Lechia Gdańsk żegna Ekstraklasę golem z własnej połowy. Legię Warszawa zaskoczył Maciej Gajos

Jacek Czaplewski
od 16 lat
PKO Ekstraklasa. Było dużo dymu na trybunach i na osłodę gol z własnej połowy. Lechia Gdańsk rozegrała ostatni domowy mecz przed spadkiem do 1 ligi. Rzutem na taśmę pokonała Legię Warszawa 1:0. Wspaniałego gola strzelił Maciej Gajos, a po raz ostatni w karierze wystąpił najskuteczniejszy obcokrajowiec ligi Flavio Paixao.

PKO Ekstraklasa. Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:0

Legia przyjechała do Gdańska bez kilku zawodników pierwszego wyboru - m.in. Artura Jędrzejczyka czy Tomasa Pekharta. Mimo osłabień miała swoje momenty. Przed przerwą próbę Ernesta Muciego odbił do boku Dusan Kuciak. Tuż obok słupka kopnął natomiast Maciej Rosołek.

Widowisko obejrzało 15 832 widzów w tym ponad tysiąc z Warszawy. Ultrasi Lechii odpalili w czasie meczu fajerwerki, race i flary dymne, przez co sędzia Szymon Marciniak musiał parokrotnie przerwać grę. - Ekstraklasę puszczamy z dymem - ogłosili biało-zieloni na transparencie dołączonym do oprawy.

Lechia żegna Ekstraklasę golem z własnej połowy! Legię zaskoczył Gajos
Lechia żegna Ekstraklasę golem z własnej połowy! Legię zaskoczył Gajos Przemyslaw Swiderski

Niezwykle łzawym momentem był doliczony czas pierwszej połowy. To wtedy z boiska zszedł Flavio Paixao, który w wieku 38 lat skończył karierę. W naszej lidze strzelił 108 goli i tym samym został jej najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii.

W Lechii wykazali się dziś przede wszystkim bramkarze. Nie bramkarz, lecz bramkarze właśnie, bo w drugiej połowie kontuzję zgłosił Dusan Kuciak. Słowak i jego zastępca Michał Buchalik obronili kilka groźnych prób. Ten drugi uporał się choćby w końcówce ze strzałami Igora Strzałka i Blaza Kramera.

Gdy mecz miał się skończyć, strzał życia z własnej połowy zaliczył Maciej Gajos. Pomocnik Lechii przelobował Kacpra Tobiasza i tym samym choć nieco osłodził nadchodzącą degradację.

To jedyne zwycięstwo Lechii pod wodzą trenera Davida Badii, który miał uratować klub przed widmem spadku po piętnastu latach...

Oceny piłkarzy po meczu Lechia Gdańsk - Legia Warszawa (w skali 1-6):