Maciej Lehmann
Mimo trudnych warunków, Lech Poznań zaprezentował się w sparingu z  Hansą Rostok bardzo dobrze.
Mimo trudnych warunków, Lech Poznań zaprezentował się w sparingu z Hansą Rostok bardzo dobrze. Bartek Kijeski
Lech Poznań bardzo dobrze zaprezentował się w sparingu z Hansą Rostok. Mimo śniegu i mocnego wiatru rozbił 9. zespół 2. Bundesligi aż 4:0 (1:0). Dwa gole zdobył Artur Sobiech, na listę strzelców wpisali się też Filip Marchwiński oraz Maksymilian Dziuba

Pierwszy sparing Lecha Poznań z 9 zespołem 2. Bundesligi odbył się na zasypanym śniegiem boisku treningowym. Gospodarze starali się jak najlepiej przygotować plac gry, ale choć do odgarniania białego puchu zaangażowano traktorki, mecz odbywał się w arcytrudnych warunkach.

Trener Kolejorza John van den Brom, tak jak we wcześniejszych grach kontrolnych, postanowił do rezerwowego składu, włączyć też kilku piłkarzy z podstawowej jedenastki. Obok młodego stopera Michała Gurgul (rocznik 2006), grającego na co dzień w zespole Lecha U-19, występował Joel Perreira oraz Filip Dagerstal, a na skrzydłach pojawili się Michał Skóras i Adriel Ba Loua, a środku Antoniemu Kozubalowi, pomagał Radosław Murawski.

Gra Lecha Poznań w pierwszej połowie mogła się podobać. Na śliskiej murawie Kolejorz starał się szybko operować piłką, a gdy ją tracił, następował błyskawiczny pressing. W ten sposób lechici dosyć łatwo zdobywali teren, ale byli też bardzo skuteczni w obronie.

Poznaniacy od początku mieli inicjatywę, stworzyli sobie kilka dobrych okazji, ale co ważne na niewiele pozwolili też przeciwnikom. Bramkarz Artur Rudko, w pierwszej części był praktycznie bezrobotny, a gdy musiał już interweniować, to tylko przy stałych fragmentach gry.

Na połowie Hansy, lechici przede wszystkim szukali prostopadłych podań. Obrońcy Hansy mieli z nimi wiele problemów, ale lechitom brakowało skuteczności. Jednak akcja w 23 minucie zakończyła się powodzeniem. Piłka po podaniu Murawskiego trafiła do Artura Sobiecha, który mimo asysty rywali koło siebie, strzelił precyzyjnie i pokonał bramkarza Hansy. To był drugi gol doświadczonego napastnika w trakcie przygotowań do sezonu i drugi strzelony niemieckiej drużynie. Czas spędzony u naszych zachodnich sąsiadów widać procentuje.

Kolejorz jak najbardziej zasłużył na tego gola, bo miał przewagę, był lepiej zorganizowany, technicznie też górował nad rywalami.
W 55 min. niewiele zabrakło, by Lech podwyższył na 2:0. Michał Skóraś popisał się znakomitym rajdem lewą stroną, starał się dograć do Ba Louy, ale Iworyjczyka w ostatniej chwili uprzedzili obrońcy.

Kolejorz jednak dopiął swego kilka chwil później. Błąd popełnił bramkarz Hansy, który zbyt krótko wybił piłkę. Przechwycił ją Filip Marchwiński i sprytnym uderzenie zza pola karnego podwyższył prowadzenie.

Lechici nie spoczęli na laurach. W 69 min. było już 3:0. Akcję lewą stroną wykończył Artur Sobiech, któremu po podaniu Pereiry wzdłuż bramki pozostało tylko dopełnić formalności.

Wynik ustalił w 86 min. Maksymilian Dziuba. Hansa znów popełniła błąd na własnej połowie. Dziuba podobnie jak wcześniej Marchwiński znów wykorzystał złe ustawienie bramkarza i efektownym lobem zdobył czwartego gola

Ciekawostką tego sparingu był 45 minutowy występ Joao Aarala na pozycji środkowego obrońcy

Lech Poznań - Hansa Rostok 4:0 (1:0)
Bramki: Sobiech 23 i 68, Marchwiński 63, Dziuba 86
Skład Lecha: Rudko – Żukowski, Dagerstal (46.Amaral), Gurgul, Pereira – Murawski (75.Dziuba), Kozubal – Ba Loua, Marchwiński, Skóraś (75.Antczak) – Sobiech.

Według najnowszego zestawienia popularnego serwisu Transfermarkt łączna wartość rynkowa wszystkich klubów PKO Ekstraklasy wynosi 240,78 mln euro. Na czele prestiżowego rankingu znajdują się dwa kluby, który znacznie odstają od reszty stawki. O kogo chodzi? Przejdź dalej --->

Oto najdroższe kluby w PKO Ekstraklasie. To prawdziwa przepaść!