Kibice na meczu Niemcy - Węgry na Euro 2024. Premier Viktor Orban w loży, wielkie flagowisko Madziarów za bramką

OPRAC.:
Jacek Czaplewski
Zdjęcia kibiców z meczu Niemcy - Węgry
Zdjęcia kibiców z meczu Niemcy - Węgry PAP/EPA
W emocjonującym meczu grupy A na Euro 2024, reprezentacja Niemiec odniosła zwycięstwo nad Węgrami 2:0. Bramki dla drużyny Juliana Nagelsmanna zdobyli Jamal Musiala i Ilkay Guendogan, pieczętując awans do 1/8 finału. Spotkanie obfitowało w kontrowersje i dramatyczne momenty, a obie drużyny stworzyły wiele okazji do zmiany wyniku. Na trybunach w Stuttgarcie zasiadło ponad 50 tys. widzów - w tym premier Węgier Viktor Orban.

Niemcy - Węgry - kontrowersyjna bramka Musiali

Mecz rozpoczął się od wyrównanej gry obu drużyn, które stworzyły sobie kilka dobrych okazji. Pierwsze emocje przyniosła 22. minuta, gdy po zamieszaniu w polu karnym Węgrów, Ilkay Guendogan przekazał piłkę do Jamala Musiali, który otworzył wynik spotkania. Sytuacja ta jednak nie obyła się bez kontrowersji. Guendogan lekko popchnął jednego z węgierskich obrońców, co mogło budzić wątpliwości. Holenderski sędzia, Danny Makkelie, skorzystał z pomocy VAR i ostatecznie bramkę uznał.

Węgry szybko mogły odpowiedzieć na straconego gola. Z rzutu wolnego doskonale uderzył Dominik Szoboszlai, lecz Manuel Neuer z najwyższym trudem obronił strzał. Niestety dla Węgrów, Bendeguz Bolla nie zdołał wykorzystać dobitki.

Pierwsza połowa obfitowała również w inne emocjonujące momenty. Jamal Musiala był bliski zdobycia kolejnego gola, jednak piłka po jego strzale trafiła jedynie w boczną siatkę. Z drugiej strony, Robert Sallai zdobył głową bramkę, która jednak została anulowana przez sędziego po analizie VAR z powodu pozycji spalonej.

Druga połowa - Niemcy pieczętują zwycięstwo

Po przerwie inicjatywę przejęli Niemcy, choć Węgrzy nie składali broni. Już w 60. minucie mogli wyrównać, gdy dośrodkowanie Sallaia znalazło głowę Barnabasa Vargi, ale piłka minęła o centymetry poprzeczkę.

Decydujący moment nastąpił w 67. minucie, kiedy to po kombinacyjnej akcji drużynowej, Ilkay Guendogan zdobył drugą bramkę dla Niemiec, stawiając kropkę nad "i".

Węgrzy do końca walczyli o zmniejszenie strat, a szansę mieli w 90. minucie, kiedy to Willi Orban uderzył w zamieszaniu w polu karnym. Na posterunku był jednak Joshua Kimmich, który wybił piłkę z linii bramkowej.

Sytuacja w grupie i perspektywy

Zwycięstwo nad Węgrami przybliża Niemcy do awansu do 1/8 finału ME 2024. Mając na koncie efektowne zwycięstwo 5:1 nad Szkocją i teraz 2:0 z Węgrami, są w bardzo dobrej sytuacji. Węgry natomiast po porażce 1:3 ze Szwajcarią i teraz z Niemcami, muszą wygrać nadchodzący mecz ze Szkocją i liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w innych grupach, aby myśleć o awansie.

Wieczorem odbędzie się jeszcze spotkanie Szwajcaria - Szkocja, które również może mieć znaczenie dla układu sił w grupie A. Bezpośredni awans do fazy pucharowej uzyskają po dwie czołowe drużyny z sześciu grup oraz cztery najlepsze zespoły sklasyfikowane na trzecich miejscach. PAP