Bartosz Kijeski
Kolejorz nie miał żadnych problemów, aby wygrać z Koroną Kielce
Kolejorz nie miał żadnych problemów, aby wygrać z Koroną Kielce Kamil Bielaszewski
Dominacja - w taki sposób można opisać to, co zrobił Lech Poznań w meczu z Koroną. Kolejorz bez żadnych problemów wygrał w Kielcach 3:0, a bohaterem spotkania został Kristoffer Velde, który zaliczył dwupaka, a także zanotował asystę. Lech nie miał żadnej litości dla złocisto-krwistych, którzy w tym roku przed meczem z poznaniakami jeszcze na własnym stadionie w 2023 roku nie przegrali.

Kolejorz w piątek przyjechał do Kielc, gdzie Korona notuje świetną rundę wiosenną. Na 24 możliwe punkty na własnym stadionie złocisto-krwiści zdobyli 22 "oczka", remisując tylko z Zagłębiem Lubin (2:2). Poznaniacy musieli wygrać ten pojedynek, chcąc przedłużyć swoje marzenia o zajęciu miejsca na podium i sięgnąć po siódmy w historii kubu brązowy medal.

Lech wyszedł na to spotkanie praktycznie w takim samym zestawieniu, co w zeszłym tygodniu w Częstochowie. Jedyna zmiana nastąpiła na pozycji środkowego obrońcy. Zamiast Alana Czerwińskiego na Suzuki Arenie oglądaliśmy Filipa Dagerstala, którego przyszłość w Poznaniu cały czas nie jest jasna. Na pozycji numer 10 mogliśmy ponownie zobaczyć Nikę Kwekweskiriego, który zanotował świetny występ w meczu z Rakowem, natomiast jako napastnik po raz kolei zagrał Filip Marchwiński.

Od początku spotkania oglądaliśmy dynamiczny mecz. Tradycyjnie, to Kolejorz miał częściej piłkę w posiadaniu, jednak to gospodarze od czasu do czasu gościli w polu karnym Lecha, choć nie potrafili stworzyć klarownej sytuacji do strzelenia gola. Dwa razy natomiast do wspięcia się na wyżyny umiejętności zmuszony został Marcel Zapytowski, który najpierw wybronił strzał Joela Pereiry, a następnie Lubomira Satki, który pełnił funkcję kapitana.

W 23. minucie meczu świetnym podaniem za plecy defensorów Korony do Kristoffera Veldego popisał się Pedro Rebocho. Norweg źle przyjął piłkę, ale przy okazji był lekko podcinany przez Zapytowskiego, który wyszedł z własnej bramki. Jednak gwizdek pana Piotra Lasyka milczał, a sędziowie VAR nie interweniowali przy tej akcji.

Lecz chwile później niebiesko-biali mogli cieszyć się z pierwszego trafiania w piątkowym spotkaniu. Doskonałym podaniem z pierwszej piłki popisał się Michał Skoraś, który zagrał do Veldego, a 23-latek strzelił swojego 7 gola w tym sezonie w ekstraklasie. Dla Norwega był to również trzeci mecz z rzędu z trafieniem. Ten sam zawodnik w 38. minucie mógł zdobyć kolejną bramkę, lecz jego próba zatrzymała się jedynie na poprzeczce.

Po przerwie Kolejorz nie zamierzał się zatrzymywać i 10 minut po wznowieniu spotkania "zamknął" tę konfrontację. Najpierw doskonałym podaniem do Filipa Marchwińskiego popisał się Velde. Młodzieżowiec Kolejorza w prosty sposób minął golkipera kielczan i umieścił piłkę do pustej bramki. Chwilę później było już 3:0 dla gości, a drugiego gola w tym meczu zaliczył Norweg, który wykorzystał dośrodkowanie Skórasia.

Ekipa Johna van den Broma całkowicie zdominowała Koronę. Do 70. minuty spotkania gospodarze nie oddali żadnego celnego strzału, także nikt w Poznaniu nie miał żadnych obaw, jakim rozstrzygnięciem zakończy się ten mecz

To zwycięstwo pozwoliło Kolejorzowi wskoczyć minimum na 20 godzin na trzecią pozycję w tabeli. O tym, czy do ostatniej kolejki przystąpią z tego miejsca, zdecyduje wynik sobotniego spotkania Górnika Zabrze z Pogonią Szczecin. Jeśli Portowcy nie wygrają tego pojedynku, to Lech będzie bliższy zakończenia sezonu z brązowymi krążkami na szyi.

W miejscu boiska miałaby powstać strefa ciszy, która dzięki odizolowaniu terenu od reszty otoczenia ma skłaniać do podziwiania natury i refleksji.

Tak może wyglądać stadion im. Edmunda Szyca w Poznaniu. Plan...