Klub Łukasza Piszczka zagra w trzeciej lidze. Awans LKS Goczałkowice-Zdrój

Leszek Jaźwiecki
Dorota Dusik
W barażowym meczu o III ligę piłkarze LKS Goczałkowice-Zdrój pokonali Szombierki Bytom 2:0. Obie bramki strzelił w dogrywce Piotr Ćwielong. Awans ucieszył piłkarza Borussii Dortmund i byłego reprezentanta Polski Łukasza Piszczka, który swoją przygodę z piłką rozpoczynał w klubie z Goczałkowic. Trzy lata temu Piszczek razem z drużyną świętował awans LKS do IV ligi.

Rozgrywki piłkarskie od czwartej ligi w dół zostały zakończone przedwcześnie, zachowując awanse ale za to nie było spadkowiczów. Śląska IV liga podzielona jest jednak na dwie grupy i mistrzowie musieli rozegrać baraż o awans do trzeciej ligi. Zmierzyły się w nim Szombierki Bytom (I grupa) i LKS Goczałkowice-Zdrój (II grupa). Bytomianie ukończyli sezon z dorobkiem 33 punktów w 15 spotkaniach. Zespół z Goczałkowic był najlepszy w grupie II zdobywając 31 punktów.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Spotkanie rozegrano na neutralnym boisku w Łaziskach Górnych. Padający deszcz, mokre i trudne boisko a także stawka meczu nie ułatwiały zadania piłkarzom obu drużyn. W pierwszej połowie składnych akcji, celnych strzałów na bramkę było jak na lekarstwo. Bytomianie rozpoczęli to spotkanie agresywniej, szybciej, ale po kilku minutach ich animusz opadła i gra toczyła się od jednego do drugie pola karnego.

Po zmianie stron gra nadal toczyła się w środku pola, dalej oba zespoły nie potrafiły sobie wypracować dogodnych sytuacji do strzelenia gola. Bliski pokonania bramkarza Goczałkowic był Kamil Moritz, ale piłka po jego strzale trafiła w słupek. Rywale Szombierek odpowiedzieli akcja po której w sporych opresjach był Arkadiusz Latka. Piłka jednak nie trafiła do siatki i o awansie musiała zadecydować dogrywka.

Dodatkowy czas gry lepiej rozpoczęli mistrzowie grupy II. W 93 min. Piotr Ćwielong przymierzył z rzutu wolnego i piłka po raz pierwszy w tym meczu wpadła do siatki, pieczętując tym samym historyczny awans Goczałkowic do 3 ligi! Szombierkom pozostanie nadal walczyć o punkty w czwartej lidze.

- To był najważniejszy mecz w tym sezonie, by dobrze się przygotować mieliśmy na to dwa miesiące. Plan wykonaliśmy w 100 procentach - cieszył się z awansu trener Goczałkowic Damian Baron.

Już w trakcie meczu na stadion w Łaziskach Górnych dotarli kibice z Bytomia, choć oficjalnie spotkanie miało się odbywać bez udziału publiczności. Fani Szombierek mili ze sobą napis "Jesteśmy z wami".

Szombierki Bytom - LKS Goczałkowice-Zdrój 0:2 (0:0, 0:2)
0:1 Piotr Ćwielong (93)
0:2 Piotr Ćwielong (120)