Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kartka z kalendarza. Urodziny snajperów, czyli Włodzimierz Lubański i Arkadiusz Milik świętują

AK
Kartka z kalendarza. Urodziny snajperów, czyli Włodzimierz Lubański i Arkadiusz Milik świętują
Kartka z kalendarza. Urodziny snajperów, czyli Włodzimierz Lubański i Arkadiusz Milik świętują Lukasz Gdak
Kartka z kalendarza. 28 lutego urodziny obchodzą dwaj wybitni reprezentanci Polski - Włodzimierz Lubański, który w poniedziałek obchodzi 75. urodziny oraz Arkadiusz Milik, który świętuję 28. wiosnę.

Obaj rozegrali w reprezentacji Polski 136 meczów i ta liczba na pewno wzrośnie ze względu na Arkadiusza Milika. Wspólnie mają strzelone 64 gole i ten dorobek ze względu na napastnika Olympique Marsylia także powinien się powiększyć. Na razie liderem w obu kategoriach jest Włodzimierz Lubański.

Legendarny napastnik Orłów Górskiego urodził się 28 lutego 1947 roku w Gliwicach. Pierwsze futbolowe kroki stawiał w Sośnicy Gliwice, gdzie prezesem był jego ojciec. Szybko jednak zmienił klub, bo już w wieku 15 lat utalentowanego napastnika ściągnął do siebie Górnik Zabrze. Z ekipą z Roosevelta w Polsce wygrał wszystko, co było do wygrania. Aż siedem razy świętował mistrzostwo Polski. W 1970 r. grał w finale Pucharu Zdobywców Pucharów (Górnik przegrał z Manchesterem City 1:2). Dwa lata wcześniej doszedł z zespołem do ćwierćfinału Pucharu Europy.

Lubański był też podporą reprezentacji Polski. Zadebiutował w niej 4 września 1963 r., mając 16 lat i 188 dni. To wciąż najmłodszy gracz w historii Biało-Czerwonych, który na dodatek w pierwszym meczu - przeciwko Norwegii - strzelił gola. W latach 1963-80 rozegrał w kadrze 75 meczów, w których zdobył 48 bramek. Dopiero w 2017 r. w tym zestawieniu wyprzedził go Robert Lewandowski. W 1972 r. na igrzyskach w Monachium zdobył z reprezentacją olimpijską złoty medal.

W trakcie kariery, po finale PZP, chciał go Real Madryt. Proponował galaktyczne na tamten okres milion dolarów. Jednak zgody na transfer - takie to były czasy - nie wydały władze PRL. 6 czerwca 1973 r., w meczu eliminacji mistrzostw świata przeciwko Anglii, doznał kontuzji więzadeł krzyżowych. Przez uraz nie grał dwa lata. W 1975 r. odszedł z Górnika do KSC Lokeren. W Belgii spędził resztę kariery, a wkrótce pracował tam jako trener.

Natomiast Milik przyszedł na świat w 1994 r. w Tychach. Karierę rozpoczął w Rozwoju Katowice, skąd szybko także trafił do Górnika Zabrze. W ekstraklasie zadebiutował jako 17-latek. Rok później został uznany "Odkryciem Roku" według tygodnika "Piłka Nożna". Po półtorarocznym pobycie w Górniku, w 2013 r. przeszedł do Bayeru Leverkusen. Stamtąd był wypożyczany do FC Augsburg i Ajaksu Amsterdam. W Holandii jego forma poszła na tyle w górę, że klub go wykupił. W ciągu dwóch sezonów strzelił 47 goli. Został wicemistrzem Holandii i został królem strzelców Eredivisie. W 2016 r. został piłkarzem Napoli. Włoski klub zapłacił za niego ok. 32 mln euro, co było w tamtym czasie najwyższą kwotą zapłaconą za polskiego piłkarza. W styczniu 2021 r. został wypożyczony do Olympique Marsylia, a pół roku później wykupiony przez francuski klub.

Od 2012 r. Milik jest też reprezentantem Polski. Zadebiutował 12 października 2012 r. przeciwko RPA. Do tej pory wystąpił w 61 spotkaniach i strzelił w nich 16 goli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kartka z kalendarza. Urodziny snajperów, czyli Włodzimierz Lubański i Arkadiusz Milik świętują - Sportowy24

Wróć na gol24.pl Gol 24