Lech Poznań w derbach pokonuje Wartę Poznań 2:0. Kolejorz odblokował się po przerwie. Gole Milicia i Ishaka dają zwycięstwo

Maciej Lehmann
Antonio Milić strzelił swojego pierwszego gola dla Lecha Poznań i otworzył wynik spotkania. Zobaczcie zdjęcia z meczu ---->Adam Jastrzębowski
Lech Poznań znów potwierdził, że jest najgroźniejszy w pierwszym kwadransie po przerwie. Po słabej pierwszej połowie, w której doskonałą okazję miała Warta, zapachniało niespodzianką. Wynik Derbów Poznania jednak otworzył w 53 min. Antonio Milić, a Zielonych dobił Mikael Ishak, który na gola czekał ponad miesiąc.

- To nie był dla nas szczęśliwy mikrocykl - mówił przed meczem trener Lecha Poznań Maciej Skorża. Kontuzje odnieśli Pedro Tiba oraz Pedro Rebocho i zabrakło ich w tym pojedynku.

Lecz nawet bez dwóch Portugalczyków, Kolejorz był zdecydowanym faworytem. Warta przecież ma większe problemy personalne i na dodatek przyszło jej grać przy Bułgarskiej, gdzie Kolejorz rzadko oddaje punkty.

Warta w pierwszej odsłonie zagrała tak, jak się wszyscy tego spodziewali.

- Przygotowujemy się na to, że to Lech będzie w posiadaniu piłki, a my większość czasu spędzimy w obronie. Oglądaliśmy jego ostatnie spotkania i wiemy, że jest możliwość, aby bronić nisko i kontrować - mówił przed derbami szkoleniowiec Zielonych Dawid Szulczek, a jego podopieczni z żelazną konsekwencją wykonywali przedmeczowe założenia.

Filip Bednarek i Łukasz Trałka po derbach Poznania: Lech - Warta

od 16 lat

Trzeba jednak powiedzieć, że Lech bardzo "pomagał" swojemu rywalowi. Grał bardzo słabo. Wolno, schematycznie, bez błysku. Lechici w ataku pozycyjnym zupełnie nie radzili sobie z agresywnie walczącymi piłkarzami Zielonych. Próbowali zmieniać strony swoich ataków, widzieliśmy sporo diagonalnych przerzutów piłki i dośrodkowań w pole karne. To była woda na młyn obrony Warty. Dobrze grający głową Ivanov, Trałka czy Szymonowicz już w zalążku likwidowali zagrożenie.

Na dodatek to Warta powinna w tym meczu objąć prowadzenie. W 16 min Zieloni szybko rozegrali piłkę przed polem karnym Kolejorza. Trafiła ona na lewą stronę do Jakuba Kiełba, który zagrał płasko w pole karne do Jaysona Papeau. Jego strzał z 5 metrów odbił Filip Bednarek. Piłkę przejął jeszcze Adam Zrelak, ale uderzył znów wprost w Filipa Bednarka, który okazał się bohaterem Lecha w pierwszej połowie.

Zobacz galerię zdjęć z meczu Lecha z Wartą:

Kolejorz takich sytuacji nie miał. Próbował "szarpnąć" Ba Loua, ale zupełnie niewidoczni byli najskuteczniejsi piłkarze ekipy Skorży Amaral i Ishak. Oczy bolały, gdy patrzyło się co "kreują" lechici przed przerwą.

- Musimy znaleźć receptę, na to jak gra Warta - mówił w przerwie Filip Bednarek, a wszyscy kibice Lecha, liczyli, że trener Skorża w szatni wstrząśnie swoją drużyną i po zmianie stron zobaczymy metamorfozę gospodarzy.

Tymczasem tuż po przerwie Kolejorz znów mógł stracić gola. Warta zaskoczyła obronę pressingiem. Nie popisał się Milić, który podał piłkę Zrelakowi, Słowak szybko zagrał do Czyża, ale wychowanek Lecha nie popisał się i strzelił tak, że Bednarek odbił piłkę.
7 minut później Milić w pełni zrehabilitował się za ten kiks. Doskonale wyczuł moment, w którym "zaspali" defensorzy Zielonych, świetnie wyszedł do dośrodkowania Joela Pereiry i strzałem bez przyjęcia piłki pokonał Adriana Lisa.

Lech od tego momentu wyraźnie się ożywił. Złapał też odpowiedni luz, którego brakowało mu w pierwszej połowie. Szybko też podwyższył prowadzenie. Mocne dośrodkowanie Niki Kwekweskiriego z rzutu wolnego na 5. metr, na gola d mocną główką zamienił Mikael Ishak. To był 9 gol Szweda w tym sezonie, a zarazem pierwszy od 17 października, czyli od meczu z Legią. Trener Skorża, przewidział więc "przełamanie się" swojego snajpera w tym meczu.

