńczyków.

Prowadzenie 2:0 praktycznie zapewniało Japończykom awans do fazy pucharowej. Aby tak się nie stało, Duńczycy musieliby strzelić aż trzy bramki. Dobrą sytuację do zdobycia jednej z nich miał w 52. minucie John Dahl Tomasson. Napastnik reprezentacji Danii otrzymał piłkę 8 netrów od japońskiej bramki i znalazł się w sytuacji sam na sam z Yoshikatsu Kawaguchim. Nie dał jednak rady dobrze opanować futbolówki i japoński bramkarz zdołał ofiarną interwencją zażegnać niebezpieczeństwo.

Co nie udało się na początku drugiej połowy, udało się w 82. minucie. Po faulu w polu karnym sędzia bez wahania podyktował rzut karny. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Tomasson, ale jego strzał obronił Kawaguchi. Odbita przez niego piłka wrócila jednak pod nogi duńskiego napastnika, który celną dobitką zdobył kontaktową bramkę dla swojego zespołu.

Podbudowani zdobytą bramką Duńczycy rzucili się jeszcze do ataku, za co zostali srogo skarcenie przez rywali z Azji. Keisuke Honda minął dwóch obrońców i wyłożył piłkę do osamotnionego na 5. metrze Shinji Okazakiego, który z łatwością umieścił futbolowkę w pustej bramce.

Japonia pokonała Danię 3:1 i jest drugim, po Korei Południowej, zespołem z Azji, który zagra w fazie pucharowej.