MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Kibice uczczą pamięć walczących o niepodległość w rocznicę stanu wojennego

Kasia Guzik
Na trybunach podczas meczu Lechii pojawiły się transparenty upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego
Na trybunach podczas meczu Lechii pojawiły się transparenty upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego Tomasz Bołt / Polskapresse
Jest w naszym kraju taka część społeczeństwa, która, odrzucając wszelkie podziały i animozje, krzewi polską historię i pielęgnuje tożsamość narodową. Jawi się jako niezależny, ogromny ruch, który jest solą w oku wielu, bo nie da się nim łatwo manipulować.

Dziś, 13 grudnia, w 30. rocznicę stanu wojennego zobaczysz tych wolnych ludzi na ulicach miast, bo wylęgną na nie chcąc uczcić pamięć swoich rodaków, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę.

Jedni nazywają ich „kibolami”, inni chuliganami i bandytami. A właściwie to nawet jedno i drugie. Zapomina się przy tym, że są to ludzie reprezentujący różne grupy społeczne, którzy oprócz uwielbienia dla swojego klubu, w sercu mają też Polskę. Przypomnieć o tym chcieli chociażby, tradycyjnie już, kibice gdańskiej Lechii. Podczas ostatniej ligowej kolejki, w meczu gdańszczan z Jagiellonią Białystok, fani gospodarzy zaprezentowali fantastyczną oprawę meczową.

Kibice - nasz dział specjalny!

Jej motywem był stan wojenny. Pośród okrzyków „Przecz z komuną” oraz „A na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści!” na sektor wciągnięto transparent. Wokół znanego powszechnie obrazka z telewizyjnego ekranu przedstawiającego gen. Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, ultrasi Lechii umieścili napis „Zamiast teleranka były mordy i łapanka. Wymordowali tak wielu – dzisiaj kreowani na bohaterów”. Tym samym dali wyraźny znak, że są przeciwni wszelkim przemilczeniom i kompromitacji dzisiejszych elit, które tak chętnie na piedestał wynoszą mocodawców z lat 80., starając się zrobić z nich wybitnych wybawicieli Polski.

Kibice Lechii upamiętnili wprowadzenie stanu wojennego!

Lecz to nie jedyna akcja kibiców. W wielu miastach w rocznicę stanu wojennego organizowane są uroczystości upamiętniające to wydarzenie stanowiące czarną kartę w historii Polski. W sporo z nich zaangażowane są środowiska skupiającego piłkarskich fanów. Dzieje się to w różnoraki sposób. Bezpośredni, tak jak na przykład w Gdańsku, gdzie współorganizatorami obchodów są kibice Lechii Gdańsk bądź we Wrocławiu - tam patronat nad manifestacją objęli kibice Śląska . Czy w formie pośredniej, jak chociażby w Krakowie, gdzie Małopolscy Patrioci, organizujący tamże Marsz Pamięci, nawiązali współpracę ze Stowarzyszeniem Kibiców Wisły Kraków.

Kibice brali także udział w przemarszu z okazji Święta Niepodległości!

Jednak w większości przypadków w celebrowanie tego dnia kibice z całego kraju angażują się nieoficjalnie dołączając do obchodów organizowanych w ich rejonach. Chcą zademonstrować swój sprzeciw wobec wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku, ale także po części wobec tego, co dzieje się dzisiaj. Dezawuowaniu środowisk patriotycznych, prawdziwych polskich bohaterów i ich samych… odpowiedzialnych za całe zło świata ohydnych „kiboli”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24