Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Marzena Sarapata pracowała w urzędzie, później została prezesem Wisły. Teraz jej działalnością w klubie zajmuje się prokuratura

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Fot. Andrzej Banaś
Była prezes Wisły Kraków Marzena Sarapata nadal nie ujawniła się po doprowadzeniu do największego kryzysu organizacyjnego i wizerunkowego klubu w jego historii. Zapewne będzie musiała się stawić na przesłuchania w prokuraturze. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Poznaliśmy natomiast szczegóły dotyczące kariery Sarapaty w Urzędzie Miasta Krakowa.

Co dzieje się z byłą prezes Wisły Kraków Marzeną Sarapatą? - to pytanie od grudnia zadają sobie kibice. Była prezes „Białej Gwiazdy” jest główną osobą odpowiedzialną za doprowadzenie klubu na skraj przepaści.

Po sprzedaży piłkarskiej Wisły zagranicznym inwestorom Vannie Ly i Matsowi Hartlingowi 22 grudnia złożyła rezygnację z prezesowania piłkarskiej spółce Wisły. 27 grudnia Sarapata zrezygnowała z funkcji prezesa TS Wisła. Rezygnację przesłała pocztą do sekretariatu klubu. Od tej pory nie ma z nią kontaktu. Nie udzieliła żadnych publicznych wyjaśnień.

Jak Vanna Ly kupował Wisłę Kraków. Kulisy kuriozalnej transakcji

Zeznania albo wyjaśnienia zapewne będzie musiała złożyć przed poznańską prokuraturą, która obecnie prowadzi śledztwo w sprawie niegospodarności w piłkarskiej Wiśle.

– Pod koniec zeszłego tygodnia wpłynęły do nas akta sprawy. Prowadzi ją prokurator referent Roman Szymanowski. Materiały, z jakimi musi się zapoznać, są bardzo obszerne. Potrzeba na to sporo czasu. Trudno więc na razie ustalić, kiedy będą podejmowane kolejne działania – informuje Jacek Pawlak, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Na razie jeszcze tam nie wiadomo, w jakim charakterze Sarapata może się wypowiadać przed prokuraturą, czy jako świadek, czy osoba podejrzana.

Prokuratura ma też zbadać, gdzie wypływały z klubu pieniądze i czy ma to związek z informacjami o wpływach na Wisłę osób ze świata przestępczego.

Śledztwo w sprawie Wisły krakowska prokuratura wszczęła 31 grudnia 2018 r. 8 stycznia 2018 r. na wniosek prokuratury policja przeszukała biura klubu i mieszkania niektórych działaczy. Sarapaty funkcjonariusze nie zastali w domu. 18 stycznia Prokuratura Krajowa przyznała, że śledztwo w sprawie Wisły z prokuratury w Krakowie przeniesiono do prokuratury w Poznaniu. Uzasadniono to tym, by postępowanie było w pełni transparentem i nie było zarzutów do prokuratorów z Krakowa, że w działaniach mogą być stronniczy z powodu sympatii do Wisły.

Jak Vanna Ly kupował Wisłę Kraków. Kulisy kuriozalnej transakcji

Marzena Sarapata trafiła do Wisły w 2014 r. Najpierw była rzecznikiem prasowym TS Wisła, a później członkiem zarządu. W 2015 r. w jednej ze spraw broniła „Miśka”, lidera kibolskiej bojówki „Białej Gwiazdy”. Prezesem piłkarskiej Wisły SA była od 26 sierpnia 2016 r. do 22 grudnia 2018 r. Prezesem TS Wisła była od 26 czerwca 2017 r. do 27 grudnia 2018 r.

– Wcześniej Marzena Sarapata pracowała w urzędzie miasta, m.in. w biurze Euro 2012. Stąd pojawiła się propozycja jej kandydatury do pracy w klubie – przyznaje Ludwik Miętta-Mikołajewicz, wieloletni prezes TS Wisła, obecnie prezes honorowy.

Ustaliliśmy jak wyglądała kariera prawnicza Sarapaty w Urzędzie Miasta Krakowa. W okresie od 2004 r. do 2007 r. była tam zatrudniona na stanowisku podinspektora, a następnie inspektora w zespole radców prawnych Urzędu Miasta Krakowa.

Od 16 sierpnia 2007 r. Sarapata została przeniesiona służbowo, za jej zgodą, z magistrackiego zespołu radców prawnych do biura Euro 2012 Urzędu Miasta Krakowa na stanowisko: inspektor, stanowiska ds. promocji.

Do jej zakresu czynności służbowych należała koordynacja i monitoring działań promocyjnych związanych z organizacją Euro 2012, planowanie działań promocyjnych związanych z Euro 2012, organizacja i współorganizacja imprez promocyjnych, organizacja i współorganizacja akcji reklamowych, w tym kontaktów z właścicielami nośników reklamowych i produkcji materiałów promocyjnych dotyczących Euro 2012 w Krakowie. W zakresie obowiązków miała również nawiązywanie i obsługę, w tym finansową, kontaktów krajowych, zagranicznych i międzynarodowych w zakresie organizacji Euro 2012 w Krakowie, opracowywanie informacji, sprawozdań i analiz o działalności krakowskiego biura Euro 2012.

Po tym, jak Kraków nie znalazł się wśród miast-gospodarzy Euro 2012 i likwidacji krakowskiego biura ds. Euro 2012, od 17 sierpnia 2009 r. Sarapata została przeniesiona do Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Krakowa.

W internecie nadal można znaleźć stronę internetową kancelarii radcy prawnego Marzeny Sarapaty. Na stronie nie ma już jednak danych kontaktowych.

Szymon Jadczak, dziennikarz TVN, poinformował na Twitterze: "Ciekawostka. Marzena Sarapata, była prezes Wisły, zaczęła posługiwać się nazwiskiem swojego męża. Teraz można ją znaleźć jako Marzenę Czekaj".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Marzena Sarapata pracowała w urzędzie, później została prezesem Wisły. Teraz jej działalnością w klubie zajmuje się prokuratura - Dziennik Polski

Wróć na gol24.pl Gol 24