Lech Poznań: Czy uda dokończyć się rozgrywki ligowe przed 30 czerwca? Symulujemy kalendarz ligowy dla Kolejorza, Warty Poznań i rezerw Lecha

Dawid Dobrasz
Dawid Dobrasz
Kiedy Lech Poznań wróci do gry i czy zagra w przyszłym sezonie w europejskich pucharach? Wszystko jest możliwe. Przemysław Szyszka
Pandemia koronawirusa na świecie niestety ma się dobrze i w najbliższym czasie nie zapowiada się szybki powrót do normalnego życia, a co za tym idzie, na wydarzenia sportowe także nie ma co liczyć. Niemniej piłka nożna i rozgrywki ligowe muszą kiedyś wrócić, a przecież trzeba coś począć z obecnymi sezonami. Warianty i scenariusze są różne, a my sprawdzamy, jak mógłby wyglądać przykładowy kalendarz PKO Ekstraklasy, Fortuna 1. Ligi, Totolotek Pucharu Polski i II ligi od 15 maja do 30 czerwca.

Kiedy w zeszłym tygodniu zapadła decyzja o przełożeniu Euro 2020 na kolejny rok, stało się jasne, że UEFA zdaje sobie sprawę o ewentualnym braku możliwości gry w piłkę w czerwcu i lipcu. Dodatkowo biorąc pod uwagę charakter turnieju (12 miast w 12 krajach - gospodarzach), to rozgrywki w takim formacie są w tym momencie kompletnie nie do wyobrażenia. Europejska federacja początkowo podała także dwa nowe terminy finałów Ligi Mistrzów w Stambule – 27 czerwca – i finału Ligi Europy w Gdańsku – 25 czerwca, ale te daty są już nieaktualne. W poniedziałek piłkarska centrala odwołała podane wcześniej terminy, a nowe są nieznane.

Zobacz też: Lech Poznań: Kibice Kolejorza pomagają walczyć z koronawirusem. Codziennie wysyłają nawet sześć transportów do poznańskich szpitali

Decyzja UEFA podyktowana była także koniecznością dokończenia rozgrywek ligowych w poszczególnych krajach do 30 czerwca, gry większości piłkarzy kończą się umowy. W zeszłym tygodniu niemiecki magazyn sportowy "Kicker" przyjął, że piłkarze będę mogli wrócić na boisko 2 maja i od tej daty przeprowadził symulację kalendarza do 30 czerwca. Nasi zachodni sąsiedzi mają do rozegrania w Bundeslidze jeszcze 9 kolejek i półfinał oraz finał pucharu Niemiec.

Sprawdź też:

"Kicker" wyliczył, że w maju odbyłoby się sześć kolejek oraz ćwierćfinał Ligi Mistrzów (Bayern Monachium i RB Lipsk). W czerwcu dograno by trzy kolejki i półfinały Pucharu Niemiec. Ostatnia seria gier miałaby zostać rozegrana 20 czerwca, a po zakończeniu sezonu odbyłby się finał krajowego czempionatu.

Czytaj też: Lech Poznań - Mickey van der Hart: "Członek naszej drużyny miał gorączkę. Okazało się, że nie miał koronawirusa"

W piątek Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. podjął decyzję o zawieszeniu rozgrywek PKO Ekstraklasy, Fortuna 1. Ligi i II ligi do 26 kwietnia 2020 roku włącznie. Zatem w Polsce także wstępnie przyjęto, że ewentualne granie zapewne bez kibiców będzie możliwe od weekendu majowego. Nie można zapominać, że piłkarze po prawie 1,5-miesięcznej przerwie z marszu nie ruszą do rozegrania serii spotkań. Potrzebny będzie choćby krótki okres przygotowawczy przed sporym nagromadzeniem meczów w niecałe dwa miesiące.

Ekstraklasa rozważa kilka wariantów:
1. Rozegranie czterech kolejek (przy uznaniu sezonu za zakończony po fazie zasadniczej),
2. Całkowite anulowanie rozgrywek
3. Uznanie sezonu za zakończony po 26 kolejce
4. Dogranie całego sezonu z podziałem na grupę mistrzowską i spadkową do 30 czerwca

Zobacz też: Lech Poznań: Koronawirus sparaliżował polską piłkę. Czy sezon uda się dokończyć? Jest kilka scenariuszy

Scenariusz 2 i 3 będzie brany pod uwagę zapewne dopiero przy utrzymaniu się obecnej sytuacji do początku czerwca. Przypadek nr 4 jest obecnie najmniej prawdopodobny, bo do rozegrania pozostało 11 meczów, dwa ćwierćfinały, półfinały i finał Totolotek Pucharu Polski oraz dwa tygodnie będą zarezerwowane na przerwę na mecze reprezentacji. W naszym scenariuszu bierzemy wariant nr 1 zakończenia sezonu po fazie zasadniczej.

