Koniec marzeń reprezentacji U-17 o mistrzostwach Europy! Polacy przegrali z Grecją

Jakub Seweryn
Polacy piłkarze do lat 17 nie zagrają na mistrzostwach Europy
Polacy piłkarze do lat 17 nie zagrają na mistrzostwach Europy Wojciech Czekala
Reprezentacja Polski do lat 17 przegrała z Grecją 0:1 w drugim meczu turnieju eliminacyjnego do mistrzostw Europy. Jedynego gola w spotkaniu rozegranym w Grodzisku Wielkopolskim strzelił Ioannis Tsingos. Po tej porażce biało-czerwoni stracili nawet matematyczne szanse na awans do turnieju głównego.

Po sobotniej porażce w kiepskim stylu z Białorusią 0:2, podopieczni Roberta Wójcika nieoczekiwanie stanęli pod ścianą. Ich poniedziałkowy mecz z Grecją był spotkaniem ‘o wszystko’, w którym porażka kończyła polskie marzenia o awansie do młodzieżowych mistrzostw Europy. Co ciekawe, selekcjoner naszej kadry zdecydował się pozostawić na ławce rezerwowych piłkarza Arsenalu, Krystiana Bielika, ale to nie przyniosło żadnego pozytywnego efektu. Biało-czerwoni bardzo kiepsko weszli w to spotkanie i w pierwszej połowie spisywali się bardzo mizernie, nie potrafiąc skonstruować żadnej składnej akcji pod bramką Siampanisa. Jedynym aktywnym piłkarzem w ofensywie był skrzydłowy Kamil Jóźwiak, ale nie przełożyło się to na żadną sytuacją bramkową dla reprezentacji Polski.

Reszta piłkarzy zawodziła nie tylko pod bramką przeciwnika, ale też w defensywie, czego kulminacją była bramka wyróżniającego się po stronie greckiej Ioannisa Tsingosa w 25. minucie gry. Grecki napastnik bez trudu poradził sobie z czwórką (!) obrońców biało-czerwonych, po czym płaskim strzałem zaskoczył Bartłomieja Żynela. Co gorsza, jeszcze przed przerwą prowadzenie Greków mogło być wyższe, ale dobrych okazji pod polską bramką nie zdołali wykorzystać wspomniany Tsingos, a także Kirtzialidis.

Druga część gry wreszcie zaczęła się od intensywniejszych ataków biało-czerwonych. W 45. minucie gry potężne uderzenie z dystansu Kamila Wojtkowskiego obronił grecki bramkarz. Problem w tym, że potem to znowu Grecy stwarzali sobie zdecydowanie groźniejsze okazje do zmiany rezultatu. Dwukrotnie skuteczności zabrakło jednak Limniosowi, a raz Tsingosowi, po którego strzale z 16 metrów Bartłomieja Żynela uratowała poprzeczka.

Grający ‘o życie’ Polacy nie zdołali już doprowadzić do wyrównania. Porażka z Grecją 0:1 eliminuje biało-czerwonych z walki o awans do turnieju głównego. Przed drużyną Roberta Wójcika pozostał już tylko czwartkowy mecz ‘o honor’ z Irlandią, który zakończy jej walkę w marcowych eliminacjach.

Polska – Grecja 0:1 (0:1)

Bramka: Tsingos 25’

Polska: Żynel – Spychała, Dzięcioł, Wojdak, Hołownia – Dziczek, Ostaszewski (41’ Bielik) – Jóźwiak, Adamczyk (73’ Czarnowski), Wojtkowski (55’ Kaczmarczyk) – Listkowski.

Grecja: Siampanis, Evangelou, Nikolaou, Retsos, Katranis, Natsos, Mingos, Pavlidis, Limnios (80' Bouzoukis), Kirtzialidis (46’ Lamprou), Tsingos (80' Dodontsakis).