Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Klątwa Trałki" pogrąży Lecha? Gdy pomocnik pauzuje za kartki, jego drużyna punktuje o wiele gorzej

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Grzegorz Dembinski / Polska Press
Łukasz Trałka w ostatniej kolejce Ekstraklasy obejrzał czwartą żółtą kartkę w tym sezonie, co oznacza, że najbliższe spotkanie z Legią Warszawa obejrzy z trybun stadionu przy Bułgarskiej. Adam Nawałka ma potężny ból głowy, nie tylko dlatego, że nie będzie mógł skorzystać z byłego kapitana Lecha. Okazuje się bowiem, że kiedy pomocnik pauzuje za nadmierną liczbę żółtych kartek, jego drużyna gra nieporównywalnie gorzej, niż z Trałką na boisku.

Łukasz Trałka nie należy do piłkarzy odstawiających nogę - to wie każdy kibic Ekstraklasy. Pomocnik urodzony w Rzeszowie jest znany z nieustępliwości i twardego stylu gry. Nic więc dziwnego, że w ciągu kariery uzbierał aż 118 żółtych kartek (co ciekawe, ani razu nie obejrzał czerwonej kartki).

W najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej Trałka rozegrał dotąd 360 spotkań, w których obejrzał 98 "żółtek". Z powodu nadmiernej ilości żółtych kartek pauzował dotąd siedemnaście razy (mecz z Legią będzie jego osiemnastą pauzą). Postanowiliśmy przeanalizować, jak przymusowe "kartkowe" absencje Trałki wpływały na formę drużyn, w których występował.

Sezon 2008/2009 - 1 pauza

Po raz pierwszy w karierze Łukasz Trałka pauzował za kartki w sezonie 2008/2009, w trakcie którego przeszedł z Lechii Gdańsk do Polonii Warszawa. Podczas całego sezonu siedmiokrotnie został napomniany żółtymi kartkami. Przymusowa absencja przydarzyła mu się, kiedy reprezentował barwy Lechii. Jego drużyna, bez Trałki w składzie, przegrała w 11 kolejce z Legią w Warszawie 0:3.

Sezon 2009/2010 - 1 pauza

W kolejnym sezonie Łukasz Trałka obejrzał sześć żółtych kartek, co przełożyło się na jedną pauzę. W 20. kolejce pomocnik obserwował z trybun, jak jego Polonia remisuje w Warszawie z Ruchem Chorzów 1:1.

Sezon 2010/2011 - 1 pauza

W sezonie 2010/2011 Łukasz Trałka otrzymał siedem "żółtek", w związku z czym również pauzował raz. W 16. kolejce Polonia bez niego w składzie zremisowała u siebie bezbramkowo z Górnikiem Zabrze.

Sezon 2011/2012 - 2 pauzy

Sezon 2011/2012 to już dziewięć żółtych kartek i dwie przymusowe absencje Łukasza Trałki. Najpierw w 8. kolejce Polonia zremisowała bez niego z Koroną Kielce w Warszawie 0:0, a następnie w kolejce numer 14 przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 0:1.

Sezon 2012/2013 - 2 pauzy

Swego rodzaju przełamanie przyszło w następnym sezonie - pierwszym dla Trałki w barwach Lecha. Pomocnik obejrzał dziewięć kartek, przez co pauzował dwukrotnie, ale oba spotkania, w których nie zagrał z powodu nadmiaru żółtych kartek, Kolejorz wygrał - w 11. kolejce na wyjeździe z Widzewem Łódź 1:0 oraz w 24. kolejce na wyjeździe z Jagiellonią Białystok, również 1:0.

Sezon 2013/2014 - 4 pauzy

W sezonie 2013/2014 przyszło kartkowe apogeum - Łukasz Trałka zebrał ich w Ekstraklasie 13, co oznaczało cztery mecze pauzy (po jednej absencji za 4 i 8 kartek oraz dwa mecze pauzy za 12 kartek). Pierwsza przymusowa absencja miała miejsce w 14. kolejce, a Lech przegrał wtedy z Jagiellonią w Białymstoku 0:2. Druga pauza przyszła w kolejce numer 26, ale wtedy Kolejorz wygrał u siebie z Podbeskidziem Bielsko-Biała 2:1. Po obejrzeniu kolejnych czterech żółtych kartek, Trałka pauzował dwa mecze (kolejki 34. i 35.), w których Lech kolejno przegrał z Lechią w Gdańsku 1:2 i zremisował z Pogonią Szczecin u siebie 0:0.

Sezon 2014/2015 - 2 pauzy

Dziesięć żółtych kartek obejrzał Trałka w następnym sezonie, co oznaczało dla niego dwie przymusowe absencje. W 15. kolejce Lech bez niego zremisował u siebie z Podbeskidziem 1:1, natomiast w 24. kolejce przegrał w Bydgoszczy z Zawiszą 0:1.

Sezon 2015/2016 - 2 pauzy

Kolejny sezon to kolejnych jedenaście "żółtek" i kolejne dwie przymusowe pauzy Łukasza Trałki. Pierwsze spotkanie bez swojego kapitana w 13. kolejce Lech wygrał z... Legią w Warszawie 1:0. Natomiast w drugim przypadku poniósł sromotną porażkę, przegrywając w 23. kolejce z Podbeskidziem w Bielsku-Białej aż 1:4.

Sezon 2016/2017 - 1 pauza

W sezonie 2016/2017 Łukasz Trałka grał o wiele czyściej. W rezultacie obejrzał tylko sześć żółtych kartek i pauzował raz - w 27. kolejce Lech bez niego w składzie zremisował bezbramkowo z Wisłą w Krakowie.

Sezon 2017/2018 - 1 pauza

W minionych rozgrywkach Trałka został napomniany żółtą kartką siedmiokrotnie, co przełożyło się na jedną pauzę. W 24. kolejce Lech bez niego przegrał z Koroną w Kielcach 0:1.

Lech bez Trałki - jeden punkt na mecz mniej

W ciągu 360 występów w Ekstrakasie drużyny z Łukaszem Trałką w składzie punktowały ze średnią 1,56 pkt na mecz. Ale kiedy pomocnika brakowało na boisku z powodu przymusowych absencji, w siedemnastu meczach odniosły one cztery zwycięstwa, sześć razy zremisowały i poniosły siedem porażek. Daje to 12 punktów na 51 możliwych do zdobycia, czyli średnią na poziomie 0,7 pkt na mecz.

Jeszcze wyraźniej widać to na przykładzie samego Lecha. Trałka rozegrał dla Kolejorza w Ekstraklasie 208 meczów, w których jego zespół zdobył średnio 1,80 pkt na mecz. Z kolei w piętnastu spotkaniach, które Trałka opuścił z powodu nadmierniej liczby żółtych kartek, Kolejorz zdobywał średnio 0,80 pkt na mecz. Klątwa Trałki da o sobie znać w sobotę o godzinie 18, kiedy Lech podejmie u siebie Legię?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Klątwa Trałki" pogrąży Lecha? Gdy pomocnik pauzuje za kartki, jego drużyna punktuje o wiele gorzej - Portal i.pl

Wróć na gol24.pl Gol 24