Konto bramkowe mógł powiększyć chwilę później też Amaral. Po rajdzie prawą stroną Adriel Ba Loua podał na 16. metr do Portugalczyka, którego techniczny strzał w nieznacznej odległości minął dalszy słupek bramki Adriana Lisa.
Potem nieznacznie pomylił się też Barry Douglas. Warcie brakowało już piłkarskich argumentów na rozpędzonego Kolejorza. Kiedy posypał się plan A, nie była w stanie nic zmienić w swojej grze.

Niedzielne derby Poznania w PKO Ekstraklasie na żywo obejrzało 22 791. Na meczu Lecha Poznań z Wartą Poznań pojawili się kibice i sympatycy obu drużyn, a atmosfera na trybunach była niesamowita. Przygotowaliśmy dla Was zdjęcia z trybun podczas meczu Lech - Warta. Znajdziecie siebie na zdjęciach?Zobacz zdjęcia --->Kibice lidera tabeli PKO Ekstraklasy [unicode_pictographs]%F0%9F%99%82[/unicode_pictographs] pic.twitter.com/ihLmsifqEj— Dawid Dobrasz (@dobraszd) November 28, 2021 Filip Bednarek i Łukasz Trałka po meczu derbowym:Koziołki trykały się w barwach Lecha i WartyOceny piłkarzy Lecha i Warty PoznańKibice wspólnie pomaszerowali na stadion przy Bułgarskiej na derby Poznania

Prawie 23 tysiące kibiców na derbach Poznania - Lech Warta. ...

Trzeciego gola powinien strzelić w końcówce Michał Skóraś, który przegrał pojedynek z Lisem, a potem Filip Marchwiński, ale zmarnował świetne podanie Artura Sobiecha i z bliska strzelił w poprzeczkę.

Niespodzianki w Derbach Poznania więc nie było, choć Warcie za grę w pierwszej połowie należą się pochwały. Była jednak bardzo nieskuteczna. Honorowego gola mógł zdobyć Papeau, ale nie trafił w światło bramki, a w doliczonym czasie groźny strzał Czyżyckiego obronił Filip Bednarek, który tym meczem udowodnił, że bezwzględnie należy mu się bluza z nr 1 w Lechu.

Lech Poznań w pierwszej połowie mógł nawet przegrywać z Wartą, ale ostatecznie po zmianie stron przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę i wygrał 2:0 po golach Milica oraz Ishaka, utrzymując przewagę nad resztą stawki w tabeli PKO Ekstraklasy. Oceniliśmy piłkarzy obu drużyn za derby Poznania w skali od 1 do 10.  Zobacz oceny piłkarzy Lecha Poznań i Warty w derbach --->Filip Bednarek i Łukasz Trałka po meczu derbowym:

Lech Poznań przy Bułgarskiej o dwa gole lepszy od Warty. Oce...

Derby Poznania Lech - Warta rozpoczęły się w niedzielę, 28 listopada o godzinie 15. Przed tym meczem o godz. 14 odbył się widowiskowy przemarsz kibiców Kolejorza ulicą Grunwaldzką na stadion przy ulicy Bułgarskiej. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia naszego fotoreportera z tego wydarzenia.Przed stadionem przy Bułgarskiej głośniej niż zwykle [unicode_pictographs]%F0%9F%99%82[/unicode_pictographs] pic.twitter.com/ICLbsXje60— Dawid Dobrasz (@dobraszd) November 28, 2021 Filip Bednarek i Łukasz Trałka po meczu derbowym:Trybuny na meczu Lech - Warta. Prawie 23 tysiące kibiców było na święcie poznańskiej piłkiKoziołki trykały się w barwach Lecha i WartyOceny piłkarzy Lecha i Warty PoznańZobacz zdjęcia --->

Kibice Lecha Poznań widowiskowo przemaszerowali wspólnie na ...

Na takie dni kibice Warty oraz Lecha Poznań czekają cały rok. Po zeszłorocznym awansie Zielonych do rozgrywek PKO Ekstraklasy, w stolicy Wielkopolski znów możemy cieszyć się starciami derbowymi. W południe, na trzy godziny przed rywalizacją obu drużyn, sympatycy poznańskich zespołów pojawili się na Starym Rynku, by ponownie, jak przed rokiem, zobaczyć tradycyjne koziołki na wieży ratuszowej w szalikach Lecha i Warty.Derby Poznania to prawdziwy rarytas dla wielkopolskich kibiców i wyjątkowy pojedynek w naszym kraju, wszak pomiędzy obiema drużynami nie ma żadnych animozji. Kibice obu klubów potrafią się zjednoczyć i wspólnie świętować tak wyjątkowe spotkanie, na które w Poznaniu czekano 25 lat. Nawet siedząc razem na trybunach stadionu przy Bułgarskiej.Zobacz zdjęcia w galerii ---->Filip Bednarek i Łukasz Trałka po meczu derbowym:Kibice przeszli wspólnie na stadion przy BułgarskiejTrybuny na meczu Lech - Warta. Prawie 23 tysiące kibiców było na święcie poznańskiej piłkiOceny piłkarzy Lecha i Warty Poznań

Lech Poznań - Warta Poznań: Kibice zgromadzeni na Starym Ryn...