Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Garbarnia ma projekt stadionu w zamian za oddanie terenów pod zabudowę. Przyszłość klubu zależy od miasta [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Garbarnia Kraków ma plan budowy nowego stadionu. Wiele zależeć będzie jednak od decyzji władz miasta.
Garbarnia Kraków ma plan budowy nowego stadionu. Wiele zależeć będzie jednak od decyzji władz miasta. Skoczek & Partners Architekci
Garbarnia Kraków w zeszłym roku świętowała swoje 100-lecie. To były mistrz Polski w piłce nożnej występujący obecnie w II lidze. Drużyna w ostatnich latach, jak na swoje obecne możliwości, mogła się pochwalić osiągnięciami sportowymi. Wielkim problemem jest jednak brak stadionu na miarę centralnych rozgrywek. W środę (23 marca) działacze klubu z Ludwinowa zaprosili na swoje obiekty przedstawicieli władz Krakowa i radnych z Komisji Sportu. Zaprezentowali im projekt dotyczący budowy nowego stadionu i zagospodarowania jego otoczenia.

- Przygotowaliśmy projekt zagospodarowania klubowych sportowych obiektów wraz z otoczeniem, gdzie mogłyby powstać ogólnodostępne miejsca rekreacyjne dla mieszkańców. Powodzenie przedstawionego założenia uzależnione jest od zgody miasta na przekształcenie dwóch działek z nieużytków na możliwość wprowadzenia na nich zabudowy. Chodzi o działki, których kształt nie pozwala na wykorzystanie ich pod działalność sportową i nie były planowane pod takie wykorzystanie. Doszliśmy do ściany. Przyszłość klubu uzależnione jest od tego, czy uda się zrealizować to zamierzenie, dzięki któremu mielibyśmy środki na dalsze funkcjonowanie - mówił prezes Garbarni Grzegorz Bartosz.

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla lewego brzegu bulwarów wiślanych, od ujścia Rudawy do okolic mostu Kotlarskiego.

Kraków. Powstanie projekt zagospodarowania lewego brzegu bul...

Działacze klubu z Podgórza przekonywali, że jeżeli mieliby zgodę od miasta na zabudowę wspomnianych działek (od strony ul. Rydlówka), to mogliby zacząć realizować opracowany projekt Garbarnia 2.0. Koncepcja zakłada, że klub oddałby miastu część swoich terenów wzdłuż Wilgi, na których gmina mogłaby stworzyć ścieżkę pieszo-rowerową i park albo parki kieszonkowe. W sąsiedztwie Garbarnia utworzyłaby dwa boiska dla młodzieży typu "Orlik".

Plan jest też taki, by z pieniędzy pozyskanych od inwestora za działki oddane pod zabudowę (na razie nie przedstawiono konkretów, jak miałaby wyglądać, w tym przypadku trwają ustalenia) powstała trybuna na ok. 1200 widzów za bramką od strony ul. Konopnickiej. W ramach tego obiektu miałaby także powstać część komercyjna (siłownia, klinika sportowa, akademik). Pieniądze z części komercyjnej miałby pozwolić na dalsze funkcjonowanie klubu i inwestowanie w kolejne etapy zagospodarowania terenu.

Następny etap obejmowałby montaż podgrzewanej murawy i oświetlenia stadionu. Klub ma także koncepcję budowy trybuny głównej na ok. 1800 miejsc od strony ul. Rydlówka. Tam już stoi budynek klubowy. Trybuna miałaby powstać między nim, a kolejnym bliźniaczym budynkiem, który zostałby wybudowany. Propozycja Garbarni jest taka, że trybuna wraz z drugim obiektem mogłaby powstać z pomocą miasta. Na takiej zasadzie nowy budynek przy trybunie pełniłby funkcje obiektu użyteczności publicznej i mieścił np. żłobek, czy przedszkole dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pozostałaby istniejąca trybuna od strony Wilgi, ale zostałaby zmodernizowana tak, by mogła pomieścić ok. 1500 widzów (obecnie ok. 1000). Docelowo stadion miałby więc pojemność ok. 4,5 tys. miejsc.

- Przedstawiony przez klub projekt, to jest bardzo dobry kierunek i warto się nad nim pochylić - skomentował Stanisław Moryc, przewodniczący Komisji Sportu.

Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej, przyznał, że obiekty Garbarni, to jedyne takie miejsce w tej części Krakowa zapewniające możliwość uprawiania sportu. Zaznaczył, że wiele będzie zależeć od dalszych mediacji klubu z miastem.

Przypomnijmy, że RKS Garbarnia dysponowała terenem przy ul. Rydlówka o powierzchni 8,8 ha. W 2012 r. zawarła umowę partnerską z deweloperską firmą Murapol dotyczącą inwestycji na obszarze ok. 2 ha. Z tą firmą klub stworzył spółkę, do której wniósł grunt pod zabudowę mieszkaniową. W taki sposób Garbarnia pozyskała udziały w tej spółce, które następnie odsprzedała firmie Murapol. Stało się to jednak wtedy, gdy udziały miały wyższą wartość, po tym jak grunt (wniesiony do spółki przez Garbarnię) został uwolniony pod inwestycję i rozpoczęła się sprzedaż mieszkań. Na terenach przekazanych inwestorowi powstało 5 budynków mieszkalnych (w klubie zaznaczają, że pozostałe osiedla w rejonie stadionu powstały na działkach nienależących do klubu).

W taki sposób Garbarnia pozyskała pieniądze na realizację inwestycji. Dzięki temu przy ul. Rydlówka wybudowano: budynek biurowy z zapleczem socjalno-sportowym, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią wraz z oświetleniem, boisko treningowe z naturalną nawierzchnią, klubowy parking. W Garbarni zaznaczają, że te wszystkie inwestycje wykonano za klubowe pieniądze.

Garbarnia to klub z wielkimi tradycjami, istniejący od 1921 r. Dziesięć lat później „Młode lwy” z Ludwinowa osiągnęły największy sukces, jakim było zdobycie mistrzostwa Polski. Wizytówką Garbarni był stadion na ok. 20 tys. miejsc przy ul. Barskiej, z którego rozciągał się m.in. malowniczy widok na Wzgórze Wawelskie. Ozdobą i najbardziej charakterystyczną częścią obiektu była kryta trybuna z miejscami dla 4 tys. widzów. Stadion wyburzono w 1973 r., a na jego miejscu wybudowano hotel Forum.

W Garbarni do dziś przechowują egzemplarz krakowskiego „Echa” z 1975 r., gdzie na pierwszej stronie jest artykuł o tym, że w zamian za wyburzenie starego stadionu miasto wybuduje klubowi nowy obiekt na 25 tys. miejsc (w tym 8 tys. pod dachem). Skończyło się na tym, że Garbarnia przez lata tułała się po innych obiektach. Ostatecznie klub otrzymał w zamian od miasta w wieczyste użytkowanie teren między ulicami Konopnickiej, Rydlówka i rzeką Wilgą, na którym obecnie funkcjonuje.

FLESZ - Pekin: Igrzyska. o których chcemy zapomnieć? KOMENTARZ

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gol24.pl Gol 24