Le Havre wraca do elity, w Bordeaux zaatakowano piłkarza. Wielkie emocje w drugiej lidze francuskiej [WIDEO]

OPRAC.:
Jakub Maj
Jakub Maj
Zrf Zozolebg45/YouTube
Po 14-letniej przerwie do ekstraklasy francuskiej wracają piłkarze Le Havre. Awans przypieczętowali wygraną z Dijon 1:0 w ostatniej 38. kolejce drugiej ligi. Mecz w Bordeaux przerwano po ataku kibica na zawodnika drużyny gości.

W doliczonym czasie gry na stadionie w Hawrze kilkudziesięciu kibiców gospodarzy wbiegło na murawę, nie czekając na końcowy gwizdek. Po 15-minutowej przerwie, mimo nieobecności zawodników z Dijon, sędzia zakończył mecz. Zwycięskiego gola strzelił w 11. minucie Josue Casimir. Le Havre jest najstarszym istniejącym klubem sportowym we Francji, założonym w 1872 roku. W dorobku ma trzy tytuły mistrza kraju: w 1899, 1900 i 1919 roku.

Drużyna z Hawru wygrała Ligue 2 i jest na razie jedynym beniaminkiem w Ligue 1, ale wiele wskazuje na to, że drugie premiowane awansem miejsce zajmie Metz, które pokonało u siebie Bastię 3:2. W tabeli Metz wyprzedza o trzy punkty drużynę Girondins Bordeaux, której mecz z Rodez został przerwany. W poniedziałek decyzję w sprawie wydarzeń w tymm spotkaniu podejmie Komisja Dyscyplinarna ligi.

W Bordeaux grę przerwano w 23. minucie. Chwilę wcześniej Lucas Buades dał prowadzenie walczącej o utrzymanie ekipie Rodez i gdy cieszył się z bramki, zaatakował go kibic gospodarzy. Obie drużyny zeszły do szatni, a sędzia nie wznowił już gry. Trener Rodez Didier Santini poinformował, że Buades ma wstrząśnienie mózgu i został odwieziony do szpitala. "Ludzie są tak głupi. Liga, federacja, kluby - wszyscy muszą znaleźć rozwiązanie. Musimy być znacznie twardsi" - dodał Santini.

- Święto zostało zrujnowane. Jedna osoba z 48 tysięcy zepsuła imprezę. Uważam to za godne ubolewania, rozczarowujące. Jestem, podobnie jak wszyscy widzowie, bardzo rozczarowany - skomentował mer Bordeaux Pierr Hurmic. (PAP)