W Fortuna 1. Lidze i II lidze do rozegrania zostało po 12 spotkań. Zacznijmy jednak od najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Przyjmijmy optymistyczny scenariusz, że pandemia koronawirusa pozwoli wrócić piłkarzom do treningów pod koniec kwietnia i przygotowania do końcówki sezonu będą trwały do 15 maja, nie zapominając o dwóch pierwszych tygodniach czerwca, kiedy to wstępnie mają odbyć się baraże do Euro 2021 i towarzyskie mecze pozostałych reprezentacji.

Sprawdź też:

Przy przyjęciu tabeli za końcową po sezonie zasadniczym, dogranie czterech kolejek do jego końca nie powinno być problemem, biorąc pod uwagę także rozgrywki Totolotek Pucharu Polski. Przyjęliśmy optymistyczny scenariusz, że piłkarze do treningów wrócą pod koniec kwietnia lub na początku maja. Pierwsza kolejka odbyłaby się wówczas 15 maja 2020 roku. Sprawdźmy to na przykładzie Lecha Poznań.

15-17.05 (piątek-niedziela)
27. kolejka Lech Poznań – Legia Warszawa

22-24.05 (piątek-niedziela)
28.kolejka Zagłębie Lubin – Lech Poznań

26-27.05 (wtorek-środa)
ćwierćfinał Totolotek Pucharu Polski – Stal Mielec – Lech Poznań

29-31.05 (piątek-niedziela)
29. kolejka Lech Poznań – Pogoń Szczecin

1.06-14.06.
Przerwa reprezentacyjna, baraże Euro 2021

19-21.06 (piątek-niedziela)
30. kolejka Korona Kielce – Lech Poznań

24.06 – półfinały Totolotek Pucharu Polski

28.06 – finał Totolotek Pucharu Polski

Powyższy scenariusz jest czysto teoretyczny, ale też najbardziej sprawiedliwy w obecnej sytuacji. Pozostaje wtedy pytanie, co z pieniędzmi za prawa telewizyjne. Oficjalni brodcasterzy w tym momencie będą mogli usiąść do renegocjacji kontraktów, bo zapłacili za więcej meczów, niż dostaną. W tej kwestii odbędzie się zapewne jeszcze sporo rozmów między zainteresowanymi stronami, o czym dla portalu Weszlo.com mówił dyrektor sportu w Telewizji Polskiej Marek Szkolnikowski.

- Niegospodarnością ze strony Telewizji Polskiej byłoby zapłacenie stu procent kontraktu, bo kontrakt jest na dane mecze. Ale też absolutnie telewizja nie chce zostawić nikogo na lodzie i powiedzieć "koronawirus to nie nasz problem, róbcie sobie z tym, co chcecie". Czekają nas rozmowy z Ekstraklasą i platformą NC+, by z tej sytuacji jakoś wybrnąć - powiedział dyrektor TVP Sport.

Czytaj też Lech Poznań na pewno nie zagra do 26 kwietnia. Prezes liczy straty

Zagrożenie niedogrania sezonu do końca to także konkretna strata finansowa wyliczana wstępnie na około 200-250 milionów złotych. Dogranie sezonu do fazy zasadniczej to minimalizowanie strat, poprzez otrzymanie części pieniędzy i zorganizowanie jeszcze kilku dni meczowych przez kluby. Na dzisiaj takie rozwiązanie wydaje się jedyne sensowne, żeby wyrobić się do 30 czerwca.

O sprawie w audycji Radia Poznań "Sportowa Arena" wypowiedział się także prezes Lecha Poznań Karol Klimczak. - Można optymistycznie patrzeć w przyszłość i oczekiwać wznowienia rozgrywek, ale musimy pamiętać o tym, że to może nie wydarzyć się wcale, albo wydarzy się na tyle późno, że nie uda się sezonu normalnie dokończyć. Stworzone są więc już w ekstraklasie grupy robocze, są w nich przedstawiciele wszystkich klubów i ustalamy wspólnie rzeczy. Na przykład odgórnie ustaliliśmy, że żaden klub na razie nie będzie prowadził treningów w grupie, tylko wszyscy będą ćwiczyć indywidualnie, aby potem przy ewentualnym wznowieniu rozgrywek szanse były wyrównane.

Czytaj też: Koronawirus: Kluby z ligi okręgowej też cierpią z powodu epidemii. - Piłka może zejść na dalszy plan - mówi prezes Szturmu Junikowo

W Fortuna 1. Lidze i II lidze jest jeden ratunek, czyli możliwość gry w terminie reprezentacyjnym, jeśli zawodnik z danego klubu nie jest powołany. W przypadku zaplecza ekstraklasy i trzeciego poziomu rozgrywkowego są to sporadyczne przypadki, a jeśli już się zdarzą, to wtedy można wnioskować o przełożenie spotkania.

Zobacz też: Lech Poznań - "Był taki mecz": Kolejorz mógł sprawić sobie piękny prezent na 95. urodziny, ale święto zepsuli Pitry i Smuda

W dwóch pozostałych ligach centralnych w Polsce od tego sezonu miały odbywać się baraże. W obecnej sytuacji nie ma na to dodatkowego czasu, więc trzeba będzie z tego zrezygnować. Zatem awansują i spadają po trzy zespoły na zapleczu ekstraklasy, a z II ligi trzy awansują, a cztery z niej spadają. Do rozegrania jest 12 terminów. Weźmy przykład Warty Poznań i Lecha II Poznań.

