Lechia Gdańsk wygrała ostatni sparing przed startem ligi. 16.07.2021 r. Biało-zieloni lepsi od FK Panavezys. Dwa gole Conrado [zdjęcia]

Paweł Stankiewicz
Lechia Gdańsk - FK Panavezys
Lechia Gdańsk - FK Panavezys Fot. Przemysław Świderski
Lechia Gdańsk wygrała ostatnią grę kontrolną przed rozpoczęciem sezonu ligowego. Biało-zieloni pokonali litewski zespół FK Panavezys 3:2 na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk.

Mecz został rozegrany na 10-lecie otwarcia stadionu w Letnicy. Wcześniej była prezentacja zespołu, a każdy z wychodzących piłkarzy i członków sztabu szkoleniowego i każdy kopnął w trybuny specjalnie przygotowaną piłkę. Z nowości była zmiana numerów u dwóch piłkarzy, bowiem Omran Haydary wziął 11 (wcześniej 8), a Egzon Kryeziu zagra z numerem 8 (wcześniej 80). Nie było za to zmiany strojów i piłkarze wyszli w tych, w których grali w poprzednim sezonie. Chociaż do dyspozycji kibiców było wygenerowanych pięć tysięcy biletów, to na trybunach pojawiło się około dwóch tysięcy fanów biało-zielonych.

Lechia miała przewagę na początku spotkania, a Ilkay Durmus strzelił w boczną siatkę. Tymczasem w 22 minucie to goście z Litwy objęli prowadzenie. Po dośrodkowaniu z lewej strony Elivelto zaskoczył Zlatana Alomerovicia. Piłkarze FK Panavezys prowadzeniem cieszyli się tylko cztery minuty, bowiem dośrodkowanie Jakuba Kałuzińskiego na wyrównującego gola zamienił Michał Nalepa. Lechia nie zamierzała na tym poprzestać. Dobrą akcję przeprowadził prawą stroną boiska Joseph Ceesay, a jego podanie na drugiego gola dla biało-zielonych zamienił Conrado. W tym okresie meczu wynik zmieniał się dość szybko i już w 38 minucie Elivelto zdobył drugiego gola dla gości w tym spotkaniu. To jednak Lechia zeszła na przerwę z prowadzeniem. Durmus dośrodkował z rzutu rożnego, a futbolówkę do siatki strzałem głową skierował Conrado. Tym samym Brazylijczyk zdobył drugiego gola w tym meczu.

Trener Piotr Stokowiec już po 27 minutach zrobił dwie zmiany, bo za Mario Malocę i Flavio Paixao na boisku pojawili się Kristers Tobers oraz Łukasz Zwoliński. W drugiej połowie szkoleniowiec wpuszczał do gry kolejnych zawodników. Aktywny był Mateusz Żukowski, ale zdecydowanie brakowało mu skuteczności. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy dostał podanie od Tobersa i praktycznie z metra posłał piłkę nad poprzeczką. „Żuko” strzelał też z dystansu, ale nieznacznie się pomylił. Litwini też mieli groźną sytuację, ale skutecznie akcję przerwał Tobers.

Z grona trzech nowych piłkarzy Lechii kibice w meczu zobaczyli dwóch, bowiem Miłosz Szczepański wciąż wraca do formy fizycznej po ciężkiej kontuzji. Durmus pokazał się asystą, a w 77 minucie na boisko pojawił się najnowszy nabytek Lechii, Bassekou Diabate. Malijczyk pokazał umiejętności techniczne ogrywając rywala i chodź jego strzał nie był zbyt mocny, to bramkarz gości obronił go z problemami. Jeszcze w samej końcówce biało-zieloni mogli podwyższyć wynik, ale Tobers trafił w poprzeczkę.
Bilans Lechii w letnich grach sparingowych, to cztery zwycięstwa, jeden remis i dwie porażki. Po dwa gole strzelili Flavio Paixao, Ilkay Durmus, Michał Nalepa i Conrado. Biało-zieloni nowy sezon zainaugurują meczem w Białymstoku z Jagiellonią, który zostanie rozegrany 24 lipca (sobota) o godzinie 17:30.

Lechia Gdańsk – FK Panavezys 3:2 (3:2)

Bramki: 0:1 Elivelto (22), 1:1 Michał Nalepa (26), 2:1 Conrado (30), 2:2 Elivelto (38), 3:2 Conrado (45)

Lechia: Alomerović (46 Kuciak) – Musolitin (77 Kopacz), Nalepa (77 Koperski), Maloca (27 Tobers), Conrado – Makowski (77 Gajos) – Ceesay (46 Żukowski – 87 Sezonienko), Kubicki (77 Kryeziu), Kałuziński (46 Biegański), Durmus (77 Diabate) – Paixao (27 Zwoliński)

FK Panavezys: Golas – Floro, Bissi (80 Antanavicius), Janusevskij, Figueredo – Sarpong (87 Vasquez), Kozoronis, Eliosius (79 Sirvys), Janskauskas (72 Kruzikas), Elivelto – Elias (54 Kapnidis)

Pazdan, Sobiech, Furman i Quintana wracają do ekstraklasy. "To ciekawe nazwiska, które mówią coś kibicom. To magnesy na stadiony"