Lech Poznań nie został mistrzem Polski. Nawet w juniorach młodszych. Centralną Ligę Juniorów do lat 17 wygrywa UKS SMS Łódź

Dawid Dobrasz
Mistrzostwa Polski w Centralnej Lidze Juniorów U-15 i U-17 w tym sezonie nie dla Lecha Poznań. Przemysław Świderski
Lech Poznań we wtorek przegrał dwa finały mistrzostw Polski w ramach Centralnej Ligi Juniorów. O 12 młodzi zawodnicy Kolejorza rozgrywali mecz z Zagłębiem Lubin, w którym byli gorsi od rywali po serii rzutów karnych. Wydawało się, że karta odwróci się po południu, kiedy starsi koledzy do lat 17 grali również w Ząbkach swój finał z UKS SMS Łódź. Niestety podopieczni Bartosza Bochińskiego także przegrali - 1:2 po dogrywce.

Mecz finałowy o mistrzostwo Polski do lat 17 rozpoczął się o godz. 17 - w tym samym momencie, co pierwsze sparingowe starcie przed nowym sezonem Lecha Poznań z Zagłębiem Lubin. Zanim wybrzmiał pierwszy gwizdek, to obie drużyny wysłuchały hymnu Polski. Spotkanie finałowe miało także obsługę VAR.

Podopieczni Bartosza Bochińskiego do finału awansowali po wygraniu na wiosnę grupy B Centralnej Ligi Juniorów U-18 i pokonaniu w półfinałowym play-offie Cracovii 6:3 w dwumeczu. Rywale lechitów - UKS SMS Łódź wygrali z kolei grupę A, ale w półfinale byli już jedną nogą poza rozgrywkami, bo po pierwszym wygranym meczu 1:0 w rewanżu ich przeciwnicy - Raków Częstochowa -prowadzili już 3:0 z łodzianami, ale ostatecznie to ekipa SMS wygrała 4:3 i awansowała do wtorkowego finału.

Lech wystawił praktycznie najmocniejszą możliwą jedenastkę na jedyne starcie finałowe. Podopieczni Bartosza Bochińskiego ruszyli od pierwszych minut sporym pressingiem na gości, co zaowocowało bramką najskuteczniejszego w barwach juniorów młodszych - Huberta Szulca, który wykorzystał dobre dogranie Maksyma Czekały.

Zawodnicy Kolejorza nie chcieli spocząć na strzeleniu jednego gola i dalej atakowali, ale musieli uważać na groźne wypady rywali pod własną bramkę. Tak właśnie było w 35. minucie. Po wrzucie z autu przez łodzian lechici dali się łatwo ograć w bocznym sektorze, co zaowocowało dośrodkowaniem SMS w pole karne i skończyło się to golem wyrównującym Mateusza Mędrali.

Po przerwie Lech Poznań dalej grał wysoko i próbował zdobyć drugą bramkę. Szansę na to miał m.in. Jakub Złoch. Lechici w miarę upływu minut słabli fizycznie, na co zapewne miała wpływ gra w wysokim pressingu i próba jak najszybszego odbioru piłki na połowie rywala. Mecz był emocjonujący i oglądaliśmy spotkanie z wieloma okazjami z obu stron.

Mecz finałowy podobnie jak to wcześniejsze z udziałem trampkarzy potrzebowało do rozstrzygnięcia dogrywki. I już minutę po wznowieniu gry lechici mieli ogromną szansę na wyjście na prowadzenie. Strzał na bramkę rywali z 15 metra oddał Hubert Szulc, który trafił w słupek. Do piłki dopadł wprowadzony z ławki Adrian Tymiński, który był faulowany w polu karnym, ale świetną okazję na gola zmarnował Kacper Sommerfeld, bo bramkarz rywali dobrze wyczuł strzał pomocnika Kolejorza. Ta sytuacja zemściła się w niezwykle brutalny sposób, a lechici stracili bramkę w nieco kuriozalny sposób, bo... bezpośrednio po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Autorem tego gola był Kamil Łosiak. Lechici byli rozbici i już nie dali rady wyrównać. Mistrzostwo Polski do lat 17 pojechało do Łodzi.

Lech Poznań U-17 – UKS SMS Łódź U-17 1:2 (1:1, 1:1)
Szulc (11.) – Marcel Lachowicz (35.), Kamil Łosiak (97.)

Lech Poznań: Mateusz Mędrala – Kamil Budych (83. Aleksander Gazda), Bartosz Tomaszewski, Jakub Złoch, Ksawery Kukułka (64. Adrian Tymiński) – Mateusz Wójcik (65. Dawid Ławniczak), Kacper Sommerfeld (101. Igor Kornobis), Jan Niedzielski (46. Maksymilian Dziuba) – Maksym Czekała (53. Dawid Zięba), Hubert Szulc, Jakub Antczak