15-17.05 (piątek-niedziela) 23. kolejka
GKS Jastrzębie – Warta Poznań
Garbarnia Kraków – Lech II Poznań

19-20.05 (wtorek-środa) 24. kolejka
Lech II Poznań – Pogoń Siedlce
Warta Poznań – Olimpia Grudziądz

22-24.05 (piątek-niedziela) 25. kolejka
Odra Opole – Warta Poznań
Górnik Polkowice – Lech II Poznań

26-27.05 (wtorek-środa) 26. kolejka
Lech II Poznań – Elana Toruń
Warta Poznań – Termalica Bruk-Bet Nieciecza
Ćwierćfinały Totolotek Pucharu Polski, w których udział biorą Stal Mielec i Miedź Legnica

29-31.05 (piątek-niedziela) 27. kolejka
Warta Poznań – Sandencja Nowy Sącz
Widzew Łódź – Lech II Poznań

Sprawdź też:

3.06 (środa)
dokończenie kolejki, w których Stal Mielec i Miedź Legnica grały w ćwierćfinałach Totolotek Pucharu Polski

5-7.06 (piątek-niedziela) 28. kolejka
Miedź Legnica – Warta Poznań
Lech II Poznań – GKS Katowice

9-10.06 (wtorek-środa) 29. kolejka
Warta Poznań – Chrobry Głogów
Stal Stalowa Wola – Lech II Poznań

13-14.06 (sobota-niedziela) 30. kolejka
Warta Poznań – Puszcza Niepołomice
Lech II Poznań – Resovia

17-18.06 (wtorek-środa) 31. kolejka
Zagłębie Sosnowiec – Warta Poznań
Znicz Pruszków – Lech II Poznań

19-21.06 (sobota-niedziela) 32. kolejka
Warta Poznań – GKS Tychy
Lech II Poznań – Gryf Wejcherowo

23-24.06 (wtorek-środa) 33. kolejka
Półfinał Totolotek Pucharu Polski – ewentualnie Stal Mielec albo Miedź Legnica
Chojniczanka Chojnice – Warta Poznań
Bytovia Bytów – Lech II Poznań

27.06 – (sobota) 34. kolejka
Warta Poznań – Stomil Olsztyn
Lech II Poznań – Błękitni Stargard

28.06 – finał Totolotek Pucharu Polski – ewentualnie Stal Mielec albo Miedź Legnica

W przypadku Fortuna 1. Ligi i II ligi wznowienie rozgrywek 15 maja to absolutny deadline, żeby mieć jakiekolwiek szanse dograć sezon do 30 czerwca. Dodatkowo grając co 3 dni - 5 kolejek w czerwcu, 7 w maju, a jeśli Stal Mielec i Miedź Legnica przeszłyby Lecha Poznań i Legię Warszawa, to wtedy trzeba pilnie szukać terminów w naszej propozycji terminarza.

Czytaj też: Sekretarz generalny PZPN. Sezon piłkarski 2019/20 w Polsce musi zakończyć się do 30 czerwca. Jeśli się nie skończy mistrzem będzie Legia

W Fortuna 1. Lidze strata nierozegrania sezonu jest dużo mniejsza, bo wynosi około 25 milionów złotych, ale te pieniądze są niezbędne dla niektórych klubów do przetrwania. Dlatego władze ligi zrobią wszystko, by spróbować dograć te 12 spotkań.

Sprawdź też:

To jest nasza propozycja kalendarza rozgrywek ligowych od 15 maja. Czas pokaże, czy normalne życie i rozgrywki sportowe zaczną wracać na początku maja, czy może dopiero w czerwcu albo jeszcze później. Sport jest dzisiaj zbyt duża machiną biznesową i gospodarczą, by nie powrócił. Być może początkowo nawet bez publiczności.

Zobacz pierwszy odcinek z propozycją domowych treningów - "Ćwicz w domu"!

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Zobacz też:

Lech Poznań: 11 zagranicznych piłkarzy Kolejorza z ponad se...

Koronawirus w sporcie i piłce. Znani sportowcy, piłkarze zar...

Lech Poznań: Oni mają Kolejorza w sercu. Oto piłkarze Lecha ...

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Warciarz

Bardzo ciekawy i potrzebny artylul. Dajmy sobie spokoj z robieniem z rozg

rywek extraklasy i 1 ligi cyrku z dzieleniem pierwszej na pol i dodatkowymi

meczami w obu grupach jak z idiotycznym pomyslem gry druzyn z miejsc

3-6 o jedno miejsce premiowane awansem do extraklasy. Jezeli uda sie

normalnie dokonczyc rozgrywki to bedzie ok dajmy sobie spokoj z robie

niem z nich " Burakowa " dla byznesmienow o kaczkowatym chodzie.

W sezonie 20-21 rowniez - to dla jasnosci.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3