Legia zdecydowanie lepsza od Wisły w meczu na szczycie

Tomasz Dębek
Legia zagrała jedno z najlepszych spotkań w tym sezonie i pokonała Wisłę 2:0. Warszawianom wychodziło dziś na boisku prawie wszystko, a bramki zdobywali Danijel Ljuboja i Janusz Gol.

Początek meczu należał do Legii. Już w trzeciej minucie doskonałą sytuację na objęcie prowadzenia zmarnował Janusz Gol. Po akcji Radovicia i Ljuboi ten drugi wyłożył mu piłkę, ale były zawodnik GKS Bełchatów strzelił obok spojenia słupka z poprzeczką bramki Pareiki. Wisla odpowiedziała groźną akcją Ilieva, który zakręcił obrońcami Wojskowych, jednak szczęśliwie interweniował Kuciak.

Po emocjonujących pierwszych minutach gra nieco "siadła". Do czasu. W 25. minucie Legia otworzyła wynik. Radović pięknie zagrał piętą do Rybusa, ten podał do Ljuboi, któremu pozostało tylko umieścić piłkę w siatce. Ale Serb nie byłby sobą, gdyby po prostu kopnął piłkę do bramki. Najpierw spróbował uderzyć piętą, gdy się nie udało zamarkował strzał prawą nogą, a na koniec lekko uderzył lewą. Wszystko tuż przed miotającym się przed nim Pareiką. Ljuboja może być ucieleśnieniem arogancji i pychy, ale grać w piłkę potrafi i to właśnie z tego jest rozliczany.

Chwilę później mogło być 2:0. Rybus w sytuacji sam na sam przeniósł piłkę nad poprzeczką. Wisła miała problemy z przejęciem inicjatywy. Raz szarpnał Kirm, ale zamiast strzelać na bramkę próbował wymusić rzut karny - sędzia nie dał się nabrać. Kilka minut przed przerwą kolejną doskonałą sytuację miał Rybus. Jeszcze raz stanął oko w oko z Pareiką, tym razem Estończyk zdołał obronić. Tuż przed końcem pierwszej połowy stuprocentową sytuację miał jeszcze kompletnie niewidoczny wcześniej Biton, ale świetnie spisał się Kuciak. Wisła schodziła do szatni z jednobramkową stratą.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania!

Po przerwie zawodnicy Białej Gwiazdy zaatakowali z wielką determinacją. Co i rusz Kuciaka niepokoili Iliew i Kirm. Po strzale tego drugiego piłka odbiła się od Bitona i niemal przelobowała bramkarza Legii. Ofiarna interwencja Słowaka kosztowała go zapoznanie się z twardością słupka, zdołał jednak przenieść piłkę nad bramką. Rację miał Jan Mucha, który zarzekał się, że nie poleciłby "ogórka" działaczom Legii.

Warszawianie próbowali się odgryzać. Mocno, ale niecelnie uderzał Żyro. Ljuboja przestał nieco błyszczeć. Serb pozazdrościł Radoviciowi pięknego rozpoczęcia akcji bramkowej z pierwszej połowy i przy prawie każdym kontakcie z piłka próbował zagrywać piętą. Zwykle kończyło się to stratami.

Kiedy napór przeciwnika zmalał, Legia wyprowadziła drugi cios. Rybus wyprowadził kontrę lewą stroną i doskonale podał do wbiegającego w pole karne Janusza Gola. Pomocnik Wojskowych pewnie pokonał Pareikę. Dzięki drugiej bramce Legia zaczęła grać spokojniej, rozważniej. Kontrolowała przebieg meczu nie pozwalając Wiślakom rozwinąć skrzydeł. Okazji do podwyższenia wyniku nie brakowało, ale zawodziła skuteczność.

Podopieczni Roberta Maaskanta nie potrafili przełamać pewnie grającej defensywy Legii. Próbowali strzałów z dystansu, jednak nie zagrażały one bramce Kuciaka. Kiedy już podchodzili pod pole karne Słowaka, obrońcy zwykle nie mieli problemów z rozbiciem ich ataków. Trzy minuty przed końcem spotkania na boisku pojawił się Rafał Wolski. Młody pomocnik od razu mógł strzelić trzecią bramkę. Po genialnym odegraniu Radovicia miał przed sobą tylko Pareikę, ale uderzył obok słupka. Zmniejszyć rozmiary porażki Wisły mógł jeszcze... Kuciak, który popełnił jednyny poważny błąd w tym meczu przepuszczając lekki strzał Kirma między nogami. Zdążył jednak zatrzymać piłkę tuż przed linią.

Wynik meczu już się nie zmienił, chociaż tuż przed końcowym gwizdkiem groźnie uderzał powracający po kontuzji Kucharczyk. Legia pokonała Wisłę 2:0 i awansowała na pozycję wicelidera. Krakowianie nie będą dobrze wspominać tego tygodnia - najpierw wysoka porażka w Enschede, dziś przegrana w prestiżowym meczu z Legią.

Widzów: 25.165

Legia: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Marcin Komorowski, Jakub Wawrzyniak - Maciej Rybus (89' Rafał Wolski), Ivica Vrdoljak, Janusz Gol, Miroslav Radović (90' Manu), Michał Żyro (84' Michał Kucharczyk) - Danijel Ljuboja

Wisła: Sergei Pareiko - Marko Jovanović, Kew Jaliens, Osman Chávez, Dragan Paljić - Ivica Iliev, Radosław Sobolewski (46' Tomas Jirsak), Cezary Wilk, Gervasio Nunez (81' Junior Díaz), Andraż Kirm - David